fbpx

Zihin Dönüştürme Teknikleri – 6 İpucu

Tüm düşünceler eşit yaratılmamıştır. Olumlu ve olumsuz düşünceler hem sayıları hem de psikolojik etkileri bakımından farklılık gösterir. Zihin eyer alan düşüncelerin %70 oranındaki büyük çoğunluğunu ise negatif olan düşünceler oluşturmaktadır. Günde yaklaşık 40.000 olumsuz düşünce geçer aklımızdan. Birkaç yıl önce yapılan birkaç araştırma, aşırı olumsuz düşüncelerin “hafızayı ve duyguları düzenleyen sinirsel yapılara zarar verebileceğini” göstermiştir. Aynı zamanda zihin içindeki olumsuz düşüncelerimiz, gelecekteki uyaranlara tepkimizi koşullandıran en güçlü samskaraları, depolanmış izlenimleri ve duygusal kalıpları oluşturmaktadır. Samskaralarımız ve olumsuz düşüncelerimiz tekrar ettikçe stres hormonlarını arttırır ve daha güçlü bir olumsuzluk önyargısı üretmek için beynimizi yeniden düzenler. Neyse ki zihindeki olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmaya ve beynimizi fiziksel olarak yeniden yapılandırmaya yardımcı olan Doğu ve Batı’dan toplanmış birkaç araç var.

Olumsuzluğu Etiketleyin ve Atın

Olumsuz düşünceleri yönetmek için temel bir teknik, zihin içindeki düşünceleri olumlu veya olumsuz olarak etiketlemektir. Ortaya çıkan her düşünceyi yakalayarak başlayın ve ardından olumsuz mu yoksa olumlu mu olduğuna karar verin. Etiketlemesi zor olan düşünceler için kendinize “Bu düşünce doğru mu yoksa yanlış mı?” diye sorun. Bir düşünce olumsuz, yararsız veya doğru olmadığında mümkün olduğunca çabuk bir şekilde atmak için bir motivasyon olarak olumlu durumunuzu kullanın ve dikkatinizi nefes veya drishti gibi nötr bir şeye veya mantralar kullanarak olumluya çevirmeye çalışın. Bunu gün boyunca mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

Zihin Dönüşümü için Memnuniyet Yoluyla Neşe Yaratın

Memnuniyet, yogada çok değerli bir uygulamadır. Koşullarımızı olduğu gibi kabul etmek; olumsuz düşünceye karşı güçlü bir panzehirdir. Patanjali, Yoga Sutraları’nda bize “Samtosha’yı uygulayarak en yüksek neşeye ulaşıldığını” aktarır. Sahip olmadığınız şeyler için can atma veya başkalarının sahip olduklarına göz dikme gibi düşünceleri fark ettiğinizde, sahip olduğunuz her şey için şükran duymayı ve başkalarının mutluluğu için sevinmeyi deneyin. Başkalarına karşı kıskançlık düşünceleri fark ettiğinizde, onları takdir edin ve sahip oldukları şey için kutlayın. Hoşnut olmayan duygularınızı veya düşüncelerinizi hayatınızda yaptığınız olumlu değişikliklere kaydırarak bir motivasyon olarak da kullanabilirsiniz.

Odağınızı Meditasyonla Değiştirin

zihin için yoga meditasyon olumlama farkındalık

Tüm düşünceleri ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Ancak meditasyon, olumsuz ve tekrarlayan düşüncelerin çoğunu zihnimizden uzaklaştırmak ve azaltmak için güçlü bir araçtır. İlk başta meditasyonu düşüncelerinizin ne kadarının olumsuz olduğuna dair farkındalığınızı arttırmak için kullanın. Bu uygulama ile olumsuz düşüncelerden uzaklaşmak için odak ve konsantrasyonunuzu da güçlendireceksiniz. Kişiliğinize, yaşam tarzınıza ve bünyenize en uygun olanı bulmak için farklı meditasyon biçimleriyle deneyler yapın. Zihninizin sürekli olarak zihinsel karmaşaya girdiğini düşünüyorsanız mantra meditasyonunu veya mala meditasyonunu deneyebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Değiştirmek İçin Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Düşüncelerinizin sayısı, türü ve kalitesiyle ilgili farkındalığınız arttıkça düşüncelerinizin daha büyük kalıplarını inceleyebilirsiniz. Endişe, eleştiri, suçluluk, düşmanlık, karamsarlık, yargılama, ruminasyon ve pişmanlık en yaygın olumsuz düşünce kalıplarıdır. Son düşüncelerinizin genel kalıplarını yansıtmak ve/veya günlüğe yazmak için her gün birkaç dakika ayırın. Hangi düşünce kalıplarının en yaygın olduğuna ve hangi kalıpların bırakılması gereken en yapışkan düşünceleri yarattığına dikkat edin. Kabul, şefkat, şükran, nezaket gibi duyguları düşünün; panzehirin ne olduğunu, en zorlu düşünce kalıplarınız için hangisinin etkili olacağını araştırın. Bu düşünce kalıplarının ortaya çıktığını fark ettiğinizde, buna karşı önlemleri deneyin. Ayrıca olumsuz düşünce kalıplarının kişisel alışkanlıklar, günlük görevler veya yaşam tarzı seçimleriniz ile ilgili olup olmadığını da gözlemleyin. Günlük alışkanlarınızın düşünce kalıplarınızı nasıl etkilediğini görmek için daha çok yogik yaşam felsefesini benimsemeye çalışın.

Yanlış öngörülerden arının

Özeleştiri veya olumsuz kendi kendine konuşma, yaygın olumsuz düşünmelerdir. Yogik bir perspektiften, bu kendimizi ahamkaramız veya egomuzla aşırı özdeşleştirmemiz olan asmitadan kaynaklanır. Kendi imajımız doğası gereği kusurlu, çarpık ve yanlış öngörülerle dolmuştur. Bu kendilik imajı hem dışsal hem de içsel olumsuz görüşleri içerebilir. Ahamkara ile aşırı özdeşleşmenizi ve işlevsiz benlik imajınızdan arınmak ve azaltmak için vairagya, pratyahara, svadhyaya ve bhakti gibi etkili yogik uygulamaları deneyiniz.

Kendinize karşı nazik ve şefkatli olun

zihin. dönüşümü için yoga meditasyon özşefkat

Zihninizin olumsuz yönlerini keşfetmek ve incelemek, kalbinizin çarptığını ve ruhunuzun kırıldığını hissetmenize neden olabilir. Böyle bir duruma girdiğiniz uygulamanıza öz şefkat ve nezaketi de dahil etmek size daha fazla yardımcı olacaktır. Bu tekniklerin uygulanmasının zor ve zorlu olduğunu kabul ederek kendinize karşı nazik olun. Zihninizin yaşamlarınızda yarattığı olumsuzlukları keşfederken kendinize şefkatli, sevgi dolu olun. Öz şefkat için özellikle sizi mutlu eden ve motivasyon sağlayacak şeylerin listesini yapın. Sevginizi hissetmek için ise mantralar kullanın.

Zihin içindeki olumsuz düşünceleri en aza indirmek ve ortadan kaldırmak kolay değildir. Evrimimiz, çevremiz tarafından olumsuz önyargılara sahip olacak şekilde ilerledi. Beyinlerimiz olumsuz düşünce ve deneyimlere karşı olumlu veya tarafsız olanlardan daha hassas ve tepkiseldir. Bu sizi fiziksel tehlikelerden korumak için iyi hizmet etmiş olabilir, ancak zihinsel sağlığı bozma ve içsel çöküntüyü de arttırma gibi yan etkileri mevcut. Olumsuz düşünceyle mücadele etmek tek başınıza zor, ancak neyse ki huzuru, sakinliği, neşeyi teşvik ederek mücadelenizde yol arkadaşı olacak birçok yoga aracına sahibiz.

Namaste 🙏🏼 Sevgiyle

yoga kampı yoga inziva kampı
Olumsuzluklardan arınmak için 15-18 Temmuz Dalyan’da “Bedenin Gücü-Ruhun Derinilikleri” kampımızda buluşuyoruz.
KAMP DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Zihin Dönüştürme Teknikleri – 6 İpucu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir