fbpx

Baddha Konasana

Baddha Konasana, Türkçe’deki karşılığıyla aslında açı pozu anlamına gelmekle birlikte günlük dilde kelebek pozu olarak adlandırılmaktadır. Kalçaları ve kasık kaslarını açmak için kullanılan en temel yoga asanalarından biridir. Oturma pozları arasındaki bu asana serilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Dünyevi özelliklere sahip çakralarla ilişkili olan baddha Konasana Sakral Çakrayı dengelemek için kullanılır. Aynı zamanda oturma pozları. arasındaki yeri onu bir meditasyon çalışması haline de getirebilir.

Yapılışı :

  1. Rahat bir bağdaş pozisyonuna oturun ve ayak tabanlarınızı birleştirip dizlerinizi iki yana doğru açın. Ayaklarınızın bedeninize olan mesafesini rahat ettiğiniz noktaya göre ayarlayın. (İhtiyaç halinde dizlerin altına blok desteği alınabilir)
  2. Ellerinizle ayaklarınızı ya da daha başlangıç seviyesinde bileklerinizi yalayarak üst gövdenizi düzleştirin.
  3. Belinizin içeri girmediğinden emin olmak için kuyruk sokumunu yerine doğru yuvarlayıp göbek deliğinizi omurganıza doğru gönderin ve omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın.
  4. Pozun ileri seviyeleri için ayakların dış kenarlarını birbirine yapıştırıp ayak tabanlarınızı yukarı yönde açabilirsiniz.

Faydaları :

  • Kalçaları ve kasıkları açar.
  • İç uyluk bölgesini esnetir.
  • Sırtı uzatır ve güçlendirir.
  • Meditasyon pozlarında daha uzun süre kalabilmek için bedeni hazırlar.

Sakıncalı Durumları ve Uyarılar :

  • Kasık veya diz yaralanmaları
  • Bacaklarda fazlaca gerginlik olması durumunda dizlerinizi yukarı aşağı hareket ettirmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir