fbpx

YOGANIN SPİRİTÜEL ETKİLERİ

Yoga sadece bir egzersiz türü değil, aynı zamanda bir kendini tanıma yolculuğudur. Bu yolculuk içerisinde olmak ve kendini keşfettikçe yaşadığın deneyimler ise kelimelere sığmayacak kadar büyüleyicidir. İşte yoganın büyüleyici şekilde sana katacağı etkilerini senin için derledik;

BEDEN, ZİHİN VE RUHUN BİR BÜTÜN

Yoga hakkında karşımıza çıkabilecek en yanıltıcı nokta; yoganın sadece bir egzersiz türü sanılması. Oysa ki yoga bir felsefe; bedeni, zihni ve ruhu bir bütün olarak ele alan ve bunları bir bütün olarak kullanmayı öğreten bir felsefe. Bu felsefeyi öğrendikçe ve yaşadıkça gerçek seni keşfediyorsun. Zihin, beden ve ruhun ile bir bütün olarak odaklanmayı öğreniyor, bilinç ve bilinçaltının açılmasını sağlıyorsun. Böylece hem saf hem de dengede bir zihin ve ruh ile farkındalıklı bir yaşama adım atıyorsun.

8 ADIMLI YOGA YOLCULUĞU

Yogaya bugün başlarsan ilk adımın olumsuzluklardan arınma oluyor. Yama olarak bilinen bu adımda temel nokta; ihtiyacın olmayan duyguların, kişilerin ve olayların tamamen hayatından gitmesine izin vermek. İkinci basamak olan Niyama adımında ise “olumlulukları” güçlendiriyor ve hayatına katıyorsun. Bu aşama; içsel ve dışsal arınmayı, kendini özverili bir şekilde eğitmeyi, içsel disiplinini korumayı ve yaşamın sana sunduklarıyla mutlu olmayı barındırır. Yaşamın sana sunduklarıyla mutlu olmanın anlamı da aslında hayatında ne varsa bunu kendi istediğin olduğunu ve zihninde bunu yaratarak hayatına çektiğinin farkındalığına varıyor ve kabulleniyor oluşundur.

Bir sonraki üçüncü adım olan Asana, yoganın en önemli basamaklarından biri… Yoga pozu anlamına gelen asana bedensel duruş tekniklerini öğrendiğin aşama oluyor. Dördüncü adımda Pranayama’ya geçiyorsun. Yaşam enerjisi olarak kabul edilen nefesin kontrolünü bu aşamada öğreniyorsun ve uygulamaya başlıyorsun.

Diğer aşama Pratyahara’da duyuların kontrolünü, Dharana’da konsantrasyon tekniklerini, Dhyana’da meditasyon tekniklerini ve Samadhi adı verilen son adımda ise üstün yoğunlaşma teknikleri ile bilinç kontrolünü öğreniyorsun.

STRESTEN UZAK BİR YAŞAM

Yoganın en önemli faydalarından biri tabii ki zihni ve ruhu stresten tamamen arındırması. Çağımızın önemli hastalıkları arasında kabul edilen stres, sadece psikolojik değil belli bir aşamasından sonra fiziksel rahatsızlıklara da sebep olan ve hatta yaşam süresini kısaltan bir etken. Yoga, stresten uzak bir yaşam sürmemizi sağlıyor.

ENERJİNİ KEŞFETME

Bedenimizin belli noktalarında bulunan sayısız enerji noktaları yani çakralar mevcut. Çakralar beden, zihin ve ruh arasında enerji akışını sağlıyor. Günlük yaşamın etkileriyle dengesini kaybedebilen çakralar, yogayı rutin bir şekilde uygulayarak yaşam tarzı haline getirmiş kişilerde tamamen açık ve dengede oluyor. Yoga çakraların blokajlarını kaldırarak beden, zihin ve ruh arasında inanılmaz bir deneyim yaşatıyor. Spiritüel uyanışa geçtiğin ileri kısımlarda ise kendi muhteşemliğini yoga ile keşfetmiş oluyorsun.

Çakralar ile ilgili detaylı bilgileri içeren yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

MANEVİ OLARAK YÜKSELME VE FARKINDALIKLI YAŞAM

Yoga, bireysel benlikten daha büyük, derin ve geniş olan bir sen ile tanışmana imkan tanır. Bilinçli farkındalığa varmanı sağlayan uygulamaları içerir. Yoga ile bedenini, zihnini, ruhunu keşfettikçe kısacası gerçek seni ve gücünü tanıdıkça evren ile aranda güçlü bir bağ oluşturuyorsun. Evren ile uyumlu yaşadıkça da bütünsel bir bakış açısı ve farkındalıklı bir yaşam sürdürüyorsun. Bu da tabii ki etrafında olan her şeye, herkese saf bir sevgi beslemenizi sağlıyor. Gerçek öz sevgiyi keşfetmiş ve yaşıyor oluyorsun.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi; yoga kendini tanıma yolculuğu… Bu yolculukta gerçek seni ve gücünü keşfettikçe inanılmaz bir yaşama doğru ilerliyorsunuz. Bu yaşamda evren ile bütünlüğünüzü ve uyumunuzu fark ettikçe de sadece bunun bir parçası olmak istiyorsunuz.

Sevgiyle… Namaste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir