fbpx

Ardha Pincha Mayurasana – Yunus Pozu – Dolphin Pose

Sanskritçeden tam çeviri yapıldığında tavuskuşu varyasyonu anlamına gelecek olan bir pozdur. Türkçe karşılığı yunus pozu olarak dilimize geçmiştir. Ardha pincha mayurasana (yarım tüy tavuskusu pozu – Half Feather Peacock Pose), aşağı bakan köpek pozunun eller yerine ön kolların yerde olduğu varyasyonudur. Bu poz çoğunlukla tüylü tavus kuşu yani pincha mayurasana pozuna başlangıç olarak kullanılmaktadır. Ters duruşlara hazırlık yapmak için çok uygundur.

Ardha Pincha Mayurasana uygulanırken bu pozun aktif varyasyonları da denenebilir. Aktif varyasyonu için poza girişim ardından ön kol plank pozuna geçiş ve ardından tekrar yunus pozuna geçiş şeklinde akışlar yapılmalıdır. Bu akış günde en az 10 kere uygulandığında; kollarda ve core bölgesin karında hissedilir derecede güçlenme olacaktır. Aynı zamanda omuzların da mobilitesi artacak ve ters duruşlar için zemin hazırlanacaktır. Ancak poz ve akışlar uygulanırken omuzları sıkıştırmamaya özen gösterilmelidir.

Pozu uygularken ekollarından yeterince destek alamayanlar ve kollarını güçsüz hissedenler başlangıç için ellerini birleştirip kenetleyebilir ve yumruk yapabilir. Ya da bir başka opsiyon olarak ellerin arasına blok yerleştirilip bloktan destek alınabilir.

Ardha Pincha Mayurasana yani yunus pozu 3. göz çakra (ajna) aydınlanması için kullanılmaktadır. Ajna çakranın hemen üzerinde yer alan 7. ana çakra olan taç (tepe) çakranın (sahasrara) dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Youtube linki çok yakında burada yayında olacak!
Yapılışı :
 1. Masa (dört ayak) pozisyonuna yerleşin ve dirseklerinizi omuzların altına gelecek şekilde yere koyarken ön kolları yere kökleyin. Ellerinizi birleştirip parmaklarınızı kenetlemeniz poz esnasında destek verecektir (kol açıklığınızın değişmemesine dikkat edin) .
 2. Ayak parmaklarınızı mata takın ve dizleri yerden kaldırıp kalça bölgesinden doğru yukarı uzayın (ipucu->dirseklerinizle yeri ittirin ve omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın) .
 3. İhtiyaç duymanız. halinde dizlerinizi bükebilir ve ayaklarınızla kollarınız arasındaki mesafeyi artırabilir ya da azaltabilirsiniz.
Ardha Pincha Mayurasana
Faydaları :
 • Kolları ve omuzları güçlendirir.
 • Omurgayı uzatır.
 • Karın bölgesindeki çekirdek kasları güçlendirir.
 • Bacakların arkasını esnetir.
 • Zihni canlandırır.
 • Sinir sistemini uyarır.
Ardha Pincha Mayurasana
Sakıncalı Durumlar ve Uyarılar :
 • Omuz yaralanmaları. Özellikle omuzlardan kulaklardan uzak tutarak omuzların sıkıştırılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kol yaralanmaları
 • Sırt yaralanmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir