fbpx

Yoga eğitmenliği terimleri: E-RYT 500 NEDİR?

Yoga eğitmenliği yolculuğuna başlayan veya başlamak üzere olan birçok kişi özellikle RYT ve E-RYT arasındaki farkı merak ediyor. Bununla ilgili çok soru gelmesiyle birlikte size E-RYT yani Kıdemli Yoga Eğitmeni olma yolununun aşamalarını anlatmaya gerek duyduk. Ancak bundan önce yoga sertifikasyonunun nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu konu ile bağlantılı Yoga Alliance, RYT 200 ve RYT 500 üzerinde de duracağız. Kıdemli Yoga Eğitmeni yolculuğunuza hadi başlayalım!

ULUSLARARASI YOGA EĞİTMENİ OLMAK?

e-ryt 500 ryt 500 yoga eğitimi

Yoga eğitmenliğine adım atmak istiyorsanız ilk olarak “200 Saat Yoga Eğitmenlik Eğitimi” programını tamamlamanız gerekmektedir. Ancak bunu tamamlamak sadece yolun başlangıcıdır; çünkü bu eğitim sizi sadece belli alanlarda eğitim verme yetkinliğine sahip bir yoga eğitmeni olmanızı sağlar. Kıdemli bir yoga eğitmeni olmak istiyor veya aklınızda yoga okulu açıp yoga eğitmenleri yetiştirmek varsa yolculuğunuzun her meslekte olduğu gibi uzun ve zahmetlidir.

Bu yolculuktaki en önemli nokta ise alacağınızın eğitimlerin uluslararası standartlarda ve sertifikasyona sahip bir eğitim olmasıdır. Bu standartları belirleyen, uluslararası bir yoga eğitmeni olmanızı sağlayan ve dünyadaki en çok geçerliliği bulunan topluluk ise Yoga Alliance birliği ve buna bağlı okullardır.

YOGA ALLIANCE NEDİR? YOGA ALLIANCE SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Yoga Alliance, yoga eğitmenleri için eğitim standartlarını oluşturan ve bu standartları sağlayan okullara yetki veren uluslararası bir organizasyondur. Bu organizasyon standartları sağlayan yoga okullarına yetki verir ve bu okullardan mezun olan kişileri de çatısı altında toplayarak kendi ülkelerinde veya belirli ülkelerde resmi olarak yoga eğitmenliği yapabilmesi olanağını sağlar. Ancak şunu bilmek gerekir ki Yoga Alliance tek bir federasyon değildir. Yoga Alliance gibi standartları belirleyen ve uluslararası düzeyde kabul gören birlikler ile her ülkenin de kendine özgü federasyonları bulunabilmektedir. Yoga Alliance sadece bu birlik ve federasyonlar listesinin en bilineni ve uluslararası düzeyde en yaygını olarak en başta yer alır.

En çok sorulan sorulardan bir diğeri ise “Yoga Alliance’tan sertifikamı nasıl alırım?” Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Yoga Alliance sadece bir birliktir. Sertifika vermez eğitim standartlarını belirler ve bu standartları karşılayabilecek okullara da onay verir. Özetle sertfikanız okulunuz tarafından verilir ve siz sertifikanız ile birliğe eğitmen olarak kaydınızı yaptırırsınız. Bu yüzden yoga eğitimenlik eğitimi alacağınız okulun Yoga Alliance onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.

“Yoga Alliance Onaylı Okul” ise hem birlik tarafından belirlenen eğitim standartlarını karşılayan hem de uluslararası düzeyde kabul gören bir merkezdir. Bu okullardan mezun olan kişiler uluslararası düzeyde yoga eğitmenlik sertifikası alır ve bu sertifika ile Yoga Alliance birliğine kayıt yaptırabilirler.

RYT VE E-RYT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

RYT (Registered Yoga Teacher), RYS eğitimlerinden mezun olup, birliğe kaydını yaptırmış yoga eğitmenlerine denir. Örneğin RYS 200 yoga eğitimini tamamladıktan sonra RYT 200 sertifikanızı alırsınız ve bu sertifika ile Yoga Alliance’a kayıt yaptırdıktan sonra uluslararası düzeyde kayıtlı yoga eğitmenleri arasında yer alırsınız.

E-RYT (Experienced Registered Yoga Teacher) kıdemli yoga eğitmeni anlamına gelir. Bir E-RYT olabilmek için belirli aşamalar mevcuttur. Örneğin E-RYT 200 Yoga Teacher unvanı alabilmek için minimum 1000 saat eğitim vermeli ve 2 yıldan fazla bir süre eğitmenlik yapıyor olmanız gerekir. Bu aşamaları tamamladıktan sonra temel seviyede yoga eğitmenliği eğitimleri verebilecek kıdemli yoga eğitmeni olarak kabul edilirsiniz.

E-RYT 500 NEDİR?

E-RYT 500 olmak 200 saat, 300 saat ve 500 saat yoga eğitmenlik eğitimlerine eğitmen olarak önderlik edebiliyor olmanız demektir. Kısacası bu unvandan sonra artık uluslararası düzeyde en kıdemli yoga eğitmeni ve yoga okullarında tüm eğitimleri verebilir düzeyde bir eğitmensinizdir. Ancak bahsettiğimiz üzere her meslek gibi yoga eğitmenliğinde de en iyi seviyeye ulaşmak hem prosedürleri yerine getirmek hem de kişisel bakımdan kendinizi geliştirmeniz için uzun ve zahmetli bir süreç demektir.E-RYT 500 olmak için öncelikle Yoga Alliance onaylı bir okuldan RYS 200 yani temel seviye yoga eğitmenlik eğitiminden mezun olup RYT 200 sertifikanızı almanız ve birliğe kayıt yaptırmanız gerekir.

Bu mezuniyetin ardından ise aynı okul olmasa bile Yoga Alliance onaylı bir okulda RYS 300 yani ileri seviye yoga eğitmenlik eğitiminden başarı ile mezun olup RYT 300 sertifikanızı alıp RYT 500 seviyesine yükselmeniz gerekmektedir. RYT 500 olmak için direk RYS 500 eğitimlerine de katılıp temel ve ileri seviye yoga eğitmeni konumuna gelebilirsiniz. Ancak E-RYT 500 olmak için yolculuk bundan sonra başlıyor!

E-RYT 500 Bana Ne Avantaj Sağlar?

RYT 500 olduktan sonra en az 4 yıl ve 2.000 saat eğitmenlik yaptığınız taktirde E-RYT 500 olma hakkına sahip olmuş oluyorsunuz. Ancak 2.000 saat eğitmenliğin en az 500 saati RYT 500 olduktan sonra yapılmalıdır. Birliğin ana koşulu budur.

Yandaki görselde de RYT olmak için gerekli tüm adımları görebilirsiniz.

Bu uzun ve güzel yolculukta Yoga Alliance onaylı OmSiva Yoga Okulu, profesyonel eğitmen kadrosu, 2015 yılından beri verdiği yurtdışı standartlarındaki eğitim tecrübeleri ile yanınızda… Ayrıca tüm öğrencilerimize eğitimler esnasında ve sonrasında ücretsiz uzmanlık yönlendirme ve mentörlük veriyoruz. Bununla birlikte mezun olduktan sonra bile mentörleriniz ve danışmanlarımız ile her zaman iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Yoga Alliance kaydınızı mezuniyetinizin hemen ardından kolaylıkla yapabilirsiniz. Yeni dönem eğitimlerimizi aşağıda hemen inceleyin!

yoga eğitmeni olmak

Namaste 🙏🏼Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir