fbpx

Baddha Konasana – Kelebek Pozu – Butterfly Pose

Baddha Konasana, Türkçe’deki karşılığıyla aslında açı pozu anlamına gelmekle birlikte günlük dilde kelebek pozu olarak adlandırılmaktadır. Kalçaları ve kasık kaslarını açmak için kullanılan en temel yoga asanalarından biridir. Oturma pozları arasındaki bu asana serilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Oturarak pozlar arasında geçmesine rağmen varyasyonlarından olan supta baddha konasana yani yatarak kelebek pozu da sıklıkla kullanılmaktadır. Kesinlikle her ders sonunda uygulanmasını tavsiye ettiğimiz savasana pozuna alternatif olarak da tercih edenler olmaktadır.

En sık kullanıldığı yoga ekolü yin yoga ve restoratif yogadır.

Dünyevi özelliklere sahip çakralarla ilişkili olan Baddha Konasana, Sakral Çakra yani swadhisthana’yı dengelemek için kullanılır. Ayrıca sakral çakranın hemen altında bulunan kök çakra yani manipura üzerinde de yoğun etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda oturma pozları arasındaki yeri onu bir meditasyon çalışması haline de getirebilir.

Baddha Konasana kalça açıcı özellikleri nedeniyle hamilelere sıklıkla tavsiye edilmektedir. Özellikle yastık gibi desteklerle kolaylıkla yapılabilecek olan bu pozu herkes güvenle uygulayabilir.

Kalça bölgesinde biriktirdiğimiz travmaları da atmaya yardımcı olan yaşamdaki zevkleri kararında hissetmemizi sağlayan bu poz her gece yatmadan önce uygulanabilir.

Youtube linki çok yakında burada yayında olacak!
Yapılışı :
 1. Rahat bir bağdaş pozisyonuna oturun ve ayak tabanlarınızı birleştirip dizlerinizi iki yana doğru açın. Ayaklarınızın bedeninize olan mesafesini rahat ettiğiniz noktaya göre ayarlayın. (İhtiyaç halinde dizlerin altına blok desteği alınabilir)
 2. Ellerinizle ayaklarınızı ya da daha başlangıç seviyesinde bileklerinizi yalayarak üst gövdenizi düzleştirin.
 3. Belinizin içeri girmediğinden emin olmak için kuyruk sokumunu yerine doğru yuvarlayıp göbek deliğinizi omurganıza doğru gönderin ve omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın.
 4. Pozun ileri seviyeleri için ayakların dış kenarlarını birbirine yapıştırıp ayak tabanlarınızı yukarı yönde açabilirsiniz.
baddha konasana
Faydaları :
 • Kalçaları ve kasıkları açar.
 • İç uyluk bölgesini esnetir.
 • Sırtı uzatır ve güçlendirir.
 • Meditasyon pozlarında daha uzun süre kalabilmek için bedeni hazırlar.
Sakıncalı Durumları ve Uyarılar :
 • Kasık veya diz yaralanmaları
 • Bacaklarda fazlaca gerginlik olması durumunda dizlerinizi yukarı aşağı hareket ettirmeyin.
 • Dizlerinizi zorla yere yapıştırmaya çalışmayın ve gerekli durumlarda dizlerin altını birer blok ile destekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir