fbpx

Evde Yoga Egzersiz Rutini Geliştirmenin 8 ANAHTARI

Evinizin güvenli ve sıcak ortamında egzersiz yapmak hem keyiflidir hem de zamandan tasarruf sağlar. Son zamanlarda evde yoga yoga egzersiz rutinleri “trend topic” sıralamalarında çoktan yerini aldı.

Online yoga eğitimleri ve sınıfları ile pratikleri yapmak kolay olsa da, birçok kişi evde yoga pratiğini tutarlı bir şekilde sürdüremiyor. Özellikle günün yorgunluğu, iş hayatının stresi ve evdeki meşguliyetler üst üste geldiğinde bıraktığımız ilk şeylerden biri sadece yoga değil tüm egzersizlerimiz oluyor. Ancak günlük olarak yoga pratiklerinizi devam ettirmenizin çok büyük faydaları vardır. Yoga pratiklerinizin günlük bir rutin haline getirmenizin faydalarının en başında ise hızlı, stresli ve telaşlı bir yaşam tarzını dengelemektedir.  Yogada yeniyseniz veya evde yoga egzersiz rutini geliştirmeyi zor buluyorsanız günlük egzersizlerinizi uygulamanızı daha kolay, eğlenceli ve tutarlı bir hale getirecek sekiz harika ipucumuz var. Hadi okumaya devam edin!

Evde Yoga Pratiklerinizi Neden Derinleştirmelisiniz?

online yoga evde yoga

Bir stüdyoda yoga. yapmak yerine evde yoga egzersiz rutini oluşturmanın birçok faydası vardır. En önemli faydası zaman kazandırır. Özellikle yoğun bir yaşam tarzınız varsa, evde egzersizleri yaparak yogaya uyum sağlamanız daha kolay olur. Bununla birlikte diğer bir önemli faydası istediğiniz an yoga yapabilirsiniz. Özellikle sabahları kalktığınızda yoga yapmak size, daha olumlu biri ve gün boyunca enerjinizi yüksek kılacaktır. Tabii daha hızlı uykuya dalma veya kaliteli bir uyku geçirme düşünceniz varsa da akşam yoga pratikleri en büyük yardımcınızdır. Günlük yoga rutininizi daha tutarlı ve kaliteli yapmanızı sağlayacak en büyük yardımcınız ise sürekli artan çevrimiçi yoga eğitimleri olacaktır.

Sabahları Yoga Yapmanın 10 Faydası – Şimdi Oku

Akşamları Yoga Yapmanın 7 Mükemmel Faydası – Şimdi Oku

Evde Yoga Pratiklerinizi Düzenli Nasıl Sürdürebilirsiniz?

evde yoga online yoga

1.Bir programa bağlı kalın

Yeni alışkanlıklar oluşturmanın püf noktası genellikle niyetinizi belirlemek ve net uygulanabilir hedefler oluşturmakla başlar. Günlük olarak hedefler ve belirlediğiniz saatlerde yoga programları oluşturun. Gününüzden her gün birkaç dakika ayırarak başlayınKatıldığınız online yoga eğitimlerinin videolarını tekrar izleyerek daha uzun pratikler yapmaya devam ederek egzersizlerinizi derinleştirin. Çok yorucu pratikleri yapmasanız bile bunun için zaman harcadığınızı bileceksiniz, zihniniz ve bedeniniz bunun için size teşekkür edecek. İşin püf noktası her gün rutin bir şekilde yoga yapmak ve bunu bir öncelik haline getirmektir. Günlük yoga pratiklerinizi uygulamanın en güzel zamanı ise sabah, işten hemen geldikten sonra veya yatmadan hemen öncedir.

2.Evde yoga alanınızı oluşturun ve geliştirin

Evde egzersiz yapmayı daha da motive eden en güzel durumlardan biri yoga için ilham verici bir alan bulunmasıdır. Evinizin bir köşesinde yoga için belirli alanınızı oluşturun. Buna ilk başta yoga matınızı o yere koyarak ve günlük yoga pratiklerinizi devamlı orada uygulayarak başlayın. Sonrasında ise yavaş yavaş Zen temalı dekoratif ürünler, canlı bitkiler, tütsüler, minderler ve yüksek kalite yoga malzemeleri ile uygulama alanınızı geliştirin. Bu şekilde bir alan oluşturmak ve geliştirmek sizi bir yandan motive edip, ilham verirken diğer yandan bu alan pratiklerinizde de spiritüel olarak gelişmenizi sağlayacaktır.

3.Pratiklerinizi kişiselleştirin

Günlük bir yoga pratiği geliştirirken kendinize çok fazla baskı yapmamak önelidir. Önemli olan, hareketleri mükemmelleştirmek için fazla çıkmaza girmemek ve kendinizi zorlamamaktır. Yoga, kendi iç huzurunuzla ilgili bir uygulamadır. Bu yüzden kendinizi kontrol etmek için zaman ayırın. Hareketleri size uyacak şekilde kişiselleştirin. Neredeyse her asana, onu vücudunuzun yeteneklerine göre uyarlamak için bir varyasyon veya modifikasyona sahiptir. Daha Rahat ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemek, öğrendiklerinizi geliştirmek için sizi motive edecektir.

4.Temel pozlarda ustalaşın

Yoga hakkında seçeneklerin ve bilgilerin miktarı karşısında bir an bunalabilirsiniz. Ancak önceliğiniz temel duruşlara ve felsefeye odaklanmak olmalıdır. Daha gelişmiş pozlar, rutininizi geliştirmek ve sürdürmek için kesinlikle değerlidir, ama öncelikle temellere odaklanıp yavaş yavaş gelişmiş asanalar eklerseniz hem yoganın felsefesini daha derinlemesine benimsemiş olacaksınız hem de sizin için daha az zorlayıcı olacaktır. Bununla birlikte yoganın temelinde ustlalaşmak sizi motive edecek ve ileri seviyelere geçtiğinizde daha az zorlanmanızı sağlayacaktır.

5.Bir yoga stiline ve belirli bir sıraya bağlı kalın

Bir rutin oluşturmak, yalnızca yoganınızı günün aynı saatinde aynı yerde yapmak anlamına gelmez. Bunlar düzenli bir uygulama geliştirmenin harika yolları olsa da, başlangıçta yapacağınız birkaç basit poz bedeninize başlama zamanının geldiğinin sinyalini verecektir. Güneşe selam serileri, enerjinizi uyarmak ve hissetmek, canlandırıcı bir yoga rutinini ve günün size sunduklarını üstlenmeye hazır hissetmek için harika bir yoga dizisidir. Bir yoga stiline bağlı kalmanız ve günlük olarak uygulamanız yogada ustalaşmanızın yolunu açacaktır.

6.Online yoga eğitimlerine katılın

Bir yoga eğitiminin desteği olmadan yoga rutininiz için motivasyon ve ilham bulmak zor. İlham almak ve motive olmak için çevrimiçi yoga eğitimlerine katılın. Bu eğitimler hem size eğitmen eşliğinde doğru bir yönlendirme ve gelişme sunarken diğer yandan da düzenli yoga rutinleri oluşturmayı, yoga da belli seviye ve ekollerde ustalaşmayı ve belli yoga stillerine ve sırasına bağlı kalmanızı sağlayacaktır. Online yoga eğitimlerinin en güzel yanı ise canlı derslere katılabildiğiniz gibi bu derslerin videolarını tekrar izleme şansınızın olması ve pratiklerinizi tekrarlayabilmenizdir. Pratiklerinizi tekrarlamak sizi yogada derinleştirecek ve ustalaştıracaktır.

OmSiva Yoga Matları

7. Kendinize söz verin

Yogada bağlılık ve yemin önemli bir kavramdır. Bir yemin ile 30 gün boyunca her gün yoga matınız üzerinde olmak için kendinize söz verin. Bununla birlikte her gün yeni bir poz deneyeceğinize veya pratik sürenizi birkaç dakika daha artıracağınıza dair ayrı bir söz verin. Sözlerinizi yerinize getirdiğiniz her gün motive olmak için de kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

8.Bilginizi derinleştirin

Yoga sadece fiziksel egzersiz değildir, daha fazlasıdır. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal uygulamalar yoluyla sağlıklı bir beden ve zihni destekleyen bir yaşam tarzıdır. İster yogaya yeni başlamış olun, ister yıllardır pratik yapıyor olun, yoganın hayatınızı nasıl zenginleştirebileceği hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, yoga bilginizi bir o kadar daha derinleştirmek isteyeceksiniz. İlk başlarda zamanınızı nefes uygulamalarının temellerine ve duruşları öğrenmeye harcayabilirsiniz. İlerledikçe yoga felsefesi üzerine derinleşebilir ve Kundalini Yoga gibi ileri düzey spiritüel uygulamalarda kendinizi geliştirebilir, iç dünyanızın ve özbenliğinizin muhteşemliğini keşfedebilirsiniz.

Namaste  🙏🏻Sevgiyle

Evde Yoga Rutinlerinizi Derinleştirmek İçin Online Canlı Yoga Eğitimlerimiz Seni Bekliyor👇🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir