fbpx

ONLINE YOGA EĞİTİMİ NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

Pandemi, yoga topluluğundaki herkese çok değerli bir hatırlatma yaptı: “YOGA, HER ZAMAN, HER YERDE, ÖZELLİKLE ÇEVRİMİÇİ OLARAK UYGULANABİLİR.” Online yoga eğitimi yeni bir yaklaım değil, birçok kurum ve eğitmen eğitimlerini birkaç yıldır çevrimiçi şekilde vermekteydi. Ancak geçtiğimiz yıl boyunca zoraki nedenler ile her şeyin dijital alana sürüklenmesi yoga sektörünü de içine aldı. Bu durum, yoganın yalnızca stüdyo içerisinde kalmayıp herkese ulaşabildiğini gösterdi. Her eve girebildiğini ve ne kadar hızla büyüdüğünü görmemizi sağladı. Dünyanın dört bir yanındaki öğretmen ve öğrencilerle bağlantı kurabilmek yoga yapanları benzersiz bir şekilde birbirine bağladı. Şu anda süreçler daha iyi durumda olsa ve stüdyolar veya yoga okulları açılmış olsa da online yoga eğitimleri popülaritesini koruyacak. Ayrıca gelişen teknoloji ile gün geçtikçe de artırmaya devam edecek. 

Online Yoga Popülaritesini Arttırmaya Devam Ediyor

Birkaç yıl önce belki de evinize uzaklığı nedeniyle yoga stüdyosuna gidemediniz ve bu muhteşem yolculuğun deneyimini yaşamakta gecikmiştiniz. Ancak şu anda istediğiniz her yerden hatta dünyanın diğer ucundaki yoga eğitimlerine ve eğitmenlerine ulaşabilir veya siz de eğitmenlik yolundaysanız eğitim verebilirsiniz. Bununla birlikte özellikle A.B.D. ve Avrupa ülkelerinde yoga eğitimlerinin çok yüksek bütçeler gerektirmesi yurtdışında yaşayan kişilerinde aynı kalitedeki yoga eğitimlerini daha düşük bütçeler kapsamında çevrimiçi şekilde almasına olanak sağladı. Ayrıca artık istediğiniz veya merak ettiğiniz bir okulun yoga eğitimine katılmanız bile çok kolaylaştı. Artık bunların hepsi kendi pozitif ortamınızdaki rahatlığınızda yapılabiliyor.

Çevrimiçi yoga özellikle pandemi döneminde gerçekten yogilere ve yoga yolculuğuna adım atmak isteyenlere bir fırsat sağladı. Peki aklınıza takılan soru şu; ”stüdyolar açıldı çevrimiçi yoga şimdi ki kadar neden tercih edilsin ki?”

İşte öğretmenlerin ve öğrencilerin online yoga eğitimlerini tercih etmeye devam edecek olmasının nedenleri;

Online Yoga Derslerinin Kalıcı Olmasının 6 Nedeni

1.En Rahat Olduğun Yerde ve Anda Yoga Yapmak

Yoga herkesin dostudur. Bununla birlikte birçok insan, utanma korkusu veya yaşıtlarının yapabildiklerini yapamamak korkusuyla bir yoga sınıfına gitmeye hala çekiniyorlar. Bu durum birçok insanın yoga yolculuğuna çıkmasını önlerken diğer taraftan da yoga stüdyoları ve yoga okullarını da yerinde eğitim verirken istediği kadar öğrenciye ulaşamamasını da neden oluyor.

Online yoga eğitimi, insanlara istedikleri zaman ve yerde yoga yapma hatta en önemlisi kendi şartlarına göre pratik yapma olanağı sağladı. Bir grupla ders yaparken rahatsız olduğunuzda kameranızı kapatabilir veya pratik yapmak için eğitimin tekrarını izleyebilirsiniz. Bunun en büyük faydası ise kişileri yoga yapmak için motive etmesi, güçlendirmesi ve tamamen yogaya odaklanmasını sağlamasıdır. Kısacası artık başkalarının ne düşündüğünden veya bir grubun önünde pratik yapmaktan endişelenmenize gerek yok.

2.Artık Mesafe ve Zaman Kaybı Yok

Fiziksel bir konumun düzenli olarak yoga dersine katılmayı engellediği günler geride kaldı. Evinizin yakınında bir yoga stüdyosu veya okul olsa bile yeri geldiğinde işten çıkıp derse yetişmek için harcadığınız eforu tekrar bir düşünün. Veya bir türlü kendinize uygun ders saatleri olmadığından dolayı herhangi bir yere kayıt yaptıramadığınızı… Online yoga eğitimleri bu kadar aktif ve yaygın değilken birçok kişi bu nedenlerden dolayı yoga yolculuklarını yarıda bıraktı veya hiç başlama fırsatı bulamadı. Ancak şu anda yoga eğitmenleri ve öğrenciler artık isterlerse dünyanın herhangi bir noktasından kendisine uygun bir eğitime ulaşabiliyor. Hatta az önce de bahsettiğimiz gibi yurtdışında yaşayan kişiler yoga eğitiminin daha uygun bütçelerde olması sebebiyle saat dilimi farklı olsa bile Türkiye’de eğitimleri seçebiliyorlar. Buna sadece yurtdışında yaşayan Türkler değil, o ülkenin kendi vatandaşları da dahil…

3.Online Yoga Her Zamankinden Daha Kullanışlı

Yogiler yoğun programlarında bir sınıfa zaman ayırmak için ellerinden geleni yapacak olsa da, bir yerden başka bir yere yere yetişmek hem vakit kaybı hem de ayrı bir efor gerektiriyor. Çevrimiçi yoga eğitimi, yogayı erişebilir kılmakla kalmayıp her zamankinden daha uygun hale getirdi. Artık evinizin istediğiniz noktasına matınızı açıp yoga pratiğinize başlıyorsunuz. Daha önceden zamanı olmayan insanlar, artık sadece yogayı programlarına sığdırmakla kalmıyor, aynı zamanda stüdyoya gitmek için harcayacakları fazladan zamanı daha fazla yoga yapmak için kullanıyorlar. Online yoga eğitiminde eğer zamanınız yoksa veya canlı yoga eğitimine giremiyorsanız bile uygun olduğunuz anda eğitimin kaydını izleyebilir veya girmiş olsanız bile dersi tekrar edebilirsiniz.

4.Yoga Eğitmenleri veya Okulları İşlerini Daha Hızlı Büyütebilirler

Eskiden olsa yoga eğitmenliğine adım attığınız anda özellikle bölgenizde yer edinmeniz çok uzun alabilir, hatta belki de hiçbir zaman o bölgede yer edinemeyebilirdiniz de… Şimdi ise bireysel bir yoga eğitmeni olarak eğitim vermek istiyor veya yoga stüdyosu açmak istiyorsanız hem maliyetler bakımından işiniz daha kolay hem de ulaşabildiğiniz kitle bakımından çok daha büyük fırsatlara sahipsiniz. Mesafe ve konum engeli olmaksızın herkese hizmetlerinizi sunabilir, istediğiniz yerden öğrencilerinizi çekebilir ve işinizi belki de birkaç yıl öncesine göre daha hızlı büyütebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama olmaksızın yoga yapmak isteyen herkese çok daha kolay ve hızlı ulaşabilmektesiniz. Bununla birlikte online yoga eğitimleri yoga yapmaya istekli olan ancak hiç başlama fırsatı bulamamış kişileri de tekrar kazandırdı. Bu da ister istemez yerel işletmeler arasındaki rekabetçi davranışı da minimuma indirdi. Bu da söylediğimiz gibi belki de işinizin daha hızlı büyümesine ekstra katkı sağlayacak.

Eğitimlerinizi tamamladıysanız ve yeni bir yoga eğitmeni iseniz tecrübeli eğitmenlerimizin özellikle eğitim vermeye başlamadan önce ve başlarken ihtiyacınız olan her şeyi anlattığı aşağıdaki yazımızı keşfedin.

YOGA EĞİTMENLİK EĞİTİMİ SONRASINDA YAPILMASI GEREKEN 15 ÖNEMLİ TAVSİYE

5.Online Yoga, Hibrit Seçenekler Sunar

Online yoga eğitimleri, hem eğitmenler için hem de öğrenciler için daha fazla seçenek ve olanak sunar. Yoga eğitmenleri ve stüdyoları herkese göre bir paket oluştururken öğrenciler de aynı şekilde kendileri için en esnek ve uygun olan paketi seçmektedirler. Bunun yanı sıra bu stüdyo ve okullara öğrencilerine daha fazla premium içerik ve hizmet sunma imkanlarını da getirmiş oldu.

6. Daha güvenli ve rahat

Önümüzdeki aylar ve yıl boyunca stüdyolarda öğrenciler değişen kurallar ve kısıtlamalar ile farklı duygu ve rahatlık seviyesinde olacaklar. Kısıtlamalar kalkmış olsa bile; stüdyolara gelen kişilerin ister istemez dikkatli davranması veya kendilerini belli bir süre daha tedirgin hissetmeleri kaçınılmaz. Online yoga dersleri ise isteğe bağlı sunduğu içerikler sayesinde, kişilerin rahat ve güvenli ortamlarında bulunmaları konusunda daha fazla tercih sebebi olmaya devam edecektir. Online yoga eğitimleri hem öğrenciler hem de eğitmenler için hala yeni sayılan bir durum olsa da pandemi tamamen bittiğinde bile faydalarını gören kişiler sayesinde yine en başarılı şekilde konumunu koruyacaktır.

Kısacası rahatlık ve erişebilirliğin yanı sıra online yoga eğitimi özgüven artışı, yogaya daha fazla anlam kazandırmaya da yardımcı olmakta… Siz hangisini tercih ediyorsunuz, online eğitimler mi yoksa yerinde eğitimler mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın 😊

Namaste 🙏Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir