fbpx

ELEMENT – VARLIĞIMIZI ARINDIRAN 5 ANAHTAR

5 temel element yani; hava, su, toprak, ateş ve eter son derece büyüleyici özelliklere sahiptir. Elementlerin bu kadar büyüleyici olması evrenin mikro kozmosdan makro kozmosa doğru olağanüstü bir düzeni idrak edebilmemizi sağlamasındandır. Bu noktada en önemli unsur ise hem kendimiz hem de etrafımız ile bağımızı güçlendirebiliyor oluşumuzdur. Yoga pratiği kendine ve insanın özüne gerçekleştirilen derin bir yolculuk olarak bilinmektedir. Bu noktada yoga ve elementlerin kesişimi insan hayatını derinden etkilemektedir. Peki, ama nasıl? Şimdi gelin hep birlikte tüm detayları inceleyelim. 

Yoga ve 5 Temel Elementin İlişkisi

TOPRAK ELEMENTİ

Toprak elementinin ilişkili ruh hali sakin, güvenilir ve topraklanmış şekildedir. Kök çakraya sahip olan toprak var olma duygusu, hayatta kalma ve istikrarlı olma duygularına sahiptir. Tüm elementlerin en yoğunu olan toprak, evrenin katı maddesini oluşturur. Toprak elementi soğuk, ağır, kaba ve kararlıdır. Aynı zamanda vücudumuzun yapılarını (kemikler, et, deri) temsil eder ve şekil vermemize yardımcı olur. Toprak elementi dengede olmadığında cildimiz, saçlarımız, kaslarımız ve kemiklerimizle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, esneklik eksikliği veya iştahsızlık da yaşayabiliriz. Yoga hareketlerinden bu enerjiyi kanalize etmeye yardımcı olan pozlar arasında Tadasana (Dağ Duruşu ), Uttanasana (İleriye Eğilme), Virabhadrasana I (Savaşçı I) ve Virabhadrasana II (Savaşçı II) ve Balasana (Çocuk pozu) bulunur.

SU ELEMENTİ

Su elementinin ilişkili ruh hali esnek olma, yaratıcılık ve eğlence şeklindedir. Sakral çakraya sahip olan su elementi akış, şehvet ve haz duygusunu barındırmaktadır. Su yatıştırıcı, arındırıcı ve besleyicidir. Su elementi duygularımıza bağlanmamıza yardımcı olur. Su elementindeki dengesizlik hali bedende tükürük, sindirim sıvıları, eklem sıvısı, üreme sıvıları ve kan dahil olmak üzere vücuttaki sıvıların kalitesi ve miktarındaki değişimlerle kendini gösterebilir. Zihinsel olarak, dengesiz bir su elementi, bağımlılık, bastırılmış duygular veya yaratıcılık eksikliği ile ilişkilidir.  Akışkanlığı teşvik eden pozlar; Utkata Konasana , Paschimottanasana ve Malasana  gibi duruşlardır.

yoganın 5 elementi için asanalar
ATEŞ ELEMENTİ

Ateş elementinin ruh hali güvenli, yüksek motivasyona sahip ve disiplinli şeklindedir. Manipura yani üçüncü çakraya sahip olan ateş elementi kişisel kimlik ve benlik duygusu gibi duygulara sahiptir. Ateş elementi ısıyı, ışığı, sindirimi, metabolizmayı ve dönüşümü temsil eder . İçimizdeki alevler tutuştuğunda, ateş beden için enerji sağlar. Bu unsur, bağımsızlık ve motivasyon duygumuzu besler. Güçle ilişkili tüm duygulara kolayca dokunduğumuzda ateşimizin dengede olduğunu biliriz ki bu duygular; içsel güç, güven, disiplin, motivasyon ve değişimdir. Dengesiz olduğunda, sinirli veya kızgın hissedebiliriz veya iltihaplanma, sindirim sorunları veya ateş yaşayabiliriz. Kumbhakasana (Tahta), Virabhadrasana III (Savaşçı III), Dhanurasana (yay) veya Paripurna Navasana (tekne) gibi pozların tümü bu element için ideal pozlardır.

HAVA ELEMENTİ

Ruh hali sevgi dolu, gamsız, akılcı ve şefkatli olan hava elementi kalp çakrasına yani dördüncü çakraya sahiptir. Bu doğrultuda ruh hali ilişkisi duygu üzerine kuruludur. Hava; kan dolaşımı, nefes, düşünceler ve hareket dahil tüm aktivite biçimlerini temsil eder. Bu element dengesiz olduğunda, endişe ve kararsızlık ortaya çıkabilir. Var olamamaya neden olabilir veya ilişkilerde çatışma yaratabilir. Bir hava dengesizliği, bağışıklık sisteminizde veya hormon üretiminde bozulmalara neden olabilir. Ustrasana (Deve), Bhujangasana (Kobra), Setu Bandha Sarvangasana (Köprü) ve Urdhva Dhanurasana (Tekerlek) hava elementi için ideal pozlardır.

ETER ELEMENTİ

Ruh hali açık fikirli ve bilinçli olan eter elementi 5.çakraya aittir. Bu doğrultuda bütünlük duygusu, hakikat, kabul ve iletişim eter elementi için son derece önemlidir. Elementlerin en inceliklisi olan eter, tamamen boşluk ve açıklıkla ilgilidir. Bu element, hücrelerimizin içindeki boşluk da dahil olmak üzere vücudun boşluklarını yönetir. Eter dengesiz olduğunda tıkanıklıklar yaratabilir. Enerjik olarak kendimizi kapalı ya da yeterli zaman ya da alana sahip olamıyormuşuz gibi hissedebiliriz. Eter dengede olduğunda açık, doğru ifade ve iletişime izin verir. Asanalar arasından Bitilasana (İnek), Matsyendrasana (Balık) gibi boğaz çakrası dengeleyicileri ve yan boyun germe gibi hareketler bu element için son derece uygundur.

Yoga pratiklerimizde ilerlemek için 5 elementin bilgisine hakim olmamız gerekir. Elementler dünyayı ve bedenimizin ana yapısını oluşturur. Bizler bilsek de bilmesek de ya da farkında olsak da olmasak da asanalardan, pranayamaya ve meditasyona kadar tüm yoga uygulamaları, bu elementler üzerine kuruludur. Elementler aynı zamanda Ayurveda’nın da temelini oluşturur. Yoga uygulamalarımızı elementlerin bilinci ile derinleştirirsek daha sağlıklı, daha güçlü, daha bilge ve daha mutlu bir yaşama doğru akmaya başlayacağımız garantidir 🙂

varlığı arındıran 5 element

Sevgiyle Kalın….

Namaste..

ELEMENT – VARLIĞIMIZI ARINDIRAN 5 ANAHTAR” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir