fbpx

Yoganın Faydaları : Fiziksel ve Zihinsel

Günümüzde yoga sözcüğü bir trend haline gelmişken yoganın faydaları herkes tarafından araştırılır hale geldi. Öncelikle yoga kelimesi ne anlama geliyor ondan bahsetmek isterim.

‘Yoga’ kelime anlamı olarak Bütünlük manasına gelir. Bedeni, zihni ve ruhu bir bütün olarak görür ve bu açıdan bakıldığında her anlamda hayatın kendisi olduğu farkedilir. Gerek kendimize gerekse çevremize olan görevlerimizi değerlendirirken hem toplumsal yaşantıda düzen hem de bedenen sağlık kazandırır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yoga sadece asana adı verilen beden hareketlerinden ibaret olmadığı gibi sadece oturup ellerimizi dizlerimize koyarak yapılan (halk arasında en çok bilinen hali budur), ibaret değildir. Bunun yanında en çok karşılaştığımız sorulardan biri de “yoga zayıflatır mı?” dır. Dilerseniz artık yoganın faydaları konusuna ufaktan giriş yapalım. Tabii ki bütün faydalarını incelemek bir ömür alacaktır ancak en temel olanları sizlerle paylaşmak isterim.

yoganın faydaları

Yoga felsefesi gereği zihinde başlar, bedenle zihni ortak şifalandırırken ruhu beslemeye başlar. Yoga cinsiyet, yaş, kilo, beden ayrımı yapmaz, isteyen herkes yoga yapabilir.

Bu deyime göre faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
 1. Asanalar yani beden hareketleri ile birçok hastalığa çare konumundadır. Öncelikle hormon dengesini yerine getirir. Özellikle kadınlarda sıklıkla karşılaşılan troit rahatsızlıklarında hormon dengesi ile iyileşme sağlanır.
 2. Duruş bozukluklarını düzeltmede birebir rol oynar. Kifoz, lordoz, skolyoz gibi duruş bozukluklarının kaynağına inerek, omurganın doğru konumuna gelmesini, uzamasını ve esnemesini sağlar.
 3. Kasları güçlendirirken esnetir. Bu da kalıcı kas gücüne ulaşmamızın yoludur. Aynı zamanda güçlenen kaslar uzayan ve esneyen omurgaya destek vererek şeklini korumasına yardımcı olur.
 1. Pranayama adı verilen nefes çalışmaları da yoganın bir koludur. Yoganın faydaları denildiğinde ilk akla gelen konulardan biri nefestir. Nefes ise yaşamın kaynağıdır. Nefes almadan yaşamak düşünülemez. Ancak düzenli nefesin faydaları bu yazıya sığamayacak kadar uzundur. Daha yaratıcı bir zihne sahip olmaktan yağ yakmaya kadar sayısız yarar sağlar doğru solunumu kullanmak.
 2. Yoga günümüzde sıklıkla karşılaşılan üreme problemlerine de çözüm sunar. Üreme hormonlarının doğru çalışmasına yardımcı olurken. Rahim ve prostat kanseri gibi rahatsızlıkları da engeller. Aynı zamanda ileriki yaşlarda çokça yaşanan organ düşüklüğü gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırır.
 3. Peki ya yoga zayıflatır mı? Yoga bildiğiniz kardiyo çalışmaları kadar size delicesine yağ yaktırmaz biranda, ancak üzerinde çalışılan ekole bağlı olarak evet yağ yaktırır, dahası tahmin edemeyeceğiniz kadar sıkılaşmanızı sağlar.
 4. Metabolizmayı hızlandırır. Hızlanan metabolizma ile bazen ilk dersten itibaren hissedilebilecek kabızlık tarzı rahatsızlıklara çözüm olurken yağ yakımını hızlandırır.
 5. Zihinsel faydalarına geldiğimizde beynin iki lobunun da dengeli çalışmasını sağlar demekle başlayabiliriz. Bu denge hayata bakış açısını etkilerken, stres, öfke gibi çağımızın en yoğun yaşanan duygularını dengeye getirir. Dikkat ettiyseniz strese son vermez onu dengeler, çünkü bilindiğinin aksine dengeli stres duyguları yaratıcılığımızı ve yaşam enerjimizi arttıran olgulardır.
 6. Odaklanmayı arttırırken dikkat dağınıklığına son verir. Aynı zamanda unutkanlık ve alzeimer gibi rahatsızlıkları engeller.
 7. Esnekliği arttırır ki bu en çok bilinen özelliklerinden biridir.J Ancak burada değinmek istediğim nokta halk arasında esnek olmayanların yoga yapamayacağı düşüncesinin yaygın olmasıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi herkes yoga yapabilir.
YOGA YAPMAK İÇİN ESNEK OLMANIZ GEREKMEZ ANCAK YOGA YAPTIĞINIZDA OMURGANIZ VE BEDENİNİZ İSTESENİZ DE İSTEMESENİZ DE ESNER!

Bu konuyla ilgili sevdiğim bir sözü sizinle paylaşmak isterim :

“Omurganız ne kadar esnekse bedeniniz o kadar GENÇ, omurganız ne kadar güçlüyse bedeniniz o kadar SAĞLIKLIDIR!”

 1. Yoga kas gücü ve zihin dengelemeye yönelik çalıştığı kadar eklem ve iskelet sistemine de faydalıdır. Bu da sizi yaralanmalara ve ileride oraya çıkabilecek eklem ve kemik rahatsızlarına karşı sizleri korur.

Dediğimiz gibi faydaları bu iki sayfalık yazıya sığamayacak kadar çoktur. Hatta herbirimiz eşsiz ve kendimize münhasır olduğumuz için herbirimizin bedeninde, zihninde ve ruhunda farklı iyileşmeler yaratır. Yoga ile bedeninizde daha önce farkına bile varmadığınız noktaları, kasları farkederken, zihninizin yaratıcılığını tekrar tekrar keşfedip, ruhunuza dokunur kendinizi yeniden tanırsınız.

Unutmayın! “SAĞLIK, EN BÜYÜK ZENGİNLİKTİR!”

Herkese bol yogalı ve sağlıklı günler olsun…

Nadiye Gülkan TÜRKDOĞRU

OmSiva Yoga Okulu / Ataşehir