fbpx

Meditasyon ile Asana İlişkisi: 5 Anahtar Nokta

Meditasyon ile asana pratikleri ayrılmaz ikilidir. Aynı Sherlock Holmes ve Dr. John Watson her olayda birlikte olduğu gibidirler. Özellikle son 50 yıl içerisinde yaygınlaşan ruhsal sağlık uygulamaları ve alternatif tıp tekniklerinde ikisinin varlığı ve birlikte yapılması kabul görmüştür. Ancak yoga asanaları ve meditasyon arasındaki kopmaz birlikteliğe rağmen hala yapılan en büyük hata sadece birini veya ikisini birden yapmamak. Bu hatayı da yapan sayısız insan mevcut.

Meditasyon sizi bedensel pratiklerinizde daha iyi yapar. Çünkü arınmış bir zihinle odaklanmayı sağlar ve vücudu rahatlatır. Böylece birçok asanaya çok daha kolay bir şekilde yerleşebilmek mümkün olur. Gelin birlikte meditasyonun sizi yogada nasıl daha iyi hale getirdiğini inceleyelim.

Meditasyon ile Asana Pratiklerinde Nasıl Derinleşiriz?

meditasyon ile asana
1.Meditasyon ile asana odağımızı artırırız:

Yoga yaparken sadece fiziksel gücümüzü değil, zihinsel gücümüzü de kullanırız. Bedenimiz bir asanaya girdiğinde, o poza odaklanırsınız. Pozları yaparken zihni bedene odaklayarak asanaları tam olarak deneyimlersiniz. Bu da asanaların size zihinsel sağlık ve rahatlama getirmesine yardımcı olur. Meditasyon ise bedeninizin ve zihninizin odaklanmasında en iyi yardımcınızdır. Dikkatinizi dağıtacak her şeyi ve kafanızdanı binlerce düşünceyi meditasyon çalışmaları ile yok edersiniz. Gerçekte ne yaptığınıza ve ana odaklanırsınız. Kısacası yarın ki iş toplantınız veya bir hafta sonraki düğününüz için endişelenirken Pungu Mayurasana’yı gerçekten deneyimlemek zordur. İşte meditasyon zihninizdeki bu düşüncelerden arındırarak bu deneyimleri gerçekten yaşamanıza imkan tanır.

2.Meditasyon oksijen tüketimini dengeler:

Meditasyonun belki de en az bilinen faydalarından biridir. Vücudun oksijeni kullanma şeklini değiştirir. Nefes alış ve verişini dengeler. Bilimsel araştırmalar, meditasyonun oksijen tüketim oranını %10 düşürdüğünü ve bu sayede nefesi daha dengeli bir şekilde kullanıp kontrol edebilmemizi sağlıyor. Eğer yoga yaparken nefeste sıkıntı çekiyor, nefesinize odaklanamıyor ve nefes darlığı çekiyorsanız; yoga seansınızdan önce meditasyon yapmayı deneyin. Yoga seansınız sırasında da dikkatli nefes almak için birkaç dakika meditasyona ayırın. Bu nefesinizi kısa sürede düzenlemeye ve yoga pratiklerinizde artık doğru nefes kullanımını alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacaktır.

3.Meditasyon, yoganın felsefi yönlerini keşfetmenize yardımcı olur:

Birçok yoga uygulayıcısı felsefeden çok fiziksel egzersizle ilgilenirken, yoganın temeli ve tarihi her ikisiyle de ilgilidir. Yogik yaşam tarzını gerçekten kucaklamak istiyorsanız, felsefi yönü keşfetmeli ve onu bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz. İşte yoganın felsefesini keşfetmenizde yine en büyük yardımcınız mediyasyon. Yogik sistem; trataka (bakış odaklanması), çakra meditasyonları, mantralar ve ses meditasyonları gibi birçok meditatif tekniği içerir. Bu meditasyon teknikleri sadece zihni arındırmaya veya kontrol etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihin, beden ve ruhu bir bütün hale getirir. Böylece yoganın ileri aşamaları için tüm benliğinizi hazırlamış olur.

meditasyon ile asana
4.Meditasyon dengeyi geliştirir:

Savaşçı III pozunda titriyor musunuz? İşte meditasyon bunu değiştirecek. Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nin Ulusal Eğitim Enstitüsü’nde 32 kişi üzerinde yaptığı bilimsel araştırma bunun kanıtı… 32 kişiyi iki gruba ayırarak yapılan deneylerde tek ayak üzerinde duran grupların birinden ellerine dikkat etmesini isterken, diğer grubun ise beğendikleri herhangi bir şey düşünmesine izin verildi. Her iki grubunun dengesinin test edildiği araştırmada bedene odaklanmanın dengeyi artırdığını sonucuna varıldı. Deneydeki asıl ortaya çıkan yaptığımız şey dışında farklı bir şey düşünmek dengeyi bozmasıdır. Eğer asanalarda uzun süre ve doğru bir şekilde kalmak istiyorsanız, duruş esnasında bedeninize odaklanın

5.Bikram Yoga yapanlar meditasyon tam sizin için:

Bikram yani sıcak yoga yaparken çok terliyor musunuz? Meditasyon bunu değiştirecek. Bikram yoga yapanlar fazla terlemenin nasıl bir şey olduğunu iyi biliyor. Bunun nedeni ise bikram yoga yaparken vücut ısısısının çok fazla yükselmesidir. Ancak meditasyon kalp atış hızını ve kan basıncını düşürür ve buda vücudu soğutarak terlemeyi azaltır. Eğer sıcak yoga yaparken terlemek sizi aşırı rahatsız ediyor ise seansınızdan önce meditasyon yapmayı deneyin.

Yoga da daha iyi olma konusunda özen gösteren herkes, hem fiziksel hem de zihinsel egzersizleri kucaklamalıdır. Ve bu egzersizlerin ikincisi yani meditasyon en önemlisidir. Meditasyon yaparak sadece yogik yaşam tarzına adım atmakla kalmıyor, yoga da çok daha başarılı ve ileri düzeylere kolaylıkla gitmeniz için zihninizi hazırlıyorsunuz. Meditasyonun faydaları tartışılmaz ve yoga pratiklerinizi geliştirmek söz konusu olduğunda ise paha biçilmezdir.

Sanırım artık meditasyon olmadan yoganın fiziksel yönünü yapıyorsanız, bunu değiştirmenin zamanı geldi.

Namaste🙏🏼 Sevgiyle!

Daha Fazlası İçin Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin

OmSiva Yoga Instagram

OmSiva Yoga Facebook

OmSiva Yoga YouTube

OmSiva Yoga Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir