fbpx

Antidepresan Yoga Pratiklerileri ile DEPRESYONA SON!

Pandemi dönemi ve kısıtlamalar özellikle çoğu kişide ağır ruhsal çöküntülere neden oldu. Bununla birlikte iş ve özel hayatımızda yaşadıklarınız da sizleri dönemsel olarak etkileyebilir. Ruh halinizi kötü hissedebilirsiniz. Peki bu kötü ruh halinden sadece günde en fazla 10 dakikanızı ayırarak kurtulabileceğinizi söylesek? Harika dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman matları hazırlayın. İşte enerjinizin düştüğü veya neşenizi kaybettiğiniz zamanlar uygulayabileceğiniz antidepresan yoga pratikleri!

Aşağıdaki videolarda kurucu eğitmenimiz Nadiye Gülkan Türkdoğru’nun anlatımıyla asanaları uygulayabilirsiniz.

1.BİTİLASANA / COW POSE / İNEK POZU

Bu pozda nefes alırken bitilasana, nefes verirken marjaryasana yani kedi pozuna geçilir.

Faydaları

İstediğiniz kadar tekrar yapacağız bitilasana pozu özellikle stres tedavilerinde kullanılır. Yorgunluğu giderir. Kan dolaşımını iyileştirir. Omurga ve iç organları canlandırır. Omurgayı en iyi esneten asanalardan biridir. Omurga ile birlikte sırtı ve boynu esnetir. Bilekleri güçlendirir.

2.BALASANA / CHILD POSE / ÇOCUK POZU

Bu poz kendi içimize döndüğümüz, kendimizi dinlediğimiz ve anlamaya çalıştığımız; aynı zamanda üçüncü gözümüzü aktif ettiğimiz, olaylara duru gözle baktığımız pozdur. Özellikle duruşu yaparken nefesinize odaklanın. Bu pozda dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. En iyi dinlenme pozlarından biridir.

Faydaları

Antidepresan yoga pratikleri bize sayısız fayda sağlar. Sakinleşmek ve rahatlamak için faydalıdır. Üçüncü gözü aktif eder ve her şeyi daha net görmenizi sağlar. Saf enerjiyi aktif eder. Kan dolaşımını dengeler. Tüm vücut kaslarını gevşetir ve rahatlatır. Omurgadaki gerginliği giderir ve rahatlatır.  Hem fiziksel hem duygusal durumunuzu onarır ve yenilenmenizi sağlar.

3.ADHO MUKHA SVANASANA / DOWNWARD FACING DOG / AŞAĞI BAKAN KÖPEK POZU

Aşağı bakan köpek pozu hem dinlendirici hem de enerji verici bir pozdur.

Faydaları

Hem bedene hem ruha enerji verir. Beyni sakinleştirir. Stresi ve yorgunluğu giderir. Depresyon azaltmaya yardımcı olur ve depresyona girmeyi önler. Kolları ve bacakları güçlendirir. Arka bacak kasları, ayak bilekleri kaslarını, omuzları ve elleri esnetir. Başağrısı, uykusuzluk, sırt ağrıları, astım, siyatik, sinüzit, düz tabanlık sorunlarına ve rahatsızlıklarına iyi gelir, tedavi edicidir. Sindirim sistemini geliştirir.

4. KAPOTASANA / PIGEON POSE / GÜVERCİN POZU

Kapotasana pozunda dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Bu poz içerisindeyken nefesinizi dinleyin. Aynı zamanda kendinizi dinleyin. Kasıklarınızın açılmasına izin verin. Kasıklarınıza biriken tüm geçmiş yorgunlukları ve birikimlerini vücudunuzdan arındıracaktır.

Faydaları

Karın boyun ve kasık bölgesindeki organları uyarır. Vücudun ön tarafını, ayak bileklerini, karın bölgesini, göğsü, boğazı, kasıkları ve uylukları esnetir. Bedenin genel duruşunu düzeltir ve güzel bir görünüş verir. Sırt kaslarını güçlendirir. Uykusuzluk sorunlarını giderir. Migrene iyi gelir. Sırt ve boyun incinmelerinde onarıcıdır.

5.URDHVA MUKHA SVANASANA / UPWARD-FACING DOG / YUKARI BAKAN KÖPEK

Bu poz kobra pozu olarak bilinen bhujangasana ile benzerlik göstermektedir. Önceki pratiklere dayanarak kobra pozuna da geçiş yapabilirsiniz.

Faydaları

Depresyona, strese ve siyatiğe iyi gelir. Yorgunluğu giderir. Duruşu düzeltir ve güzelleştirir. Karın bölgesi organlarını uyarır ve canlandırır. Kalçalarınızı sıkılaştırır. Omurga, kollar ve el bileklerini güçlendirir. Omuzları, karnı, göğüs bölgesini ve akciğerleri esnetir.

PRATİĞİ BİTİRME

Yukarıdaki beş asanayı yaptıktan sonra tekrar çocuk pozuna geçiş yaparak burada dinlenin. Kendinizi tamamen rahatlamaya ve ana bırakın.

Yoganın beden, zihin ve ruh üzerindeki şifalandırıcı etkisiyle kendinizi yenileyeceksiniz. Enerjinizi yükseltecek ve kendinizi canlandırmanın coşkusunu yaşayacaksınız. Antidepresan yoga başlıklı videonun tamamını OmSiva Yoga School Youtube kanalımızdan seyredebilirsiniz👇🏽

OmSiva ile yoga yapmaya devam edin.

Namaste🙏Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir