fbpx

Aromaterapi Mumları ve Kokuların Faydaları

Aromaterapi mumları yakıldığında bulunduğumuz ortamı mükemmel bir koku vermesine ilave olarak en büyük yararları alternatif tıpa dayanan fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyileştirme sağlamalarıdır. Her mumun faydası, içeriğinde bulunan esansa göre değişiklik göstermektedir. İşte bu keyifli yazımızda sizinle aromaterapi mumlarının faydalarından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Aromaterapi Nedir?

Bu mumların faydalarından bahsetmeden önce “Aromaterapi Nedir?” bunu açıklayalım:

Aromaterapi; bitkilerin damıtılmasıyla elde edilen yağları, hastalıklara önlem veya tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Eski Çin Uygarlığı’ndan Mısıra, Eski Yunan Medeniyetlerine ve Roma İmparatorluğuna kadar farklı tedavi ve şifa ritüellerinde kullanılmıştır. Binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Sadece mumlarının kullanılması bile 5 bin yıl öncesine dayanıyor.

Aromaterapi ve Mumları Nerelerde Kullanılıyor?

aromaterapi

Aromaterapi binlerce yıl şifa niyetine kullanılmış olup, son dönemlerde de alternatif tıp olarak popüler hale gelmiş ve doktorlar tarafından bile birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu terapi yöntemleri özellikle idrar ve solunum yolları enfeksiyonu gibi virüs kaynaklı hastalıklarda, her türlü uyku problemi rahatsızlığında, sindirim sistemi rahatsızlıklarında, bölgesel olarak görülen ağrılarda, cilt rahatsızlıklarında ve son yılların en önemli hastalığı strese karşı birebir kullanılmaktadır.

Aromaterapi mumlarını ise aslında hem tedavi hem yoga ve meditasyon yaparken hem de bulunduğunuz ortama mükemmel bir enerji katması için hayatımızın her anında kullanabiliriz. Meditasyon yaparken başlıca bir ritüel olan aromaterapi mumlarını baş ve migren ağrılarımızda ayrıca stresli olduğumuz zamanlarda gevşemek ve rahatlamak için de kullanabiliriz. Mumların yaydığı koku solunum sistemi vasıtası ile kan dolaşımına karışır ve vücudun enerji noktalarını uyarmaktadır. Böylece psikolojik ve fiziksel durumumuz üzerinde de pozitif etkiler yaratmaktadır. Bunun dışında yukarıda da bahsettiğimiz gibi bulunduğumuz ortamda hoş bir hava sağlaması içinde mükemmel bir alternatiftir.

Aromaterapi Mumlarının Faydaları Nelerdir?

aromaterapi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu mumların faydaları içinde kullanılan bitki esansına göre değişmektedir. Şimdi gelin birlikte aromaterapi meditasyon mumlarının faydalarını ayrı ayrı birlikte inceleyelim:

Lavanta:

Gün içinde çok yorulan zihnimizi lavantanın sakinleştirici özelliğinden faydalanarak dinginleştirebiliriz. Ayrıca yatıştırıcı etkisi sayesinde strese karşı en etkili aromaterapi mumudur. Lavanta aromalı mumun en önemli özelliklerinden biri de meditasyon ve yogaya yardımcı olmasıdır. Yogiler içinde saklı olan enerjiyi ortaya çıkarmak için lavanta kokusundan destek alırlar.

Kahve:

Kahveyi normal zamanlarımızda zihnimizi açık tutmak ve dikkati toparlamak için kullanıyoruz. Sadece Kahve kokusu bile tek başına ciddi bir uyarıcı etkiye sahiptir. Baskın aroması sayesinde ortamdaki kötü koku ve enerjiyi bastırıp, etkili bir temizlik ortam temizleyici olarak da tercih edilen kahve aromalı mumları depresyona iyi gelmesi, stresi azaltması ve mutluluk verdiği için de gün içerisinde kullanabiliriz.

Vanilya:

Vanilya, çağrıştırdığı tatlar ve hissettirdiği duygular sebebiyle mutluluk veren kokuların başında geliyor. Vanilya kokusunun solunması hem zihinsel hem de fiziksel sorunların tedavisinde kullanılması dışında kaygıyı hafifletmek ve daha iyi bir uyku ritüeli için kullanılabilir. Ruhsal ve fiziksel olarak canlandırıcı etkisi de diğer bilinen özelliğidir. Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan vanilyadan elde edilmiş çubuğa dokunduğunuzda elinizde kalan koku bile sizi gülümsetebilir.

Yasemin:

Dünyadaki kadın kokularının %83’ü, erkek kokularının ise %33’ü yasemin çiçeğinin büyülü notasına sahiptir. Bu denli yoğun kullanılmasının nedeni; kalıcı, insanı bir anda etkisi altında bırakan o güçlü etkisidir.  Ayrıca Yasemin çiçeği, temizlik ve saflığın temsilcisidir. Zinde hissettirmesinin dışında, modunuzu yüksek tutmak, depresyon ve kaygıyı azaltmak için de tercih edebilirsiniz.

Melisa:

Melisa beyinde serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu için daha mutlu vakit geçirmemizi sağlayan nadir kokulardan biri… Yatıştırıcı özelliği sayesinde gerginliği azaltarak günün yorgunluğunu alır. Melisa kokulu aromaterapi meditasyon mumu özellikle uyku problemi olan kişiler için en iyi tercihlerden biridir. Etrafa yaydığı koku aynı zamanda baş ağrısına da iyi gelmektedir.

Sandal Ağacı:

Sandal ağacı aroması girdiği her ortamın enerjisini değiştiren ve sakinlik veren benzersiz bir kokuya sahiptir. Solunum, bağışıklık, kalp ve beyin üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.  Meditasyon için en çok tercih edilen aromaların başında gelir. Güçlü bir sakinleştirici özelliği olan aroma, solunum yolu ile vücuda girdiğinde beyin nöronları üzerinde harekete geçirici güç uygulamaktadır. Böylece endişelerimizin, kaygılarımızın ve mutsuzluklarımızın bastırılmasında etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir