fbpx

Chakrasana Mitolojisi = Chakra + Asana

Sanskritçe bir kelime olan chakra sözcüğü Türkçe’de “tekerlek, daire” anlamlarına gelir. Bazen de daha spiritüel bir tanımla “yaşam çarkı” olarak da adlandırıldığını duyabilirsiniz. Chakrasana ise tekerlek pozu anlamına gelen çakra asanası-duruşu olarak anılmaktadır.

Eğer siz de yoga asanalarının Sanskritçe isimlerine ilgi duyan biriyseniz bu adı taşıyan bir asana olduğunu mutlaka hatırlarsınız. Oldukça derin bir geriye bükülme olan ve Türkçede “tekerlek pozu”, İngilizcede “wheel pose” olarak seslendirdiğimiz bu asana Sanskritçede “chakra+asana=chakrasana” olarak söylenmektedir. Chakrasana içerisindeyken eller ve ayaklar bağlandığında, vücut bir tekerleğe veya daireye benzer. Bu daire, omurganın tabanında bulunan ve başın tepesindeki enerji merkezinde sona eren enerji merkezindebaşlayan iç enerji devremizin tamamlandığını temsil eder. 

Ashtanga yoga pratiğinde chakrasana, uygulayıcıyı halasana’dan (pulluk pozu) chaturanga dandasana’ya (dört ayaklı personel pozu) götüren bir geçiş hareketidir. Bu durumda, “chakrasana” adı, bir pozdan diğerine bir tekerlek gibi vücudun dönmesini ifade eder. 

Tekerleğin Mimarisi 

Yoga geleneğinde, yeryüzünü, gökleri ve uzayı tasarlayan evrenin büyük mimarı Vishwakarman’dır. 

Vishwakarman’ın Sanjana adında sevimli bir kızı vardı ve yüzü on bin ay kadar aydınlıktı. Sanjana güneş tanrısı Surya’ya aşık oldu. Sanjana’nın parlaklığına rağmen, Surya onu geride bıraktı. Surya’nın gözleri kör eden parlaklığı Sanjana’nın ona yaklaşmasını imkansız hale getirdi. Sonunda Sanjana yardım için babasına gitti. 

Vishwakarman, kızının mutluluğu için güneş ışınlarının keskinliğini traşlamaya karar verdi, böylece kızı parlaklığı ile kör olmadan sevgilisinin yanında kolayca durabildi. Parlayan güneş ışıkları yeryüzüne düşerken, Vishwakarman onu topladı ve dönen kocaman bir disk yarattı. Planı işe yaradı ve Sanjana ve Surya birbirlerine yaklaştıkça sevgileri güçlendi ve ayrılmaz hale geldiler. 

Bu tatlı aşk hikayesi aslında bize dengelenmeyi ve farklı yönlerimizle. bir bütün olmayı tamamlanmayı anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir