fbpx

Enerji Seviyenizi Artıracak 5 Yogik Uygulama

Sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Gün içerisinde enerjiniz düşüyor mu? Enerjinizi artırmak için ve günlük yaşantınızı daha verimli hale getirmek ister misiniz? Öyleyse enerji seviyenizi artıracak olan bu 5 yogik uygulama tam size göre. Öncelikle şunu bilmeniz gerekir birçok kişi verimli bir gün ve yoga pratiklerini derinleştirmek konusunda zorlanabilir. Ancak bu imkansız değil. Kadim yogik ilkelerin yardımıyla günlük üretkenlik seviyenizi büyük ölçüde artırabilirsiniz. 

Yoga, binlerce yıl öncesine dayanır. Ancak bugün hala günlük yaşamın vazgeçilmez bir tarzıdır. Ve yoganın ilkeleri kullanmaya başladığınızda daha verimli günlere ve daha verimli bir hayata adım atarsınız. İşte günlük verimliliğinizi ve yoga pratiklerinizi derinleştirecek 5 yogik ilke!

Günlük Enerjinizi Arttıracak 5 Yogik İlke


Birçok yoga metninde üretkenliğinizi nasıl arttıracağınıza dair beş ana ilke vardır. Bu yogik ilkeler, dışarıdaki yaşamanızı etkilemek için zihnin içinde başlar ve uygulanır. Deneyimli bir yoga uygulayıcısı değilseniz bile endişelenmeyin, çünkü bu ipuçlarını herkes uygulayabilir.

1. Güne Erken Başlayın
Enerji seviyesinizi artıracak yogik uygulama-1:erken kalkmak

Bu yeni bir şey değil; ancak verimli günler arayışındaysanız güne erken başlayın. Erken uyanma fikri yaygın bir düşüncedir. Ancak bu ilkemiz erken kalkma durumunu Ayurveda biliminin sattvik saatlerine göre uygulanmasıdır.  Sattvik saat, şafağın kopmak üzere olduğu ve enerjik olarak en yüksek potansiyelde olduğunuz sabah 4 ile 6 arasındadır. Doğa ve güneş doğmaya hazırlanırken, evrende sınırsız bir potansiyel mevcuttur. Sattvik saatteki bu sınırsız potansiyel zamanda uyanmayı bir rutin haline getirirseniz hayatınızdaki verimlilik ve dinginlik kısa zamanda zirveye ulaşacaktır.

Güne Yoga Yaparak Başlamanın 10 Faydası için Tıklayın!

2. Hareket Edin

Vucüdunuzu hareket ettirmenin daha verimli günler için kullanabileceğiniz bir yoga ilkesi olması şaşırtıcı değildir. Her gün düzenli yoga yapmak;

  • Stres hormonu kortizolün azalmasına
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları riskini en düşük seviyeye indirmeye
  • Uyku kalitesini yükseltmeye
  • Daha net görebilen bir zihne
  • Her anlamda şifalanmış bir beden ve ruha sahip olmanızı sağlar.

Daha az stres, sağlıklı bir kalp ve kaliteli bir uyku ile vücudunuzu çalıştırdığınızda daha sağlıklı olursunuz. Daha sağlıklı olmak daha verimli günler ve daha üretken bir yaşam sürmenizi sağlar.

3. Pranayama Uygulayın

Yoga teorilerinin ve ilkelerinin faydalarını vücutta taşıyan araç pranadır. Prana, vücutta ve tüm evrende akan enerjidir. Bu enerjiden yararlanarak üretkenliğinizi ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Stresli olduğunuzda, sadece basit bir derin nefes çalışması (pranayama) bile vücudunuzdaki dengeyi anında geri getirebilir. Ancak bu ilkeyi sadece stresli olduğunuzda değil hayatınızın her gününde uygulayacağınız bir yaşam stili haline getirin.

4. Gözlemleyin ve Meditasyon Yapın

Kullanılacak en güçlü yoga araçlarından biri durgunluğunuzu ve enerji seviyenizi gözlemlemektir. Günlük yaşantımızda iş, sosyal ve özel sıkıntılar nedeniyle enerji seviyelerimizi düşüren ve bizi durgunlaştıran birçok şey yaşıyoruz. Yoga, bunun bir enerji dengesizliği olduğunu ve dengeli olmazsa yaşamlarınıza zarar verebileceğinizi öğretir. Enerjimizi dengelemek ve bu hayatımızdaki anları gözlemlemej için meditasyon yapabiliriz. Meditasyon, yoganın temel kollarından biri olsa da kendimizi gözlemlemek ve anlamak için tek yol bu değildir. Ofisinizde bile birkaç dakika sessiz ve hareketsiz kalarak oturmak kalp atışınızı yavaşlatır. Bu da parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirir. Parasemaptik sinir sistemi, stresi azaltmanıza ve üretkenliği artırmanıza olanak tanır. Verimliliğinizi arttırmak için güne sakin başlayın ve bitirin. 

5. Ana Odaklanın

Anı yaşamak, ulaşılması en zor yogik ilkelerinden biri olabilir. Anca ken güçlülerinden biridir. Anı deneyimlemek aydınlanmaya, gerçek mutluluğa ve bütün olmaya imkan tanır. Bu ilkenin daha net anlaşılması için Samadhi’yi araştırabilirsiniz. Bu ilkenin anlaşılmasıysa üretkenlik ve verimlilik gelişebilir. Şimdiki ana odaklanmanın anlaşılması zihnin, vücudun ve ruhun rahatlamasını, bir bütün olmasını ve kendi özsevgimizi hissedip yaşamamızı sağlar.

Bu ilkeleri uygulamaya yavaş başlayabilir ve her gün yeni birini ekleyerek bir rutin haline getirebilirsiniz. En üretken günlerinizi yapılandırmaya başladığınızda verdiğimiz ipuçlarının bir sırası olduğunu da unutmayın. Sattvik sate göre güne erken başlamak ve uyandıktan sonra yoga ile vücudunuzu hareket ettirmek. Asana uygulamalarınızı tamamladıktan sonra pranamaya çalışmaları ve pranayama çalışmalarından sonra meditasyon ile gözlemlemek… Son olarak günün geri kalanına devam ederken şimdiki anı kucaklayın. Kendinizi gözlemlemeye devam ettikçe verimliliğinizi artığıı ve hayatınızın güzelleştiğini göreceksiniz. 

Enerji seviyenizi artıracak yogik uygulama:meditasyon

NAMASTE..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir