fbpx

EVDE YOGA YAPMAK İÇİN 8 TEMEL EKİPMAN

Yogaya yeni başlıyorsanız evde yoga yaparken bazı ekipmanlar en büyük yardımcınız olacaktır. Pratikleriniz için doğru yoga ekipmanlarına sahip olmak, pozları öğrenirken daha rahat ve kendinden emin hissetmenize, zorlayıcı veya gelişmiş pozlarda da esnekliğinizi ve gücünüzü artırmaya imkan verir. Ayrıca evde yoga yapmaya başlamak için çok büyük yatırımlar yapmanıza gerek yoktur. Yoga pratikleriniz için hangi ekipmanın ne işe yarayacağını bilmek ve ne alacağınızdan emin olmak istiyorsanız işte o liste!

Evde Yoganın Temelleri 

Evde yoga yapmanın en güzel kısımlarından biri çok büyük veya detaylı yoga ekipmanına ihtiyacınız olmamasıdır. Bazen sadece bir yoga matı bile yeterli olabilir. Ancak evde yoga yaparken ilk başlarda hem gelişmiş pozlarda işinizi kolaylaştırmak hem de sakatlanmaları önlemek için fayda sırasına göre temel öğeleri sizler için listeledik.

Yoga Matı:

İnternetten veya spor ürünleri mağazasından kolaylıkla bir yoga matı satın alabilirsiniz. İyi bir mat, kaymanızı önler ve sert bir zeminde daha rahat çalışmanızı sağlar. Halı veya başka tür yer döşemeleriniz var ise normal kalınlıkta bir mat yeterlidir. Ancak evinizde yoga pratikleriniz için ayırdığınız kısım parke bir zemin ise daha kalın bir mat düşünebilirsiniz.

evde yoga yapmak için yoga matları
Kişisel Yoga Matı
Yoga Kıyafetleri:

İlk başlarda spor salonunda egzersiz yaparken veya koşuya çıktığınızda kullandığınızın giysileri kullanabilirsiniz. Ancak yoga pozlarınızda işinizi kolaylaştıracak ve vücudunuzun rahat hareket etmesini sağlamasına özen gösterin. Spor yaptığınız kıyafetleri kullansanız bile yine de almanız gereken en önemli kıyafet yoga çorabıdır. Yoga çorabı pozlarda kaymanızı önler. Daha ileri seviyelerde ve güçlü yoga stillerinde teri dışarı atan ve çabucak kuruyan kıyafetler tercih etmeniz iyi olacaktır. Yeni bir şey almayı planlıyorsanız da giyerken en rahat hissedeceğiniz şeyi satın alın.

Yoga Blokları:

Yoga blokları sadece yeni başlayanlar için değil profesyoneller için de çok yardımcı ekipmanlardır. Gelişmiş pozlarda vücudunuzu dengelemek için vücudunuzun bir uzantısı görevini üstlenirler. Piyasada çoğu öyle olsa da özellikle ikili set şeklinde olanları tercih etmenizi öneririz.

Yoga Kemeri:

Pozlarda çok daha fazla esneklik yakalamak istiyorsanız yoga kemeri çok kullanışlı bir parçadır. Ayaklarınızı tutmanızı ve pozda daha derinlere uzanmanızı izin vermek için kollarınızın bir uzantısı olarak kullanılır. 

Göz Yastığı:

Savasana pozunda dinlenirken daha derin bir gevşeme ve zihninizi olabildiğince sakinleştirmek istiyorsanız lavantalı göz yastığı en iyi destekçiniz olacaktır.

Yoga Bolster:

Restoratif pozlar için bir destek arıyorsanız bir bolster almalısınız. Evinizde battaniyeleri veya yastıkları da bolster yerine kullanabilirsiniz. Ancak düzenli olarak terapik/onarıcı yoga yapıyorsanız pasif pozlarda size destekleyecek uygun ekipmana sahip olmak en iyisi olacaktır.

Evde Yoga Yapmak için Diz Padleri
Yoga – Koruyucu Pad
Meditasyon Minderi:

Eğer uzun süre meditasyon yapıyorsanız hem çok rahat olmak hem de kalçalarınız ile vücudunuzu desteklemek istersiniz. Bunun için bir minder veya yoga battaniyesi kullanabilirsiniz. 

Farklı meditasyon türlerini deneyimlemek için “BİLMENİZ GEREKEN 5 MEDİTASYON PRATİĞİ” blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Foam Roller:

Sıkı ve gergin kaslarınız varsa, yoga pratiğiniz sırasında foam roller kullanmalısınız. Foam roller, kaslarınıza masaj yaparak gerilimi serbest bırakmanıza yardımcı olacaktır. 

Bu sekiz temel ekipman dışında sıcak yoga yapıyor veya yoga sırasında çok fazla terliyorsanız mikrofiber bir yoga mat havlusu da edinmenizi öneririz. Ayrıca yoga matınız zamanla kirlenebilir veya kayganlaşabilir. Matınızı temizlemek için bir mat spreyini de evinizde mutlaka bulundurmanızı öneririz. Bunlar haricinde en dikkat etmeniz gereken konu ise alacağınız tüm ürünlerin çevre dostu malzemelerden üretilmiş olmasıdır.

Tamamen doğal materyaller ile üretilen çevre dostu OmSiva Yoga marka yoga ekipmanları öğrencilerimiz ve hocalarımız tarafından test edilip, onaylanmıştır. OmSiva Yoga setleri ve malzemelerini görmek için tıklayınız.

Yoga ekipmanlarını kullanmadan önce bir yoga eğitmeninden destek alınız.

Namaste 🙏🏼Sevgiyle

EVDE YOGA YAPMAK İÇİN 8 TEMEL EKİPMAN” için bir yorum

  • Ekim 25, 2021 tarihinde, saat 20:18
    Permalink

    Merhaba ben 120 saatlik bütünsel yoga terapi eğitmenlik eğitimi aldım hamak yogasına katılamaz mıyım

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir