fbpx

Balasana


Balasana, Türkçe’deki karşılığıyla çocuk pozu yoganın dinlenme, esneme ve terapi amaçlı kullanılan en önemli asanalarından biridir. Baş üstü duruş Sirsasana öncesinde ve sonrasında uygulanan bu poz aynı zamanda geriye bükülme hareketlerinin ardından ters poz olarak da uygulanmaktadır.

Balasana yoğun hareket içerisindeyken yaptığınız şeyi durdurmak, bulunduğunuz noktayı tekrar değerlendirebilmek, nefesinizle yeniden bağlantı kurmak ve kendinizi ilerletmek için bir mükemmel bir hazırlık anıdır.

çocuk pozu çocukluktaki en saf gerçekliği yaşama hissini getirir ve 3. göz çakrası Ajna’yı uyararak olaylara en saf ve yargısız gözle bakmayı en doğru gerçeklikleri görebilmeyi sağlar.

Yapılışı :

 1. Masa pozisyonunda ellerinizi ve dizlerinizi mata yerleştirin ve ayaklarınızın üstünü yere bırakın.
 2. Kalçanızı ayak topuklarına doğru gönderirken sırtınızı uzatınve karnınızı üst bacakların üstüne yerleştirip göğüs kafesinizin ağırlığını yer çekime doğru serbest bırakın. (Hamilelik durumlarında ya da karnınızın sıkıştığını hissettiğiniz zamanlarda pozu uygularken dizlerinizi iki yana doğru açıp gövdenizi bacaklarınızın arasına bırakabilirsiniz).
 3. Alnınızı yere koyun. Kollarınızı öne doğru uzatıp omuzlarınızı geriye çekin (Daha serbest dinlenmeler için kollarınızı geriye doğru yerleştirebilirsiniz).
 4. Kuyruk sokumunu yerine yuvarlayıp kalçalarınızı topuklara doğru ittirdikçe bel ve saktum bölgesinin rahatladığını hissedeceksiniz.

Faydaları :

 • Sırtı, kalçaları, uyluk bölgesini ve ayak bileklerini esnetir.
 • Sırt ağrılarını hafifletir.
 • Sacrum ve bel bölgesini rahatlatır.
 • Bu pozun içerisinde farkındalıkla zaman geçirmek bedeni dinlemenin en güzel yollarından biridir.

Sakıncalı Durumları ve Uyarılar :

 • Diz rahatsızlıkları
 • Hamileliklerde dizlerin arası açık tutulmalı ve karın rahat olmalıdır.
 • omuz yaralanmalarında kollar yana veya geriye gönderilebilir.

Balasana” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir