fbpx

Yin Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayatın koşuşturması yorgunluk, stres, depresyon getirirken bedeninize, zihninize ve ruhunuza bu koşuşturmanın getirilerinden arındıracak güzel bir hediye vermek istemez misin? İşte bu hediye: Yin Yoga!

Yin Yoga’nın temelleri Çin felsefesinin en kadim öğretilerinden biri olan Taoizm’e ve Geleneksel Çin Tıbbı’nın dayanmaktadır. Bu felsefeye göre ise biz sadece fiziksel bir bedenden ibaret değiliz. Hatta belki abartı gelecek ama fiziksel bedenimiz gerçek varlığımız sadece küçük bir kısmı… Varlığımızın temeli ve en büyük kısmı enerji. Bedenimizin de dişi ve eril enerji kanaları bulunur. Bu enerji kanalarının birleşmesiyle var oluruz ve var olmaya devam ederiz. Dişil enerji Yin, eril enerji ise Yang olarak kabul ederiz. Ayrıca Yin bedenimizin derinlerindeki bağ ve sinir dokuları, Yang ise bedenimizdeki kaslardır. Şimdi gelin bedenimizin, zihnimizin ve ruhumuzun gerçek gücünü ve enerjisini ortaya çıkaran Yin Yoga’dan bahsedelim.

Yin Yoga Nasıl Yapılır?

Yin yoga, yoga, yoga eğitimi

Yin Yoga, Hatha Yoga’nın temel uygulamalarını da içeren ancak Hatha’daki gibi bir pozdan diğerine aktif bir şekilde geçmeyi değil, biz pozda uzun süre kalarak esnemeyi ve farkındalıklı bir şekilde kasları güçlendirmeyi içeren pratiklerdir. Özellikle bağ dokuları, kaslar, eklemler ve vücudun genel olarak esnemesine odaklanır. Bununla birlikte temel amacımız bedenimizdeki enerji kanalları açmak ve enerjinin akışışının sağlamaktadır. Yin Yoganın içerisinde ayrıca Yang Yoga akışları da dahil edilerek pratikler uygulanmaktadır. Bunun yapılmasının sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz üzere Yin dişi ve yumuşak enerjileri Yang ise güçlü ve eril enerjileri ifade etmektedir. Yang pozlarının dahil edilmesinin sebebi ise enerjinin iki yönlü dengelenmesini, bütünleşmesini ve akışını sağlamaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Hatha Yoga’nın tarzlarından biri olmasıyla birlikte her yaş için uygundur. Temelde 30 Yin Yoga pozu mevcuttur. Bu pozları uygularken de her poz içerisinde 3-5 dakikadan en fazla 12 dakikaya kadar kalınabilir. Ancak tabii ki Yin Yoga çalışmalarına her yoga türünde olduğu gibi bir uzman eşliğinde başlamak ve temelleri doğru öğrenmek çok önemlidir. Ayrıca daha soft pratikler içeren bir tür olsa da bedeninize tüm yoga çeşitlerindeki gibi zarar vermeniz mümkün. Bununla birlikte tabii ki Yin Yoga’nın asıl amacına ulaşmak için doğru bir yönlendirme ilerlemeniz de çok önemli. Yin Yoga’yı günlük yaşantınızda bir tarz haline getirmek için iyi bir eğitmenden veya yoga okulundan eğitim almanız önemlidir. İyi bir eğitim sonrasında rahatlıkla evde kendinizde  uygulayabilir, kendinizi gün geçtikçe ilerletebilirsiniz.

Yin Yoga’nın Faydaları Nelerdir?

yoga, yin yoga, meditasyon
  • Vücudumuzdaki enerji ve enerji akışını dengeler.
  • Zihni rahatlatır. Daha derin düşünme ve odaklanmayı sağlar.
  • Bel, omurga ve eklem rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Stresten uzaklaştırır. Hatta hayatımızdan tamamıyla yok eder.
  • Çalışmalarımızda pozlarda uzun süre kalınarak yapılan pratikler, enerji kanallarımızı açarken aynı zamanda beden üzerinde iyileştirici, terapiye dönük bir etki sağlar.
  • Bedenimizi hareket ve esneklik yeteneklerini arttırır.
  • Düzenli olarak uygulandığında hastalıklara karşı bedeni korur.
  • Meditasyon çalışmalarınızda uzun süre kalmanızı destekler.
  • Korku, kaydı, endişe, üzüntü, özgüven eksikliği gibi duygularla baş etmenize yardımcı olur.
  • Yin Yoga yaşam enerjisi (chi) akışını dengeler. Beden, zihin ve ruh uyumunu besler ve bütünleşmelerini sağlar.

Yin Yoga benzersiz bir deneyimdir. Yin Yoga dersinden sonra yapılacak bir Savasa bile size iyi bir uyku çekmişsiniz hissi verir. Bunu bir hayat tarzı haline getirmeniz ise size sağlıklı, huzurlu ve farkındalıklı bir yaşamın kapılarını açacak.

Namaste 🙏🏽

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir