fbpx

ERKEKLER NEDEN YOGA YAPMALI?

Doğu toplumlarında yoga yapan erkekler sayı olarak oldukça fazla iken batı toplumlarında bu sayı artmasına rağmen henüz kayda değer değildir.

Yoganın sadece kadınlar için olduğu fikri yanlıştır ve artık modası geçmiştir. Yoga, çoğu geleneksel egzersiz türünden çok daha fiziksel olarak zorlayıcı ve üzerine zihinsel olarak da ödüllendirici olabilir. Bir düşünün hangi disiplin veya fiziksel kültür bedeni güçlendirirken, zihni odaklayabilir ve ruhunuzla temasa geçirebilir? Hiçbiri size bunların tamamını bir arada veremez. Yoga hariç! Esnekliği, dengeyi ve zihinsel keskinliği geliştirmenin yanı sıra yoga yapmak stresi azaltır ve güçlü bir beden-zihin bağlantısını destekler. Vücudunuzun nasıl hareket ettiğini anlamak daha doğrusu bedeninizle bir bütün olmak genel gücünüzü, performansını ve çevikliğinizi artırır. O zaman gelin yoga neden erkekler için mükemmel bir egzersiz türü açıklayalım.

Erkekler İçin Yoganın Üstün Faydaları

  1. Güç: Ağırlıkları veya direnç makineleri kullanmak yerine, yoga pozları kas gücü oluşturmak için vücut ağırlığını kullanır. Yoga pozları, bir pozdan diğerine geçiş yaparken dinamik kas hareketini izometrik kasılmalarla birleştirir. Bu asanalar hem büyük hem de küçük kas gruplarını çalıştırır. Kol dengeleri, ters çevirmeler ve uzun süreli plank pozları gibi duruşlar tüm gövdeyi ve çekirdek kaslarınızı zorlar. Sandalye pozu ve Savaşçı II gibi ayakta pozlar da bacaklar ve bacak kasları için aynı şeyi yapar.
erkekler neden yoga yapmalı
1.Beden Farkındalığı

Yoga yapanlar yogayı zarafet, denge ve esneklikle ilişkilendirir. Erkekler, vücut yapılarının yogadaki hareketler yani asanalar için uygun olmadığını veya yapamayacaklarını düşünürler. Ancak yoga yargıdan yoksundur. Birinin herhangi bir şey için uygun olup olmayacağını yargılamaz. Yoga, bir değişim pratiğidir. Uygulamaya devam ettikçe bedeninizin ve bedeninizdeki değişikliklerin farkında olmaya başlarsınız. Bedeniniz ile bir bütün gibi hisseder, hareket eder ve sınırsız yetkinliklerini kullanmaya başlarsınız. Aynı zamanda da pratiklere devam ettikçe her geçen gün yaşadığınız değişiklikler sonucunda motivasyonunuza da artacaktır.

2.Esneklik

Erkeklerin yogadan çekinmelerinin diğer bir nedeni de yeterince esnek olduklarını düşünmemeleridir. Pekala size bir gerçekten bahsedelim: “Esnek olmadığınızı düşünüyorsanız” bu yoga yapmanız için bir sebep, yoga yapmamak için bir sebep değildir! Ağırlık kaldırma egzersizleri ve dayanıklılık sporları kaslarını sıkılaştırır ve kısaltır. Yeterli esneme olmadan, yaptığınız bu egzersizler tüm hareket aralığını sınırlayacak ve esnekliğinizi azaltacaktır. Yoga, genel bir fiziksel denge oluşturmak için harika bir egzersizdir. Eklemleri ve kas liflerini uzatır. Vücudu yeniden düzenler ve dengeler. Özellikle ileri düzey kas geliştirme düşünceniz var ise vücudunuzun hareket kabiliyetini dengede tutmak ve aynı zamanda da kaslı esnek bir bedene sahip olmak için yoga harika bir yoldur.

3.Sakatlıkları Önleme

Fiziksel beden, zayıflık ve gerginlik alanlarını telafi edebilir. Bir kas zayıfsa, bedeniniz egzersizi veya hareketi tamamlamak için diğer kasları ateşleyerek destek alır. Bu genellikle fark edilen bir durum değildir. Ancak zamanla bu durum, dengesiz yapısal gerilmelere ve kaslarda sık kalıplar yaratır. Bunun sonucunda da zedelenmeler veya zedelenmelerden dolayı sakatlıklar oluşabilir. Yoga genellikle göz ardı edilen kas gruplarını güçlendirir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere de bedenin bir bütün olarak hareket etmesini sağlar. Bu farkındalık ile de vücuttaki dengesizlikleri önemli sorunlar haline gelmeden önce ortaya çıkartır ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olur.

4.İyileştirme

Az önce de bahsettiğimiz gibi yoga vücudun her yerinde esnekliği ve rahatlamayı teşvik eder. Kaslarımız ve diğer dokularımız gevşediğinde, kan ve diğer sıvıların kaslara ve çevredeki bağ dokulara ulaşması daha kolay olur. Kan akışındaki bu artış, aşırı çalışan kaslara daha fazla oksijen ve besin sağlar. Bu da vücudun iyileşmesini destekler ve egzersiz sonrasındaki iyileşme sürelerini düşürür. En basit zorlu antrenmanlar sonrasında yeri geldiğinde günlerce çektiğiniz kas ağrılarına son!

Yukarıdaki bu beş fayda, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Yoga bağışıklığı güçlendirir, sindirime yardımcı olur, zihinsel keskinliği artırır, kalp sağlığını ve uykuyu iyileştirir. Ve bunlardan çok daha fazlasını… Yoganın sağlayabileceği beden, zihin ve ruh yararlarını deneyimlediğinizde başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmayacağına eminiz 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir