fbpx

Bakasana

Bakasana, Türkçe’deki karşılığıyla turna pozu anlamına gelmektedir. Çoğu zamansa kendisine çok benzer bir poz olan kakasana yani karga pozunun adını da kullanmaktadır. İlk bakışta çoğu kişi bu tarz bir kol dengesi pozunda asıl noktanın çok güçlü kollara sahip olduğu kanısındadır ancak bu tarz pozlarda temel nokta ağırlık merkezinin yerini bulup denge sağlamaktır.

Bakasana pozunu pratiklere eklemeden önce daha destekli bir varyasyonu olan kakasana deneyimlenebilir. Bunun yanında özellikle öğrenme aşamasında olmak üzere çalışmalar esnasında blok ve battaniye gibi yoga ekipmanı desteği alınması önerilmektedir.

Kol dengesi olarak tanımlanan bu poz denge odaklı olduğundan dolayı üçüncü göz çakra Ajna çakrayı aktifleştirir. Zihni durulaştırırken zekayı geliştirir.

Yapılışı :

 1. Tadasana pozundan dizlerinizi bükerek yere eğilin ve ellerinizi avuç içleriniz yerde gelecek şekilde yaklaşık olarak omuz mesafesi açıklığında yeere yerleştirin. Elleriniz ve ayaklarınız arasındaki mesafe yaklaşık bir ayak boyu olabilir.
 2. Dirseklerinizi bedeniniz yönünde hafifçe bükerken dizlerinizi üst kollarınızın arkasına denk gelecek şekilde yerleştirin.
 3. Yak topuklarınızı yerden kaldırırken kalçanızın da hafifçe yerinden yükseldiğini farkedin. Bu esnada bedeninizin ağırlığını öne doğru vermeye başlayın ve bakışlarınızı yerden kaldırıp daha ileri bir noktaya yönledirin (Burada baktığınız yön önemlidir! Yere doğru bakarsanız bedeninizin ön tarafı yere inmek isteyebilir, kafanızı çok kaldırırsanız kalçanız aşağı inebilir ve bedeninizin arka tarafı yere inmeye eğilim gösterebilir).
 4. Bedeninizle öne doğru ilerlerken ayaklarınızı da sırayla hafifçe yerden kaldırın. Daha sağlam ve dengede kalabilmek için ellerinizle yeri ittirin ve iç uyluk bölgesini aktifleştirin.
 5. Pozu derinleştirmek için ayaklarınızı kalçalarınıza doğru kaldırın. Pozdan çıkmak için ayaklarınızı ve ağırlığınızı yavaş yavaş geriye doğru gönderin.

Faydaları :

 • Sırtı esnetir.
 • Ön kolları ve karnı güçlendirir.
 • Dengeyi artırır.
 • Özgüveni geliştirir.
 • Vücut kontrolünü geliştirir.
 • Odaklanmayı artırır.

Sakıncalı Durumları ve Uyarılar :

 • Karpal tünel sendromu
 • Bilek ve omuz yaralanmaları
 • Hamilelerin uygulanması sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir