fbpx

UYKU KALİTENİZİ ARTIRIN: 9 İPUCU

Akşam yaptığınız yoganın birçok faydası var. Hem günün stresi ve yorgunluğunu giderdiği gibi diğer taraftan tüm gün biriktirdiğiniz negatif enerjiden de arınmanızı sağlıyor. Bununla birlikte uyku kalitenizi yükselterek bir sonraki güne daha zinde ve enerjik başlamanıza imkan vermesi de en büyük faydalarından biri… Yetişkinlerin %65’inden fazlasının ciddi uyku sorunları yaşadığını düşünürsek, akşamları yoga yapmayı günlük bir rutin haline getirmek hayat tarzımızın en doğru kararlarından biri olacaktır. Az veya çok uyumanız önemli değil, ancak iyi ve kaliteli bir uyku en etkili mutluluk arttırıcılardandır. 

Bu yazımızda ise akşam yaptığınız yoga pratiklerinizin verimini arttıracak, uyku kalitenizi bir üst seviye çıkartıp mutluluk seviyelerinizi yükseltecek ve bir sonraki güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olacak 9 önemli  tavsiyeyi sizlerle paylaşıyoruz!

Yatmadan Önce Yapacağınız Yoga Pratikleriniz için 9 İpucu

1. Olumlu Düşünceler

Neye odaklandığınız nasıl hissetiğinizi etkiler. Olumlu bir şeye odaklanmak depresyonu azaltır ve mutluluğu artırır. Günün olumlu anlarını yazmak veya o günkü minnetlerinizi listelemek daha iyi uyumanıza bile yardımcı olabilir. Yatmadan önce gün içinde iyi giden ya da gün içinde şükrettiğiniz üç şeyi yazın. İster bir günlük tutun isterseniz post-it kağıtlara yazıp başucunuzdaki komidine yapıştırın; ancak bunları yazarken anı yeniden hayal edin. 

Uyku kalitesini Artırmak için smiley
2. Sama Vritti Pranayama

Basit bir derin nefes egzersizi, depresyonu ve stresi hafifleyebilir. Nefes çalışmaları zihni stress faktörlerinden uzaklaştırır, sakinleştirir ve uykuya hazırlar. Geçmiş veya gelecek hakkında endişelenerek uyanık yatmak yerine, derin nefes almaya odaklanın. Rahatlamak için akşam yogalarınızda “Sama Vritti” yani eşit bir şekilde derin nefes alıp verme egzersizleri yapın. Bunu ilk başta 4’e kadar sayarak başlayın. Derin nefes alırken dörde kadar sayın ve nefesinizi verirken yine dörde kadar sayın. Önemli olan tempoyu hep aynı tutmak. Pratiklerinizi ilerlettikçe sayınızı arttırmayı nedeyin.

3. Meditatif Müzikler

Sakinleştirici müzik dinlemek gevşemenize yardımcı olur. Ayrıca yoga yaparken yoga ve meditasyon müziklerini pratiklerinize dahil etmek uygulamalarınızın verimini arttırdığı gibi daha derinden hissetmenize yardımcı olacaktır. Özellikle rahatlatıcı yoga pozlarında ve meditasyon yaparken farklı meditatif melodiler dinleyin. Doğru ve sakinleştirici müzikler, zihninizin rahatlaması ve dinlendirici bir geceye hazırlanması için en iyi yardımcınız olacaktır. Eğer yoga ve meditasyon yaparken iyi bir çalma listesi arıyorsanız OmSiva Yoga Spotify profilindeki benzersiz çalma listelerini takip edebilirsiniz. Devamlı listeleri güncelliyoruz

OmSiva Yoga Çalma Listelerine Ulaşmak İçin Tıklayınız.

4. Restoratif Yoga

Bu yoga stili, basit yoga ekipmanları yardımıyla rahatlatıcı pozların içerisinde uzun süre kalmanızı sağlar. Bloklar, kemerler ve yastıkları kullanarak vücudun açılmasını destekleyen uzun duruşlar yapabilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse; yoga bloklarınız ile desteklediğiniz köprü pozu (Setu Bandhasana) veya çocuk pozu (Balasana) bunlardan en iyileri ve basit olanlarıdır.

5. Öne Kapanma Pozları

Öne kapanma pozları, vücudumuzun gevşemesini sağlayan parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Zihninizi sakinleştirmek ve dinlenmeye teşvik etmek için ayakta öne katlanma (Uttanasana) ve baş ile dize eğilme pozu (Janu Sirsasana) gibi birkaç öne eğile pozunu yoga rutinlerinize dahil edin. 

6. Ekstra Uzun Savasana

Ceset duruşu (Savasana), stresi ve gerinliği azaltan en mükemmel duruşlardan biridir. Nefesinizin sabit olmasına izin verin ve her nefes alışınızda stresinizin eriyip gittiğini hayal edin. Dizlerinizin altına bir yastık koymak daha derin bir rahatlamayı teşvik edecektir. Uykuya dalmanıza yardımcı olması için bu pozu yatağınızda bile uygulayabilirsiniz.

Uzun savaşana uyku kalitesini artırır
7. Baharatlı veya Hindistan Cevizli Ilık Süt

Hindistan’da geliştirilen bir şifa sistemi olan Ayurveda, genellikle yoganın kardeş bilimi olarak bilinir. Ayurvedik uygulamada, iyi bir uyku için genellikle ılık süt içerisine hindistan cevizi katmanız önerilir. Ayrıca zencefil, zerdeçal, tarçın da diğer seçenekler olabilir. Baharatlı sütler biraz damak tadınıza uymayabilir ancak biraz bal katarak Ayurveda uygulamalarına uyabilirsiniz.

8. Aromaterapi Meditasyon Mumları

Akşamları yoga veya meditasyon yaparken aromaterapi meditasyon mumları ile hem zihninizi sakinleştirerek pratiklerinize odaklanabilir hem de iyi bir uyku için bedeninizi hazırlayabilirsiniz. Özellikle lavanta aromalı mumlar, yoga ve meditasyon yaparken odaklanmayı artırır ve enerji akışınızı sağlar. Bununla birlikte yasemin, sandal, melisa veya kahve aromalı meditasyon mumlarını önerebiliriz. Mumlar dışında yoga pratiklerinize biraz daha verim katmak için lavantalı göz yastığınızı önerebiliriz.

Tamamen doğal olarak üretilen OmSiva Yoga Aromaterapi mumlarını incelemek için tıklayınız.

9. Masaj

Yoga ve meditasyondan sonra ayaklarınıza ve başınıza masaj yapmak çok daha fazla rahatlamanızı sağlar. Vücudun enerji kanalları (nadis) alın ile gözler arasında başlar ve ayaklarda biter. Basınç noktaları da burada bulunur. Bu nedenle birkaç dakika da olsa ayak ve başınıza masaj yapmak büyük getiriler sağlayacaktır. Masaj yaparken oda sıcaklığında olan lavanta yağı ile ayaklara, başa ve şakaklara masaj yapın. Masaj sizi rahatlatırken lavanta yağı da ekstra rahatlama sağlayacak, zihninizi ve bedeninizi sakinleştirecektir.

Yatmadan Önce Yoga Rutinlerinizi Oluşturun

Uyku Kalitesi için meditasyon

Yukarıda saydığımız ipuçlarının herhangi biri veya tümü, akşamları rahatlamanıza, daha iyi bir uyku çekmenize ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır. Ancak sizin için en mükemmeli akşamları eve geldikten sonra veya yatmadan önce yoga pratiklerinizi bir alışkanlık haline getirerek hayatınızda bir rutin oluşturmanız olacaktır. Ayrıca her akşam yapacağınız yoga pratikleriniz bir sonraki sabah ve gün içerisindeki pratiklerinizi de destekleyecek. 

Uyandığınızda güne sabah yogası yaparak başlamayı da ihmal etmeyin. Güne harika başlangıç yapmanızı sağlayacak sabah yogasının 10 faydasını keşfedin!

Namaste 🙏🏼Sevgiyle

UYKU KALİTENİZİ ARTIRIN: 9 İPUCU” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir