fbpx

YATMADAN ÖNCE YOGA YAPMANIN 7 FAYDASI

Çoğu insanın aklına yoga dendiğinde genellikle enerji verici güneşi selamlama pratikleri ve kalbinizi hızlandıran zorlu pozları gelebilir. Ancak yoga, aynı zamanda yoğun bir günün ardından dinlenmek ve stres seviyelerini azaltmak için harikadır. Bunun nedeni, yatmadan önce yapılan bir yoga rutininin sadece bedeninizi değil, zihninizi de rahatlatmasıdır. Yatmadan önce yoga yaparak bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu tazeleyecek birçok fayda elde edebilirsiniz. Akşamları yapılan yoga anda kalmanıza yardımcı olduğu kadar derin ve dinlendirici nefes almayı, fiziksel farkındalığı ve iyi uyku deneyimi geliştirmenize yardımcı olur.

Akşam Yogasının Faydaları

Yatmadan önce 15-60 dakika arasında asana ve pranayama uygulamak için altı temel neden vardır. Özel ve düzenli bir uygulama ile aşağıdaki avantajlardan bir veya daha fazlasını yaşayabilirsiniz. Akşam pratiğinizi uzatıp derinleştirdikçe hayatınızda daha fazla faydanın ortaya çıktığını göreceksiniz. Gelin akşam yogasının faydalarını size katacağı yararları inceleyelim

1.Kaygı ve endişeyi azaltır

Yoga, stres, endişe ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olacak birçok uygulama sunar. Derin nefes alma ve meditasyonu her gece yoga pratiğinize dahil etmek, sizi rahatlamaya teşvik edecek ve gününüz ne kadar stresli geçerse geçsin gece boyunca güzel bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Yatmadan önce rahatlamanıza izin verebilecek birçok sakinleştirici ve yatırıcı yogik nefes egzersizi vardır. Düşünceleriniz veya endişeleriniz yüzünden uyanırsanız, uykuya dalmanıza yardımcı olmak için yatağınızda bir veya iki pranayama yapabilirsiniz.

2. Uyku vakti rutini oluşturmaya yardımcı olur

Uyku saati oluşturmak, iyi bir gece uykusu için gereklidir. İyi bir uyku geçirmek için uykuyu ve derin dinlenmeyi destekleyen bir gece rutini benimsemelisiniz. Gününüzün sonunda sakinleştirici duruşlar ve yavaş derin nefesler vücudunuza gece için dinlenme zamanının geldiğinin sinyalini gönderecektir. Bu da daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. En iyi sonuçlar için, doğrudan yoga matınızdan yatağınıza geçiş yapmanızı sağlayacak bir rutin oluşturun.

Daha verimli bir uyku için “UYKU KALİTENİZİ ARTIRIN: 9 İPUCU” adlı blog yazımıza mutlaka göz atın 🙂

3. Dolaşımı iyileştirir

Yatmadan önce yavaş derin esneme ve dikkatli nefes alma kan basıncını düşürür, kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur ve enerji seviyenizi dengeler. Sağlıklı dolaşım ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu detoksifiye eder ve hücre yenilenmesini teşvik eder. Prana, kan ve vücut sıvılarının iyi dolaşımı, genel sağlığınız üzerinde  olumlu bir etkiye sahiptir ve bu da uyku düzeninizi iyileştirir ve geliştirir.

4. Kilo kaybını teşvik eder

Günlük egzersiziniz kilo vermenize ve sağlıklı bir vücut tipini korumanıza yardımcı olacağını biliyoruz. Güçlendiri yoga duruşları uygulamak, uyurken daha fazla kalori yakmayı teşvik etmek için metabolizmanızı hızlandıracaktır. Sağlıklı bir kilo mide ekşimesini ve sindirim sorunlarını azaltır. Kalp sağlığını iyileştirerek daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Kilo vermek için daha aktif bir uygulama kullanıyorsanız, yatmadan önce rahatlamayı teşvik etmek için daha uzun bir “Savasana” pozu ve meditasyon ile bitirmek en iyisidir.

5. Ağrıyan kasları ve eklem ağrısını yatıştırır

Yatmadan önce yavaş ve derin bir esneme kas gerginliğini, eklem ağrılarını ve gece ağrılarını gidecektir. Özellikle ayakta çalışan ve çok fazla masa başında oturan pek çok insan işte geçirdiği günün ardından vücut ağrıları çeker. Vücudunuz ağrılı ve rahatsız hissediyorsa, uykuya dalmak zor olacaktır. Akşam yoga yapmanız sağlıklı bir uyku çekmeniz ile birlikte ağrı ve gerginliği de üzerinizden atmanın iyi yöntemlerinden biridir. Vücut ağrısı nedeniyle uyanırsanız, rahatsızlığınızı hafifletmek için yatağınızda bir veya iki poz bile uygulayabilirsiniz.

6. Uykusuzluğu giderir

Düzenli bir yoga rutini, düzenli bir uyku çekmenize ve uykuda kalmanızı sağlayan dinlendirici alışkanlıklar oluşturmanıza yardımcı olur. Düzenli rutinin iyi dolaşımı ve iyi uyku alışkanlıkları sayesinde derin, dinlendirici uyku sağlığınızı ve genel yaşam kalitenizi iyileştirecektir. Yogik bir yaşam tarzı ve düzenli meditasyon, uykusuzluğun giderilmesini ve uyku deneyiminin iyileştirilmesine yardımcı olur.

yatmadan önce yoga
7. Sabah enerjinizi yükseltir

Akşam yatmadan önce yoga yapmak sabah enerjinizi yükseltir. Akşam yoga yaptıktan sonra rahatlamış bir beden ve zihin ile yatağa girmeniz iyi bir uyku çekmenizi sağladığı gibi sabahta daha enerji dolu kalkmanıza yardımcı olur. Ayrıca eğer sabah veya gün içerisinde yoga yapıyorsanız onları da destekleyerek pratiklerinizden daha iyi bir deneyim almanızı sağlar.

Akşam yatmadan önce yoga yapmanın faydalarını öğrendiyseniz, artık kendinize bir yoga pratiği oluşturmanın vakti geldi. Yoga pratiklerinizi oluştururken öne eğilmeler, onarıcı pozları ve derin nefes almanıza yardımcı olan pozlardan seçebilirsiniz. Bununla birlikte “Savasana” yani ceset pozunu mutlaka pratiklerinizin sonuna ekleyin. Savasana hem iyi bir meditasyon deneyimi sunacağı gibi aynı zamanda tamamen arınmanıza yardımcı olacak. Özellikle pratiklerinizi uygularken hafif bir müzik, tütsü veya aromaterapi meditasyon mumları sizi rahatlamaya daha fazla teşvik edecektir. Birkaç dakikalık yoga, bedeniniz ve zihninizin iyi bir gece uykusuna hazırlanmasına yardımcı olacak en iyi şeylerden biridir.

Namaste 🙏🏼 Sevgiyle

YATMADAN ÖNCE YOGA YAPMANIN 7 FAYDASI” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir