fbpx

YOGA DÜNYA GENELİNDE EN POPÜLER NEREDE?

Son on yılda yoga dünya genelinde en popüler egzersiz türlerinden biri olmuş ve küresel bir fenomen haline gelmiştir. Ülkemizde de son yıllarda popüler hale gelen yoganın popülaritesi bazı ülkelerde küçük olsa da, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu ülkeler de var. Yoga, yalnızca ABD’de 40 milyona yakın fazla insan tarafından uygulanıyor. Uluslararası Yoga Federasyonu’na göre, dünya çapında yaklaşık 300 milyon insan yoga yapıyor! Yoganın dünyada en popüler olduğu yer imerak ediyor musunuz? O zaman ülkere göre yoganın popülerliğini keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yabancı Ülkelerde Yoga Popülerliği

Antik yoga pratiği, M.Ö. beşinci yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktı ve o zamandan beri tüm dünyaya yayıldı. İlk olarak yeni ülkelere göç eden Hintli uygulayıcılar tarafından getirildiği ondokuzuncu yüzyılın sonlarında Avrupa ve ABD’ye ithal edilmeye başlandı. Artık dünya çapında hatha yoga dersleri bulamayacağınız bir yer yok. Sadece ABD’nin büyük ve küçük şehirlerinde 6.000’den fazla hatha yoga ve meditasyon stüdyoları mevcut. Dahası, binlerce insan becerilerini başka bir düzeye taşımak ve sertifikalı yoga eğitmenleri olarak nitelendirilmek için dünyanın dört bir yanında yoga okullarında eğitim alıyor. Hatta yoga eğitmeni olmak için özellikle Hindistan’a gidenler bile var. Yoga turizmi ise bu talepten dolayı her yıl daha da büyüyor.

Yoga, Amerika başta olmak üzere tüm dünyada giderek daha popüler hale gelen bir uygulama olmuştur. Peki yoganın bu kadar popülerliğinin artmasının sebebi ne? Hatta sebepleri nelerdir?

 • Her yerde yoga yapabilirsiniz.
 • Yoga öğrenmesi nispeten kolaydır ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yoga ekolleri mevcuttur.
 • Bir grupla pratik yapabilir veya kendi başınıza pratik yapabilirsiniz.
 • Aşağıda Google trend verilerinden elde edilerek hazırlanmış tabloda göreceğiniz üzere yoga, bugün dünyada en çok aranan ikinci egzersiz türüdür. Grafik yoganın 2004’ten 2020’ye kadar koşma, dans etme ve bisiklete binmeye kıyasla küresel popülaritesini göstermektedir.
Yoga popülarite
Ülkelere Göre Yoga Popülaritesi

Yoga, bin yıldan fazla bir süre uygulanmaktadır. Ancak son yıllarda popülaritesi o kadar arttı ki şu anda ABD’deki hemen hemen her kasabada bile yerel bir yoga stüdyosu mevcut. Durum Avrupa ülkelerinde de farklı değil. Yoganın hem zihin hem de beden için faydalarını keşfetmeye başlayan insan sayısı arttıkça, son on yılda pratik yapan insan sayısı da hızlı bir şekilde arttı. 2020 yılında yapılan istatistiklere göre yoganın Kanada’da ABD ve Hindistan’dan daha popüler olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Birleşik Arap Emirlikleri’nde Türkiye’den bile daha çok yoga yapan olduğunu? Peki en çok yoga hayranı tam olarak nerede bulunuyor? İşte liste!

Google Trendlerine Göre Yoganın En Popüler Olduğu 20 Ülke Sıralaması
 1. Kanada
 2. Singapur
 3. Avustralya
 4. İrlanda
 5. Amerika Birleşik Devletleri
 6. Hindistan
 7. Yeni Zelanda
 8. İsviçre
 9. Hong Kong (Çin Halk Cumhuriyeti)
 10. Avusturya
 11. Birleşik Krallık
 12. Norveç
 13. Hollanda
 14. Birleşik Arap Emirlikleri
 15. İsveç
 16. Danimarka
 17. Almanya
 18. Güney Afrika
 19. Costa Rica
 20. Şili
Yoganın Yasak Olduğu Ülkeler

Şu anda biraz şaşırmaya hazır olun! Ancak yoga dünyanın bazı ülkelerinde yasaklanmıştır. Bu ülkeler yoganın eski bir fiziksel ve zihinsel egzersiz biçimi olduğunu bilseler de; tamamen olmasa bile halka açık yerlerde yogayı yasaklamışlardır. Yoganın yasaklanmasının en yaygın nedeni, Hindistan’dan gelmesi… Bununla birlikte dini bir uygulama olduğuna dair yanlış inançlar yoganın yasaklanmasının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Yoganın tamamen yasaklandığı ülkelerin ilk sırasında Endonezya ve Malezya geliyor. Bu ülkeler sonrasında ise sırayı Rusya alıyor. Rusya, bilime aykırı olduğunu iddia ederek 2015 yılında özel bir yasa tasarısı ile yogayı ülkesinde yasaklamıştır.

Yanlış bilgi ve inançların giderildiği günler diliyoruz🙂 Namaste 🙏🏼Sevgiyle

Türkiye’de yoga OmSiva’da yapılır 😉Dünyanın her yerinde geçecek uluslararası sertifikalı Yoga Uzmanlık Eğitimlerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir