fbpx

Kundalini Yoga Nedir? Ne işe Yarar?

Günümüzün en hızlı zihin, beden, ruhsal transformasyonunu sağlayan ve her yaştan her durumdaki insanın uygulayabileceği Kundalini uygulamaları, 5000 bin yıllık bir geçmişe sahip. Kundalini, duygusal dengemiz, zihinsel netliğimiz ve bedensel gücümüzü keşfetmemizi sağlayan, değişim gücü veren ve içimizdeki saf enerjiyi uyandırır. Peki Kundalini Yoga tam olarak nedir? Faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını detaylarıyla bu yazımızda bulabileceksiniz.

Kundalini Nedir?

kundalini yoga

Kundalini, omurganın tabanında yer alan üçgende sakrum kemiğinin içinde sarmal halde bulunur ve temel enerji gücümüzü temsil eder. Daha da net olmak gerekirse kundalini, saf yaşam enerjimizdir. Çünkü bu enerji, enerji kanallarındaki tıkanıkları açmayı ve organların sağlığını sağlayıp koruyan bir enerjidir. Aynı zamanda omurga kanallarından ilerleyerek sahasraraya yani taç çakraya erişerek kişiyi yeni bir bilinç haline ve farkındalığa ulaştırır.

‘’Kundalini odaklı Yoga işte bu enerji noktasından güç alarak uygulanan bir yoga türüdür. Binlerce yıllık geçmişinden bu yana tekniği değişime uğramayan yoga ekollerinden biri olan Kundalini, enerji kanalları ve sinir sistemi üzerinden çalışır. Şifa, dönüşüm ve farkındalık yogası olarak da bilinir.

Kundalini Uygulaması Nasıl Yapılır?

kundalini yoga

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Kundalini Uygulamaları, günümüze kadar teknikleri değişmeyen yoga ekolleri arasındadır. Asana, nefes, mantra ve meditasyon bileşiminden oluşan 4 aşamalı bir teknik ile uygulanır. Derin bir bilinçaltı çalışmasını kapsar. Kişinin bastırılmış ve benliğinde gizli kalmış düşünce ve duyguları ortaya çıkaran, farkındalığa ulaşmamızı ve şifalanmamızı sağlayan bir yoga tekniğidir. Kundalini odaklı yoga eğitimlerinde özellikle bağışıklık, kas ve sinir sistemleri ile üreme, solunum ve dolaşım organları üzerinde çalışılır; spiritüel olarak da bu organlara bağlı tüm duygular ele alınır.


Kundalini Yoga Faydaları Nelerdir?

En güçlü yoga ekolleri arasında olan kundalini odaklı yoganın faydaları arasında en önemli olanları enerji kanallarımızı açması ve farkındalığımızı artırarak zihinsel, duygusal ve fiziksel tüm gücümüzü keşfetmemizi sağlaması, sınırlı düşüncelerden kurtarmasıdır. Bunlar dışında ise;

 • Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir.
 • Stresten arınma için birebirdir.
 • Duygusal dengeyi sağlar.
 • Bilinç ve bilinçaltına netlik kazandırır.
 • Gerçek sevgi ve huzura ulaştırır.
 • Solunum yollarında çalışarak akciğer kapasitesini geliştirir ve daha sağlıklı nefes almamızı sağlar.
 • Değişim ve dönüşümü destekler.
 • Direnç seviyemizi yükseltir.
 • Çakralar üzerinde çalışarak enerji seviyelerini yükseltir.
 • Hem fiziksel hem ruhsal esneklik kazandırır. Sağlıklı bir omurga yapısını sağlar.
 • Sağlık ve mutluluk getirecek hormonları şifalandırır.

Kundalini uygulamaları hem ruhumuz, hem zihnimiz hem de fiziksel bedenimiz üzerinde çalışarak enerji seviyelerimizi kısa süre aktive ederek kendi ışığımızın ve gücümüzün farkına varmamızı sağlamaktadır.

Kundalini eğitimlerimizin özellikle yoga eğitimlerimiz içinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Yoga eğitimlerimizi incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir