fbpx

Nefes Farkındalığı ile Kötü Bir Ruh Halini Nasıl Aşarız?

Kötü bir ruh halindeyseniz ne yaparsınız? Bunu aşmanın yolları nelerdir? Nefes Farkındalığı Ruh Halimizin Anahtarıdır.

Bulunduğumuz andaki ruh hali, farkındalığımızın yüzeyinin altında neler olup bittiğine dair bize ipuçları verir. İç dünyamızın buzdağının görünen ucu gibidirler, düşüncelerimizin, duygularımızın, inançlarımızın, algılarımızın ve korkularımızın dünyası… Özellikle kötü bir ruh hali, takılmış bir kaset gibi aynı döngüye sokabilir bizi… Kaset bizim zihnimizdir. Rahatsız olduğumuz, sinirlendiğimizde, endişelendiğimizde, hayal kırıklığına uğradığımızda, bunaldığımızda o döngü daha da sertleşir ve içinde çıkılmaz bir hal alır.

nefes farkındalığı

Peki tüm bunlar olurken ne yapıyoruz? “NEFES” alıyoruz. Nefesi ayarlıyoruz ve onu zihin ile duygu sularında gezinmesine yardımcı olması için kullanıyoruz. Yogik bilgeler binlerce yıldır nefesin, içsel bir sükunet ve dengeye erişirken stres ve kaygıyı dönüştürebileceğimiz bir portal olduğunu keşfettiler. Nefes alma kalıplarımız duygularımızla yakından bağlıdır. Biri diğerini etkiler. Nefes-Duygu döngüsü adı verilen şeyi meydana getirirler. Gelin bu döngüyü biraz keşfedelim:

Duygularımız, düşüncelerimiz ve ruh halimiz nefes alma kalıplarımızı etkiler:

Farklı bir ruh hali içerisinde olduğunuzda veya istemediğiniz bir durum içerisinde nefes alıp verme şeklinize dikkat edin. Muhtemelen kısa, sığ, düzensiz veya hızlı olduğunu fark edeceksiniz. Sonra bir de sakin, güvende, konsantrasyonunuzun derinliklerindeyken veya çok rahat bir ortamda iken nefes alışınıza dikkat edin. Muhtemelen daha yavaş, uzun, eşit tempolu veya daha derinden geldiğini hissedeceksiniz.

Nefes alma kalıplarımız, ruh halimizi etkileyebilir:

Kısa ve sığ nefesler alarak hızlı nefes almaya başlarsınız. Muhtemelen bu tarz nefeslerde kendinizi uyanık, endişeli veya tetikte hissetmeye başlarsınız. Yavaş ve derin nefes almayı deneyin bir de… Daha rahat hissetmeye başlayacaksınız.

Nefes alıp verme şeklimize dikkat etmek bize ruh halimiz hakkında çok şey anlatır. Çoğu zaman, dışarıdaki bir şey veya biri bunu bize geri yansıtana kadar bir ruh hali içinde olduğumuzun farkında bile olmayız ve ancak o zaman farkına varırız. Nefes alıp vermelerimizi bilinçli bir şekilde kontrol ederek daha dingin ve mevcut hale getirebiliriz. Farkındalık bu şekilde doğar. Yoga öğretisinin de. En temel amacı farkındalığı yakalamaktır.  Yoga yapmak için illa vücudunuzu veya matınızı kullanmanıza gerek yok. Sadece nefesinizi kullanarak bile yoga yapabilir; zihin, ruh ve beden bütünlemesine ulaşabilirsiniz. Bu en bilinen yogik uygulamalardan biridir.

500 yıldan daha eski bir yogik metin olan Hatha Yoga Pradipika’da şöyle geçer:

“Nefes dolaşırken zihin de kararsızdır. Ancak nefes sakinleştiğinde zihin de hareketsiz kalır ve yogi uzun ömürlü olur.”

Günlük nefes farkındalığı alışkanlığını geliştirmek, zihnin dalgalarını yatıştırmada o kadar etkilidir ki keşişler Buddha’dan bunu öğrenmek için gelirlerdi. Özellikle “Nefes Almanın Tam Farkındalığına İlişkin Söylem” olarak da bilinen Anapanasati Sutta, Buddha’nın sakin odaklanma ve farkındalığı geliştirmek için nefesi nasıl kullanacağına dair talimatlarını ayrıntılarıyla anlatıyor:

“Nefes alırken, nefes aldığımı biliyorum.

Nefes verirken, nefes verdiğimi biliyorum.

Nefes alırken tüm vücudumun farkındayım.

Nefes verirken tüm vücudumun farkındayım.

Nefes alırken tüm vücudumu sakinleştiriyorum.

Nefes verirken tüm vücudumu sakinleştiriyorum.”

Dikkatli bir şekilde nefesimize dikkat etmek, onu yargılamadan ve herhangi bir şekilde değiştirmeye gerek kalmadan onu fark etmek ve gözlemlemek demektir.

Sadece nefesinizi hissetmeye odaklanın.

Nefesinizi fark edin. Bunu yaptığınızda farkında ve var olmanın yarattığı iç dalgaları gerçekten hissetmeye başlayabilirsiniz. Burun deliklerine giren ve burun deliklerinden çıkan nefesin hissine bırakın kendinizi… Bir düşünce gelirse dikkatinizi nefesinize verin. Özellikle zihin bulanıklığı veya karışıklığı bir ruh halindeyseniz olur. Hiçbir şey düşünmemeye çalışın ve nefesinize olabildiğince odaklanın. Zihin her andan uzaklaştığında onu şimdiki anınıza getirin. Nefes aldığınız ana.

Bu basit günlük alışkanlığı geliştirerek, anı kaçırmamızı engelleyen ruh halini değiştirmeye başlayabiliriz. Sonunda gerçekliğimizi ve deneyimlerimizi algılama şeklimizi de değiştirebiliriz. Bu nefes alıştırmaları ruh halimizde ve benliğimizde güçlendirici değişiklikler yaratır. Duygusal dalgalanmaları ve engelleri daha hızlı, daha verimli ve daha üretken bir şekilde aşmak için nefesimizi ve farkındalığımızı bu şekilde kullanmalıyız.

Nefes kontrolsüz bir şekildeyken zihinde kararsızdır. Ancak nefes sakinleştiğinde ve farkında olduğumuz zihinde hareketsiz kalır. Sadece nefesinize odaklanarak bile tüm benliğinizi sakinleştirebilirsiniz. Bu basit nefes uygulamalarını günlük bir alışkanlık haline gelmesi ayrıca spiritüel uyanmayı da etkiler. Nefes, yaşamdır. Nefesiniz size huzur getirir.

Namaste 🙏 Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir