fbpx

Vinyasa Yoga’nın Bilim Destekli 14 Faydası

Vinyasa yoga, günümüzde en popüler yoga formları arasında… Vinyasa, dans veya Tai Chi’ye benzer şekilde sürekli poz akışı ile karakterize edilen bir stildir. Duruşlar ve geçişler nefesle bağlantılıdır, bu nedenle çoğu zaman her poz hemen bir sonrakine geçer. Bu hızlı tempolu yoga tarzı, her bir pozu sabit, statik bir pozisyonda tutmaya odaklanan geleneksel yoga tarzlarından daha farklıdır. Vinyasa, vücutta ısı oluşturan, güç geliştiren ve kardiyovasküler sistemi uyaran dinamik ve yüksek enerjili bir uygulamadır. Vinyasa yoga akışı zorlu olabilir ancak iyi bir yoga okulu veya uzman bir eğitmenden alınırsa format ve çeşitli duruşları ile rahatladıktan sonra getirdiği birçok avantajın keyfini çıkartabilirsiniz. Gelin Vinyasa Yoga size neler kazandıracak birlikte bu yazımızda inceleyelim.

Vinyasa Yoga’yı Uygulamanız İçin Nedenler

Yoganın bu stili yüksek miktarda fiziksel aktivite gerektirse de düzenli bir uygulama ile ortaya çıkan birçok faydası mevcuttur. Bu faydalar tüm yoga stilleri için geçerli olsa da çoğu Vinyasa’ya özgüdür.

1.Çekirdek kaslarınızı harekete geçirir.

Vinyasa yoga, çekirdek kaslarınızı güçlendiren çeşitli pozlar içerir. Çekirdek kaslarınızın gücünü geliştirmenin anahtarı, yalnızca alt gövdenizdeki kasları çalıştırmak değil, aynı zamanda bel gerginliğini önlemek için omurgayı stabilize etmektir. Vinyasa’daki yan bükülmeler, arkaya eğilme ve bükülme dizilerinden geçmek ve kendi vücut ağırlığınızı kullanmanız çekirdek gücünüzü oluşturur, dengeyi ve gücü geliştirir.

2.Kalbinizi sağlıklı tutar.

Vinyasa Yoga, hafif tempoda aerobik fiziksel aktivite olarak kabul edilir. İster dinamik duruşlar yapın, ister sadece sabah güneşi selamlamaları yapın; düzenli kardiyovasküler egzersiz, iyi kalp sağlığını iyileştirmek ve sürdürmek için gereklidir. Vinyasa’da ki üst sırta eğilme gibi duruşlar kalpteki ve çevresindeki dolaşımı artırır.

3.Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vinyasa, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve sağlıklı kalmanın mükemmel bir yoludur. Vinyasa pozlarının çeşitliliği ve hızlı tempolu hareketler, toksinleri dışarı atmak ve enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini artırmak için lenfatik sistemi harekete geçirir. Lenf bezlerini uyarmasının yanı sıra, dolaşımı iyileştirir ve hastalıkların önlenmesine daha fazla yardımcı olmak için stress seviyelerini azaltır.

4.Zihni sakinleştirir ve stresi azaltır.

Yoganın bu akıcı türü sadece harika bir egzersiz olmakla kalmaz, aynı zamanda hareketli bir meditasyon kabul edilir. Bir dizi poz arasında hareket etmek odaklanma, konsantrasyon ve derin nefes almayı gerektirir. Bu da zihninizi sakinleştirir ve stresi azaltır. Korku, tükenmişlik, endişe, kaygı ve stresle ilgili sorunlarınız mevcut ise bu yoga tarzı tam size göre olabilir.

5.Hareketliliği artırır.

İyi bir hareket aralığını oluşturmak ve uygun hareketliliği korumak; yaralanmaları azaltmada, duruşları iyileştirmede ve günlük egzersizleriniz sonrasında ağrısız bir gün geçirmenin önemli bir faktörüdür. Vinyasa Yoga’ya dahil edilen asanalar, hareketliliğinizi artırma etkisine sahiptir. Hızlı tempolu hareketler ve kas güçkendirme egzersizlerinin kombinasyonu, sağlıklı hareketlilik için güç oluştururken hareket aralıklarını artırma fırsatı da sunar.

6.Esneklik sağlar.

Yoga, esnek bir bedene sahip olmanın harika bir yoludur. Vinyasa Yoga pratiklerini uygulamak, yoga pratiğiniz boyunca her bir kası esnetmenize ve güçlendirmenize izin verebilir. Bu stilin ısınma doğası, kasları yumuşatmaya ve derin esnemeye açık olmanızı destekler.

7.Akciğer kapasitesini artırır.

Yoganın size sağlayabileceği en önemli faydaların başında daha güçlü bir solunum sistemi gelir. Vinyasa Yoga size nefesle senkronize hareket imkanı sunar. Bu da akciğerleri hava ile sonuna kadar genişletmek ve diyaframı güçlendirmenizi sağlar. Akciğerlerinizi rutin olarak genişleterek sağlığınızı iyileştirebilir, astım veya bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarınızı iyileştirmede destek olabilir.

8.Uyku ile ilgili problemleri ortadan kaldırır.

İster uykusuzluk çekiyor olun, ister daha iyi bir uyku kalitesi yakalamaya çalışıyor olun; Vinyasa Yoga daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha zinde bir uyku geçirmenize yardımcı olabilir. Akıcı hareketler ve dikkatli nefes alma teknikleri vücudunuzdaki gerilimi ve zihninizdeki endişeyi azaltarak daha iyi bir uyku sağlar. Ancak kısa bir uyarı yapalım; Vinyasa tempolu bir stil olduğundan kalbinizin pompalanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yatmadan önce Vinyasa Yoga pratiklerini yapmanız önerilmez.

9. Ruh halini iyileştirir.

Çoğu insan yogayı vücudu zinde ve esnek tutmaya yardımcı olan bir egzersiz olarak düşünür. Ancak yoga aynı zamanda duyguları düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Yoga stilleri içinde Vinyasa ise gevşemek, ana odaklanmak ve hayatınızdaki tüm farklı yönlerde netlik kazandırmak için mükemmel bir yoldur. Bilinçli nefes alma ve dikkatli hareket yoluyla, duygusal yüklerinizi azaltabilirsiniz ve olumsuz duygulardan kurtulabilirsiniz. Ruh halinizi böylece hızlı bir şekilde iyileştirirsiniz. Vinyasa yoga, enerji verme veya rahatlama gibi farklı ruh hali değişikliklerini deneyimlemek için size farklı pozlar uygulama imkanı sunar. Tüm yoga stillerinde olduğu gibi Vinyasa Yoga’da size olumlu odaklanmayı ve dünyayı olumsuz bir şekilde değil, daha olumlu bir şekilde görmeyi öğretir.

10. Odaklanmayı ve hafızayı güçlendirir.

Burada sıralayamayacağımız kadar çok sayıda araştırma, düzenli olarak yoga yapmanın zihinsel odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Vinyasa Yoga, nefesiniz ve asanalar arasındaki geçişler ile üstün bir odaklanma geliştirir. Hayatınızın diğer alanlarına da taşacak olan bu odaklanma yeteneğiniz ile duygularınızı daha iyi kontrol edebilir, sakin ve net görüp düşünebilen bir zihne sahip olabilirsiniz.

11. Duyguları sabitler ve düzenler.

Yoga yapmak, sinir sistemini sakinleştirerek; huzur ve kendini kabul duygunuzu geliştirerek daha fazla duygusal dengeye sahip olmanıza yardımcı olur. Özellikle kabul duygunuzu geliştirmek, kendinizle barış içinde olmanızı ve dengeli bir ruh halinde kalmanızı sağlar. Bunlar da olumsuzluk veya güçlü bir duygusal çöküntü dönemlerinde dengeyi korumanızı destekler.

12. Kalori yaktırır.

Vinyasa Yoga, neredeyse sürekli hareket etmenizi sağlar. Bu da metabolizmanızı hızlandırmanız ve normal bir Hatha Yoga pratiğinden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli olarak yoga yapan kişilerin kilo ve vücut yağını azaltabildiğini göstermiştir. Bir saat kadar süren orta seviye bir pratik veya eğitim yaklaşık 600 kalori yaktırabilir.

13. Beden imajınızı iyileştirir.

Beden imajınızı güçlendirmenin ve özgüveninizi geliştirmenin en iyi yollarından biri Vinyasa Yoga’dır. Güçlü asanalar ve nefes pratikleri farkındalığınızı ve şefkatinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

14.Enerji düzeylerinizi artırır.

Yoganın enerji düzeylerini ve canlılığı doğrudan etkilediği yani şifalandıralbildiğine dair bilimsel kanıtlar vardır. Asana ve pranayama uygulamalarının endorfin salınımını artırır. Bu da beyne giden kan akışını artırarak negatif düşüncelerin miktarını azaltmaktadır.

Vinyasa yoga, genel sağlığı ve refahı artırmaya yardımcı olan bir stildir. Daha sağlıklı bir yogik yaşam tarzı sürdürmenize yardımcı olur. Tabii bundan faydalanabilmeniz için en önemli faktör düzenli pratik yapmaktır. Seçiminiz hangi yoga stili olursa olsun eğer stili yeni öğrenmeye başlıyorsanız Yoga Alliance tarafından onaylanmış deneyimli yoga okulları ve eğitmenlerle çalıştığınıza emin olun.

Namaste 🙏🏼Sevgiyle

Vinyasa Yoga’nın Bilim Destekli 14 Faydası” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir