fbpx

Eğitmenlik Eğitimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde Yoga eğitmenlerinin sayısı kadar yoga eğitmenlik eğitimi veren okulların sayısı da giderek artıyor. Aslında bu durum sektörde bir dezavantaj yerine farkındalığı artıran bir avantaj olarak görülmeli. Yoga yaşamın ta kendisidir. Bu durumda ne kadar çok yoga eğitmeni ve yoga yapan kişi olursa toplumdaki farkındalık da o kadar artacaktır ve dünya daha yaşanası bir hale gelecektir. Ayrıca yoga uçsuz bucaksız bir okyanus gibidir. Herkesin uzmanlaşabileceği ve diğerlerine rehberlik edebileceği sayısız konu vardır.

Motivasyon kaynağınızı belirleyin!

Yoga Eğitmenlik Eğitimi sizin için ne ifade edecek? Yogayı öğretmek için mi yoksa kendi pratiğinizi derinleştirip kendi kendinizin eğitmeni olmak için mi almak istiyorsunuz? Belki de her ikisini de hedefliyor olabilirsiniz.

Eğer eğitmenlik yapmayı düşünüyorsanız sizi piyasaya hazırlayacak, eğitim sonrasında da arkanızda duracak bir eğitim programına kayıt olmalısınız. Uzun yıllardır verdiğimiz eğitimlerde gözlemlediğimiz şu oldu; ‘Eğitim bitiminde sudan çıkmış balığa dönüyoruz J’. Size Staj imkanları sunan, eğitim süresince ve eğitim ertesinde sizi yönlendirecek okulları tercih etmeye dikkat ediniz.

Eğitimi sadece kendi gelişiminiz için alıyorsanız yoganın asanadan ya da meditasyondan çok daha fazlası olduğunu hatırlayın. Bu öğretiyi yaşamınızın içine katacak olan okulları tercih edin. Unutmayın özveri ve sevgi herşeyden önce gelir.

Burada ufak bir not eklemek istiyorum. Ben Temel yoga eğitmenlik eğitimi seçimimi Hindistan’dan yana kullandım. Eğitimimi almak için Hindistan’a gittiğimde okulda ilk gece yapılan konuşmada bu eğitime sadece kendim için arkadaşımın yönlendirmesi sonucu katıldığımı belirtmiştim. Eğitim bittiğinde bunun bir aşk olduğunu hayat aşkı olduğunu farkettim ve gerek doktorayı, gerek mba imi ikinci plana atarak mesleğimi hobiye dönüştürüp bu konuya yoğunlaşıp benim gibi kaç kişi olabileceğini düşünüp yoga eğitmenliği yapmaya başladım. Yıllar sonra belki de hayatımda verdiğim en doğru kararın bu olduğunu görüyorum.

Eğitimin bitiminde kendimizle baş başa kalıyor ve egomuzu sorgulamaya başlıyoruz. Bazen ona yenik düşüyor gereğinden fazla öne çıkartıyoruz bazen de altında fazlaca eziliyoruz. İşte bunlar hep o sorgulama zamanlarının geri dönüşleri. Bu dönemde mümkün olduğunca sakin kalıp kendinizi gözlemlemeli, benliğinizi yaşamın akışına bırakıp eğitmenlerinizden destek isteyebileceğiniz okullara yönelmelisiniz.

Yoga Alliance Onaylı Sertifikalar
yoga eğitmenlik eğitimi

          Yoga Alliance sertifkalı okullardan aldığınız eğitimler sonucunda uluslararası platformda çalışma imkanı bulursunuz. Özellikle son yıllarda yoganın yaygınlaşması ve algıya oynayarak verilen reklamlar ve eğitimlerle Yoga Alliance etkinliklerini arttırarak, standartlarını genişletti. Uluslararası kelimesi sadece lafta değil emin olun birçok uluslararası imkana sahip olabiliyorsunuz. Bunun için yoga alliance ı takip eden, standartlarını yerine getiren okulları tercih edin.

Özellikle bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız eğitimi almış olduğunuz okulun sizi yönlendirmesi çok önemlidir.

Eğitmen Tercihi

Eğitmenlik eğitimi seçimi yaparken eğitmeni bilgisine göre değil de ne kadar popüler olduğuna göre tercih edenleri çok gördüm. Açıkçası önemli olan öğretmenin bilgisi ve anlayış tarzıdır. Sizinle olan uyumudur. Öğretmenlik yapmak bilgi aktarmak başlıbaşına farklı bir olaydır. Eğitim iletişimle başlar, iletişimle biter. Bu konudaki seçim kriterlerinizin başında popülariteden önce eğitmen ile enerjinizin tutup tutmadığına bakmak gereklidir. Hindistan’daki yoga öğretilerinde 3 tip öğrenci ve 3 tip öğretmenden bahsedilir. Her öğrencinin kendine uygun bir eğitmen ve her eğitmenin de kendine uygun bir öğrenci tipi bulunmaktadır. Bu öğrencinin ya da eğitmenin iyi veya kötü olmasından değil enerjisinden kaynaklanır. Eğitimi seçerken eğitimin ana hocası ile görüşün ve konuşun. Zihniniz sizi içinize sinen, sıcak bulduğunuz, enerjinizin tuttuğu kişiye yönlendirecektir.

What to Expect From a Hatha Yoga Class
Anatomi Önemlidir

Anatomi dersleri eğitimde önemli bir yer almaktadır. Her bedenin yapısı farklı iken anatomisi aynıdır. Eğitim süresince çok önemli gibi görünmese de eğitim bitiminde gerek kendi bedeninizde gerekse başkalarının bedeni üzerinde deneyiminiz arttıkça anatominin ne kadar önemli olduğunu farketmeye başlarsınız.

Türkçe kaynak çok bulunmasa da yabancı dillerde bu konuda birçok makale ve kitap bulunmaktadır. Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi yoga gün geçtikçe dünya üzerinde yaygınlaşmaktadır. Bu büyüme ile çok daha fazla beden tipi incelenmiş birçok istatistiksel çalışma yapılmıştır. Bedensel ve zihinsel rahatsızlıklar, en çok şikayetin hangi beden bölgelerinde olduğu hatta yoga dersleri sonrasında sakatlanmaların meydana gelip gelmeyeceği, bu sakatlanma durumlarını engellemek için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi sayısız araştırma yayınlanmaya başlanmıştır.

Bizler eğitmenler olarak sıradan insanlarız ve hala makaleleri takip etmeye ve kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Hayatta keşfedilecek sınırsız bilgi ve tecrübe var. Okumak, öğrenmek hiçbir zaman bitmiyor. Sizler de seçimleriniz de kendini yenileyen eğitmenleri tercih ediniz. Birlikte öğrenip gelişmenin keyfinin paha biçilemez olduğunu göreceksiniz.

Eğitimi Nasıl Alırdınız?

Eğitim şartlarındaki tercihiniz ne olurdu? Burada eğitimin disiplininden, öğrencilere ve öğretmene gösterilecek saygıdan ya da standartlarından bahsetmiyorum, bunlar zaten olması gerekenler. Bir de eğitimi hangi koşullarda yani ne kadar sürede, nerede, hangi günlerde,… vb. almak isterdiniz?

Bunun için farklı eğitim seçeneklerine sahip yoga okullarını tercih edebilirsiniz. İnteraktif eğitimler sizi zaman sorunsalından özgür kılar, hafta içi yoğun çalışıyor ve 3-4 ay vaktim var diyorsanız okullardaki haftasonu eğitimlerini, ya da ben bu işe 1 ay durmaksızın vakit ayırabilirim diyorsanız kamp eğitimlerini, ya da Hindistan’ı deneyimlemek istiyorum, tek başıma da gitmek istemem ya da dil farkı beni gerer bu aşamada derseniz Hindistan okullarıyla ortak yapılan eğitimleri tercih edebilirsiniz.

Tüm şartlarınızı değerlendirip size en uygun eğitim koşullarını seçmeyi ihmal etmeyin.

Eğitim programı örnekleri için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Size En Uygun Eğitimi Seçin!

Son olarak kendi yaşadıklarımdan aktarmak istediğim bir konu var ki o da eğitiminiz ne olursa olsun en büyük görev size düşer. Eğitimlerde standartlar bulunmasının bir sebebi de bilgi seviyesini olması gerektiği gibi aktarmaktır. Eğitimde verilen fazla bilgi kafa karışıklığına sebep olabilirken (yaşanmış tecrübelerle sabittir) az bilgi ise öğrencinin eksik kalmasına sebep olabilir.

Her iki durumda da vermek kadar almak da önemlidir. Size verilenlerin tümünü doğru şekilde aldığınıza emin olun. Kafanıza yatmayan noktaları sormaktan asla ve asla çekinmeyin.

Doğru zaman ve doğru yerde en güzel eğitimlere imza atmanız dileğiyle…

Güzel Günler Olsun…

Nadiye Gülkan TÜRKDOĞRU

OmSiva Yoga Okulu / Ataşehir