fbpx

ÇAKRA YOGA NEDİR?

Beden, zihin ve ruhunuzun sağlıklı ve dengeli bir şekilde çalışması için çakralarınızın açık ve dengeli olması gerekmektedir. Yoga da çakraları açmak ve dengelemek için en önemli yardımcımızdır… Gelin birlikte çakra yogayı inceleyelim

Bedenimizde Kaç Çakra Var?

 Çakra yogaya geçmeden önce bedenimizin enerji merkezleri olan çakralardan bahsetmek istiyoruz. Bu konuda en çok merak ettiklerinizden birinin “Bedenimizde kaç çakra var?” sorusu olduğunu biliyoruz 😊 Bedenimizin neredeyse her noktasında enerji merkezi yani çakralar mevcuttur. Ancak etkisi altında olduğumuz bilinen 114 adet çakra vardır. Bunları 7 tanesi ana çakra 21 tanesi ise minör çakralardır.

Ana çakralar hakkındaki detaylı yazımızda aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz👇🏼

7 ANA ÇAKRA NEDİR?

7 ana ve 21 minör çakra dışında Kalan 86 çakra ise eller ve ayaklar dahil olmak bedenimizin çeşitli bölgelerinde yer almaktadır. Bu çakraların her birinin ayrı bir etkisi ile birlikte birbirleriyle dengelendiği zaman da farklı etkileri bulunmaktadır.

Örnek olarak birinci ana çakra kök çakra ile altınca ana çakra olarak bilinen üçüncü göz çakrası dengelendiği zaman maneviyatımız ve maddiyatımızı etkileyen enerji alışverişi gerçekleşmektedir. Bu nedenle her bir çakra üzerinde çalışmak ve birbiriyle de dengelemek için çalışmamız gerekmektedir.

Çakra Yoga Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere çakraların dengelenmesi için yoga en etkili yardımcımızdır. Bedenimizdeki çakraları hissetmek, tıkanıklıkları açmak ve dengelemek için yapılan yoga pratiklerini çakra yoga olarak tanımlıyoruz. Burada özellikle yoganın pranayama yani nefes teknikleri ile yoganın meditatif tekniklerini kullanırız. Çakra yoga çalışmalarında amacımız bedenimizdeki enerji kanallarını ve enerji merkezlerini tanıyarak işlevlerini öğrenip yaşam dengemizi sağlamaktır. Çakra yoga bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz arasındaki enerji akışını ve bağı sağlayarak aslında en derinliklerimize kadar kendimizi keşfetmemize imkan tanır.

Peki çakra yoga nasıl yapılır? Belirli asanalar uygulayarak her bir çakraya odaklanırız. Her asanada ise çakranın açılması ve renginin parlaması için pranayama teknikleri yani nefes teknikleri uygulayabiliriz. Tabii bu çalışmaları yaparken çakralarımızıgerçekten hissetmeli ve ışıklarının yandığını hayal ettiğimiz meditasyon uygulamalarını da pratiğimize dahil etmeliyiz.  Çünkü çakra yoganın etkilerini en derine kadar hissetmek için en büyük yardımcılarımızdan biri hayal gücümüzdür. Bu uygulamaları düzenli bir şekilde devam ettirmek öz benliğimizi keşfetmek ile birlikte spiritüel olarak da uyanmayı ve yükselmeyi sağlar.

Yoga Alliance Onaylı Yoga Okulu olarak YACEP Sertifikalı “Çakra Yoga” eğitimlerimize katılarak, yeni bir yaşama merhaba demeye hazır mısınız?

Çakra Yoga eğitimlerimizi incelemek için lütfen tıklayınız.

ÇAKRA YOGA NEDİR?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir