fbpx

ÇAKRA ve YOGA GÜCÜ: ŞİFANIN KAYNAĞI

Yoganın, yaşamları dönüştürmenin bir yolu olduğunu hepimiz biliyoruz. Tam ve bütün hissetmenin en kolay yolu çakra ve yoga gücü ile şifanın kaynağını keşfetmek..

Açık, bilinçli ve meditatif bir şekilde yapılan yoga, iyileştirici bir yönteme dönüşebilir. Çünkü asanalar enerji akışınızı harekete geçirdiğinde şifanın kaynağına inmeye başlarsınız. Yani kendi özbenliğinize… Peki bu enerjinin gerçekte nerden geldiğini biliyor musunuz? Bu kavramı daha iyi anlamanıza yardımcı olalım. Çakra ve Yoga – Çakra Yoga!

Çakra, vücudunuzun süptil (süptil beden; somut bedeninizin içindeki enerjiden oluşan bedeninizi verilen isimdir.) enerji sisteminin farkına varmanıza yardımcı olur. Çakralarınızı açıp dengeler. Çakralar açık ve dengeli olduğunda ise sonuç mükemmel sağlıktır. Her anlamda…

Çakra Yoganın Temeli
çakra ve yoga

Neredeyse tüm kültürler farklı isimler vermiş olsa da insan vücudundaki süptil enerji sistemini kabul etmişlerdir. Hindistan ve Tibet Prana, Çin Qi veya Chi, Yunanlılar Pneuma, İbraniler Ruah… Hepsinin anlamı aynıdır: “Yaşam Nefesi”

Doğu felsefesinin kadim insanları binlerce yıl önce fiziksel bedenin içinde çok farklı bir enerji sistemi olduğunu keşfettiler. Bu bilgeliğin kökeni olan Çin tıbbından mı yoksa Doğu Hint yogasından mı geldiği önemli değil! Çinliler Qi’nin vücuttaki hareketinin noktalar ve merdiyenler şeklinde hareket ettiğini söylüyor. Yoga felsefesinin üstatları ise süptil vücut enerjisini yani Prana’yı öncelikle büyük çakralarda ve vücuttaki enerji noktalarında varolduğunu tanımlar. Birbirinin aynı sonuca ulaşan bu iki kültürden de yola çıkarak çakra ve yoga bir araya geldiğinde bu ikili için en güzel tanım: süptil enerjiyi bilincinize getirmek için bedenimizdeki enerji merkezine odaklanmanın güzel bir sanatı.

Enerji belirli bir çakrada tıkanıp kalabilir. Çakralara yönelik yapılan yoga ise süptil bedenin her bir enerji merkezine odaklanmanızı sağlar. Bu odaklanma ve niyet ile çakralarınızı açıyor ve bütün olmak için çakralarınızı dengeliyorsunuz. Çakralarınızın açılması ve dengelenmesi önemlidir. Çünkü bu sayede yaşam nefesi ve yaşam gücü enerjiniz vücudunuzda serbestçe akar.

Peki bu “enerji” nereden geliyor? Bu enerjiyi nasıl yönetebiliriz? Bu çakraların seviyeleri nelerdir? Oluşan enerji titreşimini nasıl hissedebiliriz? gibi soruların şu anda aklınızdan geçtiğini hissediyoruz.

Tıbbi bir bakış açısını da katarsak: sinir uyarılarının sinirlerimiz boyunca ve vücudumuzda dolaştığını biliyorsunuz. Aynı şekilde kan atışları da kalbimizden hücrelerimize ve oradan da en dış bölgelere kadar gelir ve geri gider. Bu da sizin hayati faaliyetlerinizin aktif olduğu, kısacası enerjinin vücudunuzda akması demektir. İçimizde ise doğuştan gelen saf bir enerji mevcuttur. Bu enerjiyi yaşadığımız çevre etkenleri, travmalar ve bazı durumlar nedeniyle kaybeder ve bedenimizde sıkışıp kalmasına neden olabiliriz. İşte çakra ve yoga çalışmalarının birlikteliği ile zamanında kaybettiğimiz saf enerjimizin ortaya çıkmasını, dengeli bir şekilde akışını sağlarız. Bu da kendimizi her anlamda iyileştirebilmemizin anahtarıdır.

Çakra Dengesi

Duygularımızın tamamı bedenimizde depolanır. Zihniniz tıkandığında, bunun nedeni genellikle duygularınızın süptil bedeninizde yarattığı tıkanıklardır. Bedeninizde depolanan duygulardan negatif olanları ise süptil bedeninizde tıkanıklar yaratır. Yani enerji noktalarınızı kapatır.

Bedeninizdeki bu tıkanıklıkların açılarak enerjinin akışının sağlanması ve dengelenmesi gerekir. Çakra yoga sistemi ise bu enerjiyi açma ve dengelemenin bir yoludur. Kişisel enerji tıkanıklarınızın nedenini anlarsanız, çakra dengenizi de sağlamış olursunuz. Çakra yoga size süptil bedeninizin noktalarını ve enerjinizi keşfetmenizi sağlar. Bunu keşfettikçe de çakralarınızı kullanmayı ve dengelemeyi öğrenirsiniz. Çakralarınızı kullanmayı ve dengelemeyi öğrendikçe de enerjiniz pozitife dönecek; sizi daha yüksek bir titreşime ve daha huzurlu bir varoluş biçime götürecektir.

Çakra Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga belirli asanaların bir araya gelmesiyle oluşan pratikleri içerir. Çakra Yoga için de belirli asanalar uygulanarak, çakralara odaklanılır. Pratik esnasında uyguladığımız nefes teknikleri ile çakraların açılması ve renginin parlaması sağlanır. Bu uygulamalar sayesinde her bir çakra üzerinde çalışabilir, bedenimizi negatif duygulardan arındırarak enerji tıkanıklarımızı giderebiliriz. Çakra yoga beden, zihin ve ruh bütünlüğünüzü sağlayarak özbenliğinizi keşfetmenizi sağlar. Özbenliğiniz şifanın kaynağıdır. Şifalanmak için çakra yogayı kullanın.

Namaste 🙏🏼 Sevgiyle

7 ana çakra

7 ana çakrayı keşfetmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir