fbpx

SABAH YOGASI ve 10 TEMEL FAYDASI

Yogaya yeni başlayanların genellikle sorduğu soru: “Yoga yapmak için en iyi zaman nedir? Sabah yogası mı yoksa akşam yogası mı daha iyi?”

Cevap; kişiliğinize, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Minderinize saat kaçta çıkarsanız çıkın, yoganın getirdiği tüm inanılmaz faydaları almaya devam edeceksiniz. Ancak sabahları yoga yapmanın benzersiz birkaç faydası mevcut. Gelin sabahları yoga yapmanın 10 muhteşem faydasını birlikte inceleyelim.

Gün İçin Niyetinizi Belirler

Sabahları yoga yapmak, güne net, düşünceli ve aktif bir niyetle başlamanın en güçlü yoludur. Özellikle sabah pratiklerinizde bir niyet kullanmak; güne liderlik etmenize katkıda bulunur. Sabahları mindere çıkmak bedeninizi ve zihniniz için faydalı olmakla kalmaz, size günün temasını aktif olarak seçme fırsatını verir. Günlük hayatta pek çok şey kontrolünüz dışındadır. Ancak sabahları odaklanmış olarak geçirdiğiniz yaklaşık bir saat, günün geri kalanına niyetiniz ve netliğiniz dahilinde devam etmenizi sağlar.

Yoga Pozlarını Keşfedin!
Güne Aktif Başlamanızı Sağlar

Uyandığınızda ve güne hazırlanırken olanlar önünüzdeki birkaç saat boyunca düşüncelerinizin ve duygularınızın kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Güne nasıl başladığınız tüm gününüzün nasıl geçeceğini belirleyen önemli bir faktördür. Güne niyet ve minnetle başlamak; gün boyunca örülebilecek bir varlık temeli oluşturmanın harika bir yoludur. Sabah ilk iş olarak enerjinizi aktif edecek ve hissetirecek bir pratik ile başlayın.

Gün Nasıl Olursa Olsun Zinde ve Güçlü Hissedersiniz

Günlerimiz genellikle stress, endişe ve zorluklarla doludur. Gününüze en üst düzeyde içsel güç duygusuyla başlamak, size başarılı olmak için maksimum miktarda cesaret, kararlılık ve huzur verecektir. Sabah yogası sindirim sisteminizi iyileştirmek dışında aynı zamanda toprakta tutar ve enerjinizi dengeler. Çünkü odaklanma ve pranayama pratikleri ,detoks etkileri dışında otonom sinir sisteminin parasempatik kısmını (dinlenme ve sindirme) durumunuzu harekete geçirir. Bu da sizi gün içerisinde zinde ve güçlü tutmak için sindirim ve bağışıklık sistemlerinize etki yapar.

İhtiyaçlarınızı Kabul Edin

Sabahları yoga yapmak, başkalarının ihtiyaçlarına ve başka durumlara cevap vermek için acele etmeden önce kendi ihtiyaçlarımızı Kabul etmek için içimize doğru uyum sağlama fırsatını sunar. Kendinizle bağlantı kurduğunuz o sessiz anlarda en çok neye ihtiyacınız olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bu özellikle zihinsel sağlığınızı ve duygusal istikrarınızı destekleyecek bir gün planlamak için önemlidir. Güne asana ve nefes uygulamaları ile başladığımızda; en çok neye ihtiyacımız olduğunu kabul etmemizi sağlayacak şekilde kendimizle bağlantı kurarız.

yoga sabah yogası
Zihninizi Temizler

Sık sık durgun ya da karmaşık bir zihinle uyanıyorsanız, birkaç dakikalık yoga nefesi çalışmaları zihninizdeki örümcek ağlarını çabucak temizleyebilir. Yoga, size günlük yaşamda daha fazla denge ve huzur bulmanız için zihninizi sakinleştirecek ve temizleyecek her şeyi sunabilir. Sakin ve net bir zihin ile güne devam etmek istiyorsanız sabahları pranayama uygulamaları ile zihninizi şekillendirebilirsiniz.

Odağınızı ve Konsantrasyonunuzu artırır

Zihni uyandırmanın ve sakin bir düşünce akışı oluşturmanın yanında, bilinçli yapılan nefes çalışmaları zihinsel odaklanma ve konsantrasyon artışı sağlar. Yoga pratiklerinizde nefes çalışmaları uygulamak beyninize bol miktarda taze oksijen sağlar. Bu, uyku halinizin son kırıntılarını ortadan kaldırmaya ve önümüzdeki gün için zihinsel netliğinizi artırmaya yardımcı olur. Bu da günün devamında her anlamda net ve maksimum seviyede devam etmenizi sağlar.

Metabolizmanızı hızlandırır

Sabah yogası, vücudunuzu uyandırırken aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır ve gün içinde aynı dengede devam etmesini sağlar. Sabah yoga akışınıza birkaç asana eklemek sindirim sisteminizi canlandırmaya yardımcı olacak ve bir önceki günün stresinden veya akşam yediğiniz yemeğiniz şişkinliğinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle vücut ısınızı yükseltecek asanalar seçerseniz yüksek vitese geçebilirsiniz.

Şimdi İncele! Hemen Satın Al!
Sırt ağrılarınızı ve gerginliğinizi azaltır

Kronik sırt ağrısı çekiyorsanız, güne yoga pratiği ile başlamak gününüzün başında sizi rahatlatacaktır. Sabahları vücudunuzu esnetmek uykunuzdan kalan sırt ağrılarını ve gerinliği gidebilir. Nefes alıp hareket ettikçe kan akışınız artar ve sertleşen kaslar gevşemeye başlar.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Stres, bağışıklık sistemimiz söz konusu olduğunda hastalıkların ana nedenlerinden biridir. Stresin hayatınızı kontrol etmesine izin verdiğinizde sağlık sorunlarınız daha da artabilir. Yoga bağışıklık sistemini tehlikeye atan stress hormonlarını dengeler ve sinir sistemini sakinleştirir. Bununla birlikte sabahları asana uygulamak hücrelerinizde sıkışmış olan durağan enerjiyi serbest bırakmanızı ve vücudunuzdaki zararlı toksinleri atmanızı sağlar. Sabahları yoga pratiği yapmak daha fazla kan akışını teşvik eder, akciğerleri güçlendirir, böbrek üstü bezlerini toksinlerden arındırır, özellikle ters pozlar uygulamak soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmak için lenfatik sistemi güçlendirir.

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsetir

Güne kısa bir yoga pratiği ile başlamak, günün geri kalanında da sağlıklı seçimler yapma şansınızı destekler. Güne sağlıklı bir alışkanlıkla başlamak ve devam etmek örneği gün içerisinde de daha iyi beslenmeye veya diyet seçeneklerini uygulamaya teşvik eder. Bununla birlikte yoga bildiğiniz üzere olumlu yaşam tarzını hayatınıza getirir, bu aynı zamanda çevrenizdeki kişilere de ilham verebilir.  

Bu faydalardan biri veya birkaçı sabahlarınıza yoga rutinlerinizi eklemek için gerekli motivasyonu sağlayacaktır. Bunu da günlük bir alışkanlık haline getirdiğinizde bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzda kısa sürede güçlü değişiklikler gerçekleştiğini farkedeceksiniz.

Namaste Sevgiyle 

SABAH YOGASI ve 10 TEMEL FAYDASI” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir