fbpx

Ardha Matsyendrasana – Balık Kral – Lord of Fishes

Birçok pozda karşımıza çıkan Sanskritçe’deki ‘ardha’ kelimesi Türkçe’de ‘yarım’ anlamına gelmektedir. Ardha Matsyendrasana ise yarım balık kral pozu anlamına gelmektedir. Bu poz ismini. deniz kızlarının babası olan balık kralın oturuluşuna benzetilmesinden almıştır.

Ardha matsyendrasana özellikle öne bükülmelerin ardından tercih edilebilir. Öne bülümelerde uzayan sırt kasları ve daralan göğüs kafesi arda matyendrasana pozunun uygulanması ile dengelenebilir. Geriye bükülmelerden sonra yapıldığında da yine etkisi yüksek olan bu poz omurgada bir çevrilme hareketi yaratarak rahatlama sağlar.

Lumbar bölgesinin çevrilmesi kolay değildir, bu nedenle dönüşler sırt ve boyun bölgelerinden doğru yapılmaktadır. Bu pozda sırt döndükçe boyun. onunla orantılı olarak döndürülmelidir. Unutmayalım ki boyun omurlarından C1-C2 arasında yer alan disk eklem 90 derece dönme kabiliyetine sahiptir.

Youtube linki çok yakında burada yayında olacak!
Yapılışı :
 1. Kahraman pozunda ayaklarınızı kalçalarınızın altına alarak yere oturun.
 2. Her iki ayağınızı da bedeninizin sağ tarafına doğru kaydırırken oturma kemiklerinizi matın üzerine yerleştirin ve topuklarınızın üzerine oturmadığınıza emin olun.
 3. Sağ ayak bileğinizi sol dizinizin dışına doğru çıkarın ve sağ ayak tabanınızı yere yerleştirin. Sağ diziniz yukarıyı gösterirken aynı zamanda bu dizinizi göğüs kafesinizi ortalar konuma yerleştirmeye özen gösterin.
 4. Sağ elinizi sağ kalçanızın hemen arkasında köşe konuma yerleştirin ve derin bir nefes alırken sol kolunuzu gökyüzüne doğru kaldırıp omurganızı uzatın.
 5. Nefes verirken bedeninizi sağa doğru çevirin ve ister sol dirseğinizi sağ dizinizin dışına yerleştirin isterseniz sol elinizle sağ dizinize sarılın ve pozda derinleşmek için oturma kemiklerinizle yeri ittirerek yukarı uzamaya ve sırtınızı güçlü ve düz tutmaya dikkat edin.
 6. Diğer taraf için de aynı adımları tekrarlayın.
ardha matsyendrasana
Faydaları :
 • Omurgayı, sırt kaslarını ve kalçaları esnetir.
 • Karaciğer ve böbrekleri uyarır.
 • Sırt kaslarını güçlendirir ve omurgayı enerjilendirir.
 • Sindirimi uyarır.
 • Adet rahatsızlıklarına, siyatik ve sırt ağrılarına iyi gelir.
 • Astım ve diyabete karşı faydalıdır.
ardha matsyendrasana
Sakıncalı Durumlar ve Uyarılar :
 • Disk kaymaları
 • Bel ve Boyun fıtıkları bulunan kişiler derin çevrilme pozlarından kaçınmalıdırlar.
 • İç organ rahatsızlıkları bulunan kişiler için acı verici olabilir.
 • Fetusa baskı yapma riskinden dolayı hamilelerin yapması önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir