fbpx

Ayurvedik Beslenme Nedir? 5 YİYECEK ÖNERİSİ

Doğru beslenme, yoga pratikleriniz için önemli bir aktitivitedir. Bununla birlikte yoga yolculuğunuzda hedefiniz ise bedenen, zihnen ve ruhen bütünlüğü yakalamaktır. Bu hedefinize ulaşmanızda bile beslenme şekliniz ve yediğiniz yiyecekler çok önemlidir. Bedeninize girecek her besin bu bütünlüğü etkilemektedir. Bu nedenle de vücudumuza giren yiyecekleri özenle seçmeliyiz. Ayurvedik beslenme kendi beden tipimize uygun yiyecekleri seçmemize yardımcı olur.

Sivananda Yoga tarzının büyük üstadlarından Vishnu Devananda beslenme şeklimizi arabanın yakıt sistemine benzetmektedir. Her araca ihtiyacı olan yakıt koyulmalıdır. Benzinli otomobillere dizel yakıt koymak arabanın motor sistemini bozacaktır. Bizler de bedenimize doğru besinleri vermeliyiz ki çalışma sistemimizi verimli hale getirebilelim. 

Yogik beslenmenize dahil edebileceğini yiyeceklere geçmeden önce öncelikle “ayurveda nedir?” ve “ayurvedik beslenme nedir?” bunları keşfedelim.

Ayurveda Nedir?

Ayurveda, Hindistan’da binlerce yıl önce keşfedilmiş bir tıp sistemidir. Arınma teknikleri, yaşam tarzı ve diyetler yoluyla kişinin ruh, akıl ve beden sağlığını bütünleştirmeyi amaçlamaktadır. Antik bir tıp sistemi olsa da günümüzde de yapılan son araştırmalar bu sistemlerin hala geçerli olduğunun da bir kanıtıdır.

Ayurveda, kişiyi evrendeki elementlere göre değerlendirme ve bu elementler ile kişileri Vata, Pitta ve Kapha olarak üç farklı karaktere ayırır. Her bir karakterin beslenme şekilleri ve yaşam tarzları ise tamamen farklıdır.

Ayurvedik Beslenme Nedir?

Ayurvedik beslenme stili, yukarıda bahsetmiş olduğumuz her bir dosha yani karakter için hangi gıdaların denge getireceğini, nasıl hazırlanacağını ve nasıl faydalar sağlayacağını içeren derin içerikli öğretilerdir. İnsanın yaratılış ve element kombinasyonuna göre beslenerek içsel huzura ulaşmasını hedefler. Bunun yoga ile birlikte uygulanması ise sağlığı ve dengeyi oluşturur. Ayurvedik beslenme en önemli ilkesi sevgi ve farkındalık ile hazırlanmış gıdaları tüketilmesidir. Özellikle yoga ile birlikte uygulayanlara et temelli diyetler önermez.

İşte etsiz bir diyet yapmanızı zevkli kılacak ve yogik beslenmenize katkıda bulunacak beş ipucu;

Taze Sebzeler ve Meyveler
ayurvedik beslenme - 1

Her zaman taze, yerel ve mevsimlik meyve ve sebzeler ile yemek hazırlama çalışın. Biz bu konuda çok şanslıyız çünkü ülkemizde birçok sebze ve meyve yetişiyor ve bu nedenle de mevsiminde bulmakta çok kolay oluyor. Diyetinize sağlıklı mevsim sebze ve meyvelerini dahil etmek, yoga pratikleriniz için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm antioksidanları ve bağışıklık artırıcı besinleri sağlar.

2.Bitkisel Çaylar
ayurvedik beslenme - 2

Bitkisel çaylar, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan ve metabolizmayı hızlandırıp geliştiren kuşburnu, zencefil, zerdeçal, ıhlamur, biberiye, nane, limon, papatya ve tarçın gibi bitkileri içerir. Pratiklerinizden önce veya sonra ada, kuşburnu, kekik, ıhlamur, limon ve papatya çaylarını aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

3. Baklagiller ve Tahıllar
ayurvedik beslenme - 3

Pirinç, mercimek, fasulye, bezelye, mercimek ve aklınıza gelebilecek tüm baklagiller ve tahıllar.

Vücudunuza et girmeden de protein sağlamanın en harika yolu baklagiller ve tahılların tüketilmesinden geçer. Aynı zamanda baklagillerin ve tahılların sindirimi kolaydır.

4. Su

Yoga egzersizlerinizin öncesinde ve sonrasında tüketilmesi daha iyi performans göstermenizi sağlar. Aynı zamanda gücünüzü ve esnekliğinizi artırır. Suyu sadece yoga ve spor faaliyetlerinizde değil, gün içerisinde de bol bol tüketmeye bakın. Sağlıklı bir yaşam için günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Su ayrıca vücudumuzu detoks etmemize yardımcı olur. Bunlarla birlikte pratiklerimizde odaklanmamız için ihtiyacımız olan oksijeni sağlar.

5. Kimyon, Zerdeçal, Zencefil ve Taze Otlar

Baharatlar ve otlar yemeğinizi lezzetli kılmasıyla birlikte doğrudan zihni destekler. Ayurveda öğretilerine göre baharatlar sağlıklı bir vücudu destekleyen ve onun onarımını ve gençleşmesini teşvik eden iyileştirici besinlerdir.

Beslenmemiz, asana pratiklerimiz ile aynı şekilde çalışır ve en az onun kadar önemlidir. Herkese uygun bir diyet mevcut değildir; acan yukarıdaki yiyecekleri dahil ederek bir beslenme program oluşturmak fiziksel ve duygusal olarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Yiyeceklerle sağlıklı bir ilişkiniz olduğu ve yukarıda bahsettiğimiz gibi ayurvedik beslenmenin en önemli ilkesi sevgi ve farkındalık ile yapılan yemekler tüketerek zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz birlikte olumlu bir şekilde bütünleşecektir.

Namaste🙏🏼 Sevgiyle!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir