fbpx

Sağlıklı Yaşam : 10 Adımda Keşfedin!

Özellikle son 1 yılda anladık ki hayattaki en önemli şeyimiz sağlıklı bir yaşam… Peki sağlıklı yaşam sürdürmenin yolları neler? Sağlıklı ve genç kalmanın bir sırrı var mı? Sağlığımızı neler etkiliyor? Hepsini bu yazımızda paylaşacağız. Aslında sağlıklı bir hayata kavuşmanın çok basit yöntemleri var. İşte sağlığımızı en iyi seviyede tutacak, belki yaşam süremizi bile fazlasıyla uzatacak ve seneler sonra bile fit ve zinde kalmamızı sağlayacak basit öneriler…

1.Dengeli beslenin

sağlıklı yaşam

Sağlıklı bir yaşamın sırlarının başında dengeli beslenmek geliyor. Özellikle yaban mersini, patlıcan, siyah üzüm, pancar ve nar gibi mor tondaki besinleri tüketmeniz çok önemli. Bu besinler beyninizdeki nöronlarınızı korumakta ve beyninize giden kan akışını dengelemektedir. Her öğününüze mutlaka bir miktar bu mor besinlerden ekleyin. Bu besinlerle birlikte mutlaka günde bir avuç çiğ fındık ve badem tüketmeyi de alışkanlık haline getirmelisiniz. Her gün de mutlaka 7 adet ceviz yiyin. Bu kuruyemişler yaşam sürenizi 5 yıl uzattığı gibi aynı zamanda yaşlanmayı da önlemektedir. Öğünlerinizde de %80 doyuma ulaştığında yemeyi bırakın. Çünkü tıka basa doyana kadar yemek metabolizmanızı yavaşlatır ve bu da daha hızlı yaşlanmanıza neden olur.

2.Düzenli uyuyun

Sağlıklı bir yaşamı sürdürmenin en önemli noktalarından biri de uyku düzeninizin iyi olmasıdır. Çok geç yatmayın ve günde yedi saat uyku uyuyun. Ne eksik ne fazla… Aynı zamanda gün içerisinde de mutlaka bir saat gibi bir süre kestirin. Günlük 7 saatlik bir uyku düzeni tansiyonunuzu dengeler. Her gün gün içerisinde yapılan en fazla bir saatlik kestirme sağlığınızı desteklerken diğer taraftan yaşam sürenizi de arttırmaktadır.

3.Sigara ve alkolden uzak durun

Özellikle sigara kullanıyorsanız en yakın sürede bırakmalısınız. Bırakamıyorsanız da mutlaka yardım alın. Sigara solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarının en büyük etkeni olduğu gibi aynı zamanda kalp krizi ve kansere de neden olmaktadır. Üzerinizde sinen nikotin bile sağlığınızı etkilemektedir.

4.Beyninizi dinamik tutun

Beyninizi aktif tutun. Mutlaka günde 20 dakika kitap okuyun. Bununla birlikte her gün en azından bir zeka oyunu oynayın ve bulmaca çözün. Ancak beyniniz yorulursa zorlamayın. Beyninizi aktif tutmak için yemeklerinizde zerdeçal, tarçın veya safran gibi baharatlar da kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra lavanta kokusu da beyni aktif ve zinde tutan aynı zamanda stresten arındıran sihirli bir yapıya sahiptir. Lavanta kokulu tütsüler veya mumlar ile bulunduğunuz ortamı hem güzel kokmasını sağlayabilir hem de beyninizi zinde tutabilirsiniz.

5.Kemik ve kaslarınızın kuvvetini koruyun

sağlıklı yaşam

Genç ve dinamik kalmak için özellikle bacak kaslarınızı çalıştırmalısınız. Özellikle ileri yaşlarınızda bile fit ve sağlıklı kalmak için üst bacaklarınız güçlü olmalı. Aynı zamanda uyluk kaslarınızın güçlü olması kemik kırılmalarını ve erimelerini yüksek oranda düşürdüğü bilimsel bir gerçektir. Tek ayak üzerinde durarak yaptığınız antremanlar üst bacaklarınızı kuvvetlendirir. Aynı zamanda doğru nefes alıp verme ile yapacağınız 20 dakikalık yürüyüş sadcece bacak kaslarınızı değil aynı zamanda tüm kaslarınızı da en iyi şekilde geliştirmekte vücudunuzu kısa zamanda fit bir seviyeye getirmektedir.

6.Stresten arının

Stres sadece ruhsal ve zihinsel değil fiziksel olarak da sağlığımızı etkilemektedir. Aşırı stres erken yaşlanmanın başlıca sebebi olduğu gibi aynı zamanda kalp ve beyin rahatsızlıklarının da öncü etkenidir. Günlük yaşamın stresinden  arınmak için meditasyon veya yogaya başvurun.

7.D vitamini seviyenizi yüksek tutun

D vitamini kansere karşı koruma sağladığından hem sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan hem de yaşam sürenizi uzatan en önemli destekçinizdir.

8.Kahkaha atın

Günde en az 25 kahkaha! Kahkaha atmak sadece modunuzu yükseltmiyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda günde belli bir seviye kahkaha atmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra kahkaha atmak aynı zamanda kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Kahkaha atmak için her gün en az bir komedi filmi veya kısa stand up gösterilerini izlemenizi öneririz. Bol bol kahkaha ile hem modunuzu yüksek hem yaşamınızı uzun tutun!

9.Bol su tüketin

Efsanelerde bahsedilen gençlik veya sonsuzluk iksiri var ya tam da elimizin hemen altında… Su! Günde en az 2,5 litre su tüketmek vücudu toksinlerden arındırdığı gibi aynı zamanda cildin genç kalmasını sağlıyor. Vücudumuzdaki her sisteme ve işleyişe büyük katkıları var. Günde 2,5 litre su tüketimini ihmal etmeyin.

10.Yoga yapın

Yogayı bir yaşam biçimi haline getirin. Yoga sadece fiziksel değil zihinsel ve ruhsal olarak da sizi güçlü kılar. Yukarıda bahsettiğimiz maddelerin etkilerinin çoğunu neredeyse yoga yaparak da yerine getirebilirsiniz. Belli yoga uygulamaları fiziksel olarak sizi güçlendirdiği gibi aynı zamanda odaklanma çalışmaları ile beyninizi en iyi seviyede aktif tutmaktadır. Yoga yaparken uygulayacağınız meditatif pratikler ile de ruhsal yolculuğunuzda hiç deneyimlemediğiniz farkındalıklara ulaşmış olacaksınız. Bu yüzden yoga yapın, yogayı bir yaşam biçimi hayatınızın bir parçası haline getirin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir