fbpx

Yogadan Önce ve Sonra Neler Yemeliyiz

Yaptığımız bedensel, zihinsel ve ruhsal egzersizlerimizin faydasını aldığımız besinler ile daha da arttırabiliriz. Aktivite öncesi ve sonrası vücudumuzun ihtiyaçları değişir. Dolayısı ile ona ihtiyacı olanı verdiğimizde o da bize denge ve mutlulukla cevap verir. Yoga egzersizleri ve meditasyonları için de aynı durum geçerlidir. Peki yogadan önce ve sonra beslenmemizi nasıl düzenlemeliyiz?

Yogadan Önce ve Sonra Tüketebileceğimiz Besinler:

Muz – Tüm yıl boyunca bulabileceğiniz bir meyve olan muzun besin değeri oldukça yüksektir. Zengin potasyum kaynağı tek başına bu meyveyi ideal bir egzersiz öncesi besini yapmaya yeter. İçinde barındırdığı magnezyum ise abdominal şişkinliğin ve kas kramplarının önüne geçmeye yardımcı olur. Salatanıza karıştırabilir veya smoothie olarak tüketebilirsiniz.

Elma – Elma alkali bir meyvedir ve mide asidini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğal şeker ve lif kaynağıdır. Bunun yanında elma yemek bedeninizin su kaybını engeller.

yogadan önce ve sonra

İçeriğindeki C vitamini sayesinde egzersiz öncesinde tüketilebilecek ideal bir enerji vericidir.

Badem – Çiğ badem yiyerek yoga sınıfı öncesi ihtiyacınız olan enerjiyi depolayabilirsiniz. Çiğ badem yerine ıslak badem de tercih edebilirken tuzlu kavrulmuş badem bir opsiyon olamaz. Badem E vitamini, magnezyum ve faydalı yağlar bakımından zengindir.

Yoga Dersinden Sonra:
Su – Yoga dersleri sonrası vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak önemlidir. Bol miktarda su içilmelidir. İsteğe göre C vitamini almak açısından suyun içine birkaç limon damlatılabilinir.

yogadan önce ve sonra

Taze Meyve Suyu – Ders sonrasında taze sıkılmış meyve suları vücudunuzun daha da canlanmasını sağlayacaktır. Hergün farklı bir meyve suyu denenebilir ancak meyve şekerinin yeterli olacağını hatırlayıp içine kesinlikle şeker atılmamalıdır.

Ev yapımı Sebze Çorbası – Ders boyunca bol miktarda kalori yaktınız ve şimdi vücudunuza zengin besin ve kalori girişi yapmalısınız. Ev yapımı bir sebze çorbası bedeninizin ihtiyacı olan besini karşılamada birebirdir.

Yeşil Çay – Sağlığımıza sayısız faydası bulunan yeşil çay, diğer birçok içecekten daha yararlıdır. Yoga kan dolaşımını arttırır böylece yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar kan yoluyla tüm vücutta dolaşır. Yoga ve yeşil kay kombinasyonu aynı zamanda iyi bir stres yokedicidir.

Taze Sebze Salatası – Koyu renkli yaprakları olan ve organik sebzeler kullanılarak yaptığınız salatanızın içine bol miktarda zeytinyağı ve toz biber ya da kişniş eklenmesi tavsiye edilir.

Nadiye Gülkan TÜRKDOĞRU

OmSiva Yoga

Ataşehir