fbpx

Yoga Nedir?

(Nadiye Gulkan Turkdogru - OmSiva Yoga - Atasehir)

Yoga binlerce yıldır yapıldığı halde hatalı anlatımlardan kaynaklı olarak çoğu kişinin aklında yanlış imajlar oluşabilmektedir. Eğer siz de bu gruba dahilseniz yalnız değilsiniz 🙂

Öncelikle bazı genel yargıları yıkalım. YOGA NE DEĞİLDİR? YOGA BİR DİN DEĞİLDİR! Yoga sadece meditasyondan da ibaret değildir. Yoga bütünlük ya da tamlık demektir. Yoga insanı bir bütün olarak düşünür. Bedenimizin ve zihnimizin bir denge haline ulaşmasının yollarını sağlar. Bedenimizi güçlendirirken sinir sistemimizi de güçlendirip arındırır.

“Yoga, bizlere hem fiziksel anlamda güç ve sağlık hem de ruhsal gelişim ve zihin sağlığı getiren bir yaşam tarzıdır” Yoga bugün tüm dünyada bir egzersiz türü olarak son derece yaygındır. Esnekliği arttırmak, dengeyi geliştirmek, kasları güçlendirmek ve sakatlanmaları iyileştirmek için vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir egzersiz rutinidir.

Starter Yoga Class Checklist | Tion Bike

Bunların yanında meditasyon, zihin farkındalığı ve nefes kontrolü de yoganın alt dalları olarak Pratik edilebilmektedir.

“Yoga stresi azaltmanın en etkili yollarından biridir”

Yogayı tam olarak anlayıp uygulamaya başladığımız zaman istediğimiz o mükkemmel hayatı da yaşama şansını buluruz.Yoganın Faydaları:

Yaşı, kilosu, bedensel esneklik ve sağlık durumu ne olursa olsun her insan yoga yapabilir. Yoga mükemmel bir eşitleyicidir. Kasları güçlendirir, esnekliği arttırır, zihni dinginleştirir.

Yoga enerjinizi yenilemenizi, forma girmenizi ve formda kalmanızı sağlar. Kaslarınızı uzatır ve güçlendirir. İç organlarınızın ve dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sizi kronik rahatsızlıklardan kurtarır ve stresinizi azaltır. Duruşunuzu düzeltir, kemik yoğunluğunuzu arttırır. Yoga daha iyi bir cinsel yaşam sunar.

Nadiye Gulkan Turkdogru

OmSiva Yoga

Atasehir