fbpx

Neden Yoga Yapmalıyız? : 10 MUHTEŞEM FAYDA

Yoga sadece bir egzersiz türü değil aynı zamanda zihinsel ve ruhsal gelişim içinde benzersiz bir felsefedir. Asanalar yani yoga hareketleri ile uygulanan pratiklerin birçok hastalığa iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Bu kısa açıklama senin için yeterli. değil mi? Hala neden yoga yapmalıyım konusunda kafan karışık mı? İşte yoganın tüm bu etkileri ile birlikte hayatımıza kattığı 10 muhteşem faydasını sizlerle paylaşıyoruz.

1.Mükemmel ve Güçlü Bir Fizik, Açık ve Berrak Bir Zihin, Huzurlu Bir Ruh

Neden Yoga düzenli bir şekilde uygulanmalı? Yoga düzenli olarak uygulandığında hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal olarak hayatımıza etkilerini hızlıca farkedebiliyoruz. Yoga pratikleri bedeninize esneklik, denge ve güç sağlarken diğer taraftan da ruhsal olarak bambaşka bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Kendinize ve hayata bakış açınız değişiyor. Özsevgiyi içinizde hissetmeye başlıyorsunuz. Yoga düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde gücünüzün ve dayanıklılığınızın kısa zamanda arttığını deneyimleyebileceksiniz. Kas kütlenizi arttıran belli yoga pozları ile yaptığınız egzersizler sayesinde de kısa zamanda fiziksel görünümüze de etkilerini görebileceksiniz.

2.Stresten Arınmış Bir Hayat

Çağımızın en önemli rahatsızlıklarından stres, yeri geldiğinde hayatımızda çıkılmaz bir nokta ve çözülemez bir sorun haline gelmiş durumda. Yoga pratikleri ile zihinsel ve ruhsal gevşeme ve rahatlama ile günün gerginliğini atmanız ile birlikte stresten ve negatif enerjiden arınmanızı sağlıyor. Stresten kurtulmanızı sağlamanın ötesinde zihni ve ruhumuzu huzur ve barış içinde yaşamaya kavuşturuyor.

3.Hayat Kalitesi Yüksek Bir Yaşam

neden yoga

Yoga bedensel güç ve dengeyi sağlarken aynı şekilde de doğru nefes teknikleri öğretmektedir. Doğru nefes almak ise dolaşım sistemini düzenleyerek birçok rahatsızlığı önlemesinin yanında psikolojik olarak da kanıtlanmış olduğu gibi gerginlik ve stresin de önüne geçiyor. Doğru nefes yoga asanaları ile birleştiğinde doğal bir detoks etkisi yaparak vücudu toksinlerden temizliyor. Hayat kaliteniz ister istemez yükseliyor.

4. Uzun Yaşamanın ve Genç Kalmanın Sırrı

The Society for Acupuncture Research (Akapunktur Araştırmaları Derneği) resmi dergisi Journal of Alternative Complementary Medicine’nin yaptığı bir araştırmada birçok rahatsızlık ve psikolojik sorun ile mücadele eden kişilerin 90 gün yoga yapması sonucunda obezite, tükenmişlik, stres ve depresyon gibi etki ve rahatsızlıklardan hızlıca kurtuldukları analiz edilmiştir. Yoga ve meditasyonu bir yaşam tarzı haline getiren kişilerde yaşam tarzından kaynaklı tüm rahatsızlıkların görülme riski çok düşük oluyor. Bununla birlikte yoga aynı zamanda düzenli, stressiz ve formda bir yaşam sunuyor. Bunların hepsi de birleşince yoga genç kalmanın ve uzun yaşamın bir sırrı haline geliyor.

5.Sağlıklı Bir Kalp

Yoganın bilimsel olarak kanıtlanmış diğer önemli faydalarından biri de kalp sağlığına olumlu etkileri. Bir araştırma sonucunda beş yıl boyunca yoga yapmış 40 yaş üstü bireylerin, yapmayanlara oranla daha düşük tansiyon ve nabza sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Yoga, kalp rahatsızlıklarının başlıca sebebi olan yüksek tansiyon riskini de böylece hayatımızdan çıkartmış oluyor.

6. İç Huzura Ulaştığınız Bir Yaşam

neden yoga

Yoga meditatif etkisi ile birlikte özbenliğimize ulaşmayı ve gerçek sevgimizi keşfetmeyi öğretir. Ruhumuz, zihnimiz ve bedenimizi bir bütün haline getirerek özümüzü yaşamamızı sağlar. İç huzura ulaşmamızı sağlar.

7. Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Kortizol seviyesinin yüksek olması bağışıklık sisteminin riske girmesinin başlıca nedenidir. Yoga pratikleri kortizol seviyesini dengede tutar. Aynı şekilde yoga pratikleri beyin hücrelerini dinç tutarak yorgun olmayan bir zihin ve vücuda kavuşmamızı sağlar. Bu da bağışıklığın direkt olarak güçlenmesine etki eder.

8. Enerjini Keşfettiğin Eşsiz Bir Hayat

Bildiğiniz üzere vücudumuzun belli bölgelerinde yer alan enerji merkezleri yani çakralar mevcuttur. Yoga çakralarınızı açmayı, kullanmayı ve dengede tutmayı öğretir. Her bir çakramızı nasıl kullanacağımızı bilirsek spirütel deneyimler bile yaşayabileceğimiz eşsiz bir hayatı deneyimlemiş oluruz.

(Enerji Çakraları için detayları yazımıza ulaşmak için tıklayınız.)

9.Yüksek Kapasitede Bir Beyin

Yoga beyinde ki gri madde miktarını arttırıyor. ABD’de Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Araştırma Merkezi bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak yoga ile ilgilenen kişilerin beyinlerinde gri madde miktarının yapmayan kişilere göre daha fazla olduğunu tespit edildi. Araştırmaya katılan kişilere 8 hafta boyunca düzenli şekilde yoga yaptırıldı. Bu kadar kısa sürecin sonunda bile beyinde gri madde de değişikliklerin olduğu kanıtlandı.

Beyindeki gri madde sinir hücrelerinden meydana gelmektedir ve beynin iç bölümlerinde görülmektedir. En çok da beyin korteksinin dış kısmında yani beynin düşünen ve üreten bölümünde bulunur. Böylece gri madde artışının olması demek aslında beynin daha fazla çalışması ve zinde kalması demektir.

10.Her Şey İçin Yoga

Sankskrit dilinde yoga “birlik”, “bir araya gelme”, “kavuşma”, “karşılaşma” ve “yöntem” anlamlarına gelmektedir. Yoga felsefesi de beden, zihin ve ruhun bir bütün olmasını hedefler. Yoga; birlikteliği, bilgiyi paylaşmayı, kendimize karşımızdakine ve evrendeki tüm her şeye saygı göstermeyi ve değerli kılmayı öğütler ve öğretir. Yogayı hayatınıza katarak evren ile uyum içinde benzersiz bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Aslında Neden Yoga Yapmalıyız sorusunun cevabı çok net! Sağlıklı ve Barış dolu kaliteli bir yaşam sürmek için… Siz de aynı fikir demisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir