fbpx

Yoga Eğitmeni Olmak İstiyorum! Ama Nasıl?

Günümüzde birçok kişi artık kurumsal hayattaki koşuşturmacan yorulmuş durumda. Toplulumuzdaki girişimcilik seviyesinin artmasının yanısıra, kendimize daha çok vakit ayırmak, kişilik bütünlüğümüzü arttıracak aktivitelere yönelmek isteğimiz de her geçen gün çoğalmakta. Bu bağlamda en çok talep gören alanlardan biri de yoga eğitmeni olmak.

Aslına bakarsanız sadece ülkemizde değil tüm dünyada yogaya olan ilgi giderek artmakta. Sosyal medya hashtag’leri de bunun bir göstergesi. Yoga adı altındaki hashtag’ler eşdeğer görülen diğer aktivitelere göre 2 ye hatta 3’e, 4’e katlamış durumda. Bunun sebebi yoganın faydalarının her geçen gün daha da farkedilir olmasıdır.

Öncelikle her makalemde olduğu gibi belirtmek isterim ki Yoga bir Din değildir. Herhangi bir Dini inanca bağlanmamaktadır. Sizin dini inancınızın öğretileri ne ise sizi ondan saptırmaya, farklı inançlara taptırmaya çalışan bir öğreti değildir. Yoga yaşamdır, yaşamın ta kendisidir! Yoga sadece meditasyondan ya da sadece bir pozu doğru ya da yanlış yapıp sergilemekten ibaret de değildir. Yoga bütünlüktür. Bedenin, zihnin ve ruhun sağlığını kişinin kendi sınırları içerisinde sağlamaktır. Yoga bir yolculuktur. Kendini araştırma yolculuğudur. Eğitmenler ise bu yolculuktaki rehberlerimizdir.

Yoganın sayısız faydasına daha önceki çeşitli web sitelerindeki yazılarımda değinmiştim. Bu yazımda daha çok yogayı bir meslek olarak nasıl daim ettirebileceğimize değineceğim.

yoga eğitmeni olmak
Herşeyden önce!

Herşeyden önce sizlere Uluslararası yoga birliklerinden bahsetmek isterim. Birçok ülkede uluslararası komünitiler kurulmuş olmakla beraber en yaygın olanı neredeyse 20 yıla yayılan geçmişiyle Yoga Alliance’dır. Merkezi Amerika’dadır ve Hindistan da dahil olmak üzere dünya üzerindeki sayısız okul bu birliğe bağlıdır. Güçlü standartları bulunan bu birliğin gerekliliklerini yerine getiren merkezlere okul olma hakkı tanınır. Okul olma yetisine sahip merkezler eğitim ve Yoga Alliance onaylı sertifikalar verebilme hakkına sahiptir. Verdikleri sertifikaların yetkili okullar tarafından onaylanmasının ardından eğitim alan kişiler uluslararası yoga eğitmeni olmak için gerekli koşulları. tamamlamış olurlar. Bu şu anlama gelir ki, belgesini onaylatan kişiler dünyanın heryerinde çalışma hakkına sahip olurken, ülkelerinin belirlediği standartlar dahilinde yer açıp işletme hakkını da ellerinde tutarlar.

Belge onaylatmak için öncelikle yetkili okullarda temel seviye yani 200 saatlik eğitimin tamamlanmış olması gerekmektedir. Okul tarafından verilen sertifikanın Yoga Alliance’ın web sayfası üzerinden kayıt açılarak sisteme gönderilmesiyle okul yetkilisine onay maili düşer. Okul yetkiliniz sertifikanızı onayladığında artık dünyanın heryerinde standartları güçlü bir yoga eğitmeni olarak görüntülenirsiniz.

Türkiye’deki duruma bakacak olursak, Yoga Alliance sertifikasını aldığınızda özel kuruluşlarda çalışabilirsiniz. Eğer hedefiniz devlete ait sosyal kurumlarda çalışmak veya yer açmak ise almış bulunduğunuz sertifikaya ek olarak ek olarak her işletmede olduğu gibi devletin sizden beklediği mali ve mesleki yükümlülüklerden de sorumlu olursunuz. Mesleki yükümlülükler için Herkes için Spor Federasyonu, HİS’in sayfasını ziyaret etmeniz ve bakanlığın açtığı yoga sertifikasyon kurslarına katılmanız gerekmektedir.

yoga eğitmeni olmak
Peki ya bundan sonraki süreçte sizleri neler bekliyor?

Bu aşamadan sonra tek yapılması gereken gelişime devam etmektir. hem ders vererek hem de yeni eğitimler alarak gelişiminizi desteklemek önemlidir. Temel seviye eğitimin ardından hem bir üst seviye eğitmen olmak hem de eğitmenlik eğitimi verebilecek yeterliliğe sahip olmak için alınması gereken eğitim ileri seviye yoga eğitmenlik eğitimi yani 300 saatlik ileri seviye eğitimdir. Bunun dışında Yoga Alliance’ın internet sayfasından dünya çapında açılan ücretsiz de olmak üzere bir çok eğitime katılabilir ya da dilediğiniz branşta uzmanlık eğitimlerini seçebilirsiniz. Alacağınız ekstra eğitimler gelişiminiz için değerlidir, ancak yine sertifikasyon sistemi içerisinde devam etmek isteyenler YACEP (Yoga Alliance’ın sürekli eğitim merkezi) sertifikasyonuna sahip merkezlerden eğitimler almayı tercih edebilirler.

Ayrıca ‘teacher dashboard’ olarak geçen sayfada verdiğiniz dersleri ve aldığınız eğitimleri sisteme girerek gelişiminizi ve kendinizi tüm dünyaya tanıtma şansını kazanıyorsunuz. Daha detaylı bilgi için ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nadiye Gülkan TÜRKDOĞRU

OmSiva Yoga – Ataşehir