fbpx

Doğru Beslenme: 5 Adımda Farkındalığı Yakala

İnsanların genellikle “memnuniyet”ten kastettikleri şey, bizi besleyen yiyeceğe minnettarlık gösterme sürecidir. Yediklerimize minnettarlık aşılamak, yolun her adımında dikkatli olmak ve yiyeceğin minnettar olunacak bir şey olduğu konusunda farkındalık uygulamaktan geçer. Gelin birlikte doğru beslenme için farkındalığı artırmanın 5 adımını inceleyelim:

1.Adım: Doğru Beslenme için Sürecin Her Adımına Bağlanın

Haz, siz pişirmeye başlamadan önce başlar. Akşam yemeğinde ne olduğuna karar vermekle başlar. Zihninizde yemek yiyebilmeniz için olması gereken her şeyin zihinsel bir kontrol listesi olarak başlar. Yemeğin tabağınıza gelmeden önce attığı tüm adımları bir an için düşünün, anında sürece daha bağlı hissedeceksiniz. Bir adım daha ileri götürürsek, yemeğinizin size ulaşmak için attığı her adımı özellikle düşünün, gitgide daha çok takdir hissedeceksiniz.

Sabah içtiğiniz kahvenizi düşünün. O kahvenin size nasıl ulaştığını… Kahvenizi size veren baristadan, kavurma makinesine, onu üreten çiftçiden, onu dağıtan dağıtım personeline, kahvenizi içtiğiniz kupayı veya karton bardağı üreten işçilere… Anlayacağınız sadece küçücük bir kahve ritüeliniz için teşekkür edilmesi gereken sayısız insan mevcut…

Burada sürece bağlanmak için kendinize şu soruyu sorun: “Bu yiyeceğin izini sürersem, beni nereye götürecek?” Bir anda teşekkür edilecek sonsuz sayıda insan ve durum ortaya çıkar. Bu minnettarlık sürecini bunaltıcı bir duruma dönüştürmeye hiç gerek yok 😊 Pişirme sürecinizin daha başında yemeklerinizin çeşitliliğine veya kalitesine sahip olmanızın bir dizi küçük mucize olduğu gerçeğini aklınıza getirmeyi unutmayın yeter. Herhangi bir gıda maddesi için verebileceğiniz sonsuz teşekkür seviyesinin farkına vardığınızda ve herhangi bir öğünde kullandığınız pek çok malzemeye bu minnettarlık düzeyini uygulamaya başladığınızda, büyük bir şükran duymaya başlayacaksınız.

2.Adım: Kalbinizin Sevgi Dolu Enerjisini Yemeğinize Dökün.
doğru beslenme

Pişirmenin daha uzun sürmesine neden olsa bile, gününüzün bastırılmış pozitif enerjisini pişirme sürecinize dahil edin. Yemek pişirmek, olumlu duyguları kendinize işleyebileceğiniz yapılandırılmış bir yol olabilir. Unutmayın olumlu duyguların da işlenmesi gerek. Bu şekilde bir yemek yapmak, olumlu duygularınızı yeni bir forma dönüştürebilir ve bunu yemeğinize aktardığınızda hepsini yeniden deneyimleyebilirsiniz. Bu etkiyi artırmak için kullanabileceğiniz en güçlü olumlu duygulardan biri minnettarlıktır. Nasıl yediğiniz veya ne kadar yediğinizle ilgili değildir. Yeme, ilk ısırığı almadan önce başlar. Herkesin sevdiği bir yiyecek olduğu için çikolatadan gidelim: en sevdiğiniz çikolatayı gözünüzün önüne getirin ve ilk ısırık için dudaklarınıza onun dokunduğunu, kakaonun ağzınızda bıraktığı lezzeti hayal edin…

3.Adım: Yemek ortamınızı seçin

Buraya kadar memnuniyetle aşılanmış bir yemek yaratmak için yemek pişirmenin farklı adımlarına takdir, sevgi ve teşekkür etmeyi öğrendik. Şimdi sahneyi belirleme zamanı… Yemek yemeyi rahat hissettiğiniz bir alan yaratmanız çok önemlidir. Tam bir mevcudiyet ve çok az dikkat dağınıklığı yaşayacağınız bir yer… Ambiyans, aydınlatma ve dekordan, yemek yerken kullanacağınız mutfak eşyalarına kadar her şeyi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Mesela kullandığınız yemek takımlarını değiştirerek yemeğinizi daha kolay bir şekilde kaliteli hale dönüştürebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Sabah içtiğiniz kahvenizi karton bardak yerine özel olarak satın aldığınız bir kupada içerken daha çok keyif alacağınızı…

Her yudumunuzda ayrı bir neşe getirecektir. Sahip olduğunuz her şeyin ve özellikle birlikte yemek yediğiniz eşyaların hikayesini anlatabilmelisiniz. Çünkü yemek yerken kullandığınız tabak, kaşık veya çatalın da enerjisini yutuyorsunuz. Aynı zamanda yemeğinizi pişirdiğiniz tava veya tencere türünün sizi daha sağlıklı bir insan yapma gücüne sahip olduğunu bilmelisiniz. Örneğin yemeklerinizi döküm bir tavada veya tencerede pişiriyorsanız demir alımınızı arttırırsınız. Demir, vücuttaki her hücrenin kandaki oksijeni ve kaslardaki miyoglobini taşımak için ihtiyaç duyduğu temel bir besindir.  

4.Adım: Başkalarıyla birlikte yiyin veya yalnızsanız kendinizi yemek yediğiniz ana adayın

Doğru beslenme ve beslenmede farkındalığı yakalama sadece yemeğin kalitesi ya da pişiriliş şekli ile ilgili değildir. Artık yemeğiniz hazır olduğuna ve aşamaları da belirlediğinize göre tatminkarlık deneyiminizi kiminle yemek yiyeceğiniz ile belirlemek için iyi bir zaman… Eğer yemeğinizi yalnız yiyecekseniz, kendinizi tamamen yalnız yemeye adadığınıza emin olun. Yemek yerken tatminkarlığı olabildiğince tek başınıza yaşayabileceğinizi anlayın. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırdığınıza emin olun. Yemek yerken dinleyeceğiniz müziğin bile şimdiye kadar geliştirdiğiniz minnettarlık ve takdir duygularını destekleyeceğinden emin olun.

Önemli diğer bir nokta ise sindirimin ilk lokmayı almadan önce başladığıdır.

Arka planda çalan müzik, video veya açık televizyon sindirimi kötü etkileyecek şekilde değiştirebilir. Hiç gerilim filmi seyrederken bedeninizi gerçekten hissetiniz mi? Yemek yerken izleyeceğiniz filmin fizyolojinizi direk etkileyebileceğini ve tepkime de sindirimi nasıl bozabileceğini ana odaklanarak hissedebilirsiniz. Sindirim vücut dinlenme ve rahatlama durumlarındayken daha iyi şekilde gerçekleşir. Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şeyiniz yoksa, yemeğiniz en iyi arkadaşınız olur. Yemeğinizi iyi çiğneyecek, her lokmanın tadını maksimum düzeyde çıkarak yediğiniz hızı önemli ölçüde yavaşlatabilirsiniz.

Yeme hızı önemlidir. Çünkü vücudun tokluk sinyallerini göndermesi 20-25 dakika kadar sürer. Arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte yemek yerken bir etrafınıza bakın, çoğunun yemeği o kadar bile sürmez. Eğer yavaş yerseniz, muhtemelen daha az yemeye başlayacaksınız ve aynı zamanda yemeğin de tadına varacaksınız. Dikkatli yemek yeme, vücudun tokluğuna göre yemeyi ne zaman bırakmanız gerektiğinin farkına varmanızı sağlar.

5.Aldığınız ilk 10 ısırığı ayırın.

Yemek yemeye başladığınızda dikkatli ve yavaş bir şekilde on lokma yiyin. Her ısırıktan sonra minnettar olduğunuz birini veya bir şeyi aklınıza getirin. O ısırıkları onlara adayın ve teşekkür edin.

Farkındalıklı, doğru beslenme sürecinin bu beş adımını bu hafta öğünlerinizden birine uygulayarak başlayın. Düzenli hale getirdiğiniz yemek yeme ritüelleriniz ile hazzınızın ve mutluluğunuzun artacağını, yemeklerin tadını daha derinden hissedeceğinizi, duygusal durumunuzun ve fiziksel sağlığınızın değişime uğramaya başladığını göreceksiniz.

Namaste  🙏 Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir